Dział NewsEurowizjaFestiwale, koncerty, wydarzenia

Eurowizyjny Update: Austria, Cypr, Dania, Mołdawia, Słowenia, Ukraina

Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że sezon preselekcyjny w całej Europie wszedł w kulminacyjną fazę. Praktycznie codziennie będą pojawiać się nowe piosenki, które wezmą udział w tegorocznym konkursie. Tymczasem prześledźmy, które państwa wybrały swoje piosenki w minionym tygodniu.

AUSTRIA

W tym roku miną już trzy lata odkąd Eurowizję wygrała Conchita Wurst. Po tym sukcesie Austriacy wrócili do przeprowadzania preselekcji, jednak w tym roku ponownie zdecydowali się na wybór za zamkniętymi drzwiami. W ten sposób na reprezentanta Austrii wybrany został Nathan Trent. Jego eurowizyjna piosenka pojawiła się w streamingu w poniedziałek 27 lutego, a dzień później teledysk do tego utworu udostępniony został na oficjalnym kanale Eurowizji.

CYPR

Ten mały wyspiarski kraj swojego reprezentanta ogłosił już pod koniec ubiegłego roku, jednak na jego piosenkę przyszło nam czekać aż do teraz. Piosenkę dla Hoviga napisał znany szwedzki kompozytor, który specjalizuje się w piosenkach eurowizyjnych – Thomas G:son. Człowiek ten stał również za cypryjską piosenką z tamtego roku oraz za zwycięską Euphorią z 2012. Jak mu poszło tym razem? Posłuchajcie Gravity.

DANIA

Dania jest jednym z tych krajów, które w 2014 roku na organizację Konkursu Eurowizji przeznaczyły ogromną kwotę. Od 2015 roku kraj ten notuje jednak coraz słabsze wyniki i dwukrotnie nie zdołał zakwalifikować się do finału. Czy urodzona w Australii Anja Nissen odwróci ten spadkowy trend? Piosenką Where I Am przekonała do siebie już duńskich widzów oraz jurorów i pokonała dziewięciu innych kandydatów.

MOŁDAWIA

Mołdawskie preselekcje pod nazwą „O melodie pentru Europa” składały się z jednego półfinału oraz finału. W sobotnim finale, głosami widzów i jurorów, zwyciężyła grupa Sunstroke Project, która już w 2010 roku pojawiła się na Eurowizji. To właśnie z ich występu sprzed siedmiu lat pochodzi tzw. Epic Sax Guy, doskonale znany w Internecie. Ich tegoroczna eurowizyjna propozycja nosi tytuł Hey Mamma.

SŁOWENIA

Również ze Słowenii w tym roku do Kijowa pojedzie wykonawca, który już wcześniej reprezentował swój kraj na Eurowizji. Omar Naber wygrał swój półfinał, a w finale preselekcji przekonał do siebie słoweńskich jurorów, jednak u widzów zajął 2. miejsce. Taki rozkład głosów wystarczył do zwycięstwa i preselekcje pod nazwą „Evrovizijska Melodija (EMA)” wygrał utwór On My Way.

UKRAINA

Tegoroczne ukraińskie preselekcje zorganizowane zostały podobnie do tych ubiegłorocznych, które wyłoniły przyszłą zwyciężczynię Eurowizji w Sztokholmie. Składały się z trzech półfinałów i sobotniego finału, który wygrała grupa O.Torvald znana w Polsce między innymi z udziału w muzycznym show Must Be The Music. Tylko Muzyka. Co ciekawe, grupa nie wygrała ani głosowania jurorów, ani głosowania widzów. Duży rozdźwięk między jurorami a telewidzami doprowadził jednak do zwycięstwa piosenki Time, która w obydwu gremiach zajęła 2. miejsce.

W ciągu najbliższego tygodnia zaprezentowane zostaną piosenki reprezentujące m.in Australię, Belgię czy Holandię. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną też w Estonii, Grecji, Portugalii i Rumunii. Wszystkie te piosenki będziecie mogli usłyszeć na naszej stronie już za tydzień.

Tags
Show More

Szymon Kubik

22 lata. Zamieszkały w niewielkiej miejscowości koło Krakowa. Student zarządzania informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z muzyką na co dzień od mniej więcej 10 lat. Interesujący się tym, co popularne, a zafascynowany tym, co (jeszcze) awangardowe i schowane w podziemiu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close