Dział News Eurowizyjne Wieści #28: Poznaliśmy konkursowe utwory z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Litwy, Rumunii,...

Eurowizyjne Wieści #28: Poznaliśmy konkursowe utwory z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Litwy, Rumunii, Estonii, Izraela i Francji

Zeszły tydzień był dla fanów Konkursu Piosenki Eurowizji obfity w emocje. Aż siedem krajów wybrało swoje propozycje konkursowe, które zostaną zaprezentowane podczas majowych koncertów półfinałowych i finałowych, organizowanych w duńskiej Kopenhadze. W tym tygodniu wyboru reprezentanta dokonali: Estonia, Izrael, Rumunia, Litwa, Irlandia oraz kraje tzw. Wielkiej Piątki – Wielka Brytania i Francja.

IZRAEL

Wybrano piosenkę dla Mei Finegold

W styczniu izraelska telewizja Israel Broadcasting Authority (IBA) poinformowała, że reprezentantką kraju podczas konkursu zostanie, wybrana wewnętrznie przez ekspertów, Mei Finegold. Wczoraj odbył się finał selekcji Kdampodczas których wokalistka wykonała trzy utwory, spośród których wybrana została konkursowa propozycja.

Największe poparcie telewidzów w głosowaniu SMS-owym otrzymał kawałek Same Heart, który napisał Rami Talmid. Pozostałymi dwoma utworami w stawce były Nish’eret it autorstwa Loren de Paz i Chen Metzger Eder oraz Be Proud, który Finegold napisała sama.

Reprezentantka Izraela weźmie udział w drugim półfinale konkursu, o co nadawca publiczny kraju poprosił Europejską Unię Nadawców (EBU) już w styczniu. Powodem przypisania państwa do drugiego koncertu półfinałowego związane jest ze świętem narodowym, które obchodzone jest w Izraelu 6 maja, czyli w dniu pierwszego półfinału konkursu.

RUMUNIA

Paula i Ovi po raz drugi w barwach Rumunii

1 marca br. rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR) zorganizował finał krajowych selekcji Selecția Națională 2014, który ostatecznie wygrali Paula Seling Ovidiu „Ovi” Cernăuțeanu, reprezentanci kraju podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku.

W koncercie finałowym wystąpiło dwunastu uczestników: Bere Gratis, The dAdA, The Zuralia Orchestra, Vizi Imre, Anca Florescu, Silvia Dumitrescu, Renée Santana i Mike Diamondz, Stefan Stan i TeddyK, Vaida, Naomy, Șăl oraz duet Paula i Ovi. Ich konkursowa propozycja Miracle otrzymała największe poparcie komisji jurorskiej, w rankingu telewidzów zajął wysokie, drugie miejsce, zdobywając prawie 5,5 tysiąca głosów mniej, niż piosenka One More Time Vaidy. Niska pozycja wokalistki w rankingu jurorów (7. miejsce) sprawiła, że zwycięzcami został duet, który cztery lata temu zajął trzecie miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem Playing with Fire. 

Autorami singla Miracle, oprócz Ovi’ego, zostali Philip Halloun, Frida Amundsen i wytwórnia Beyond51 Productions. Premiera utworu odbyła się 15 stycznia br. i już wtedy fani konkursu typowali go na zwycięzcę krajowych selekcji.

Duet, podobnie jak Can-linn i Kasey Smith, wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału konkursu.

ESTONIA

Tanja reprezentantką Estonii

Rumuński finał to nie jedyne eurowizyjne wydarzenie, podczas którego poznaliśmy kolejnego uczestnika 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Estońskie eliminacje Eesti Laul 2014 wygrała Tanja Mihhailova z utworem Amazing.

W finałowej stawce konkursowej znalazło się dziesięciu wykonawców, w tym m.in. Sandra Nurmsalu, reprezentantka kraju podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem Randajad. Oprócz niej, o szansę występu w barwach Estonii podczas tegorocznego konkursu walczyli: Brigita Murutar, Traffic, Norman Salumäe, Wilhelm, Lenna, Maiken, Kõrsikud oraz Super Hot Cosmos Blues Band i Tanja, którzy awansowali do tzw. super finału eliminacji.

W pierwszej rundzie eliminacje wokalistka zajęła drugie miejsce, przegrywając w głosowaniu SMS-owym o ponad 1,5 tysiąca głosów z zespołem Super Hot Cosmos Blues Band, oraz dopiero czwarte pozycję w rankingu jurorskim. Ostatecznie selekcje wygrał jej numer Amazing, który zdobył 53% poparcie telewidzów. Artystka zajęła także drugie miejsce w pierwszym półfinale eliminacji, przegrywając wówczas jedynie z Lenną, która zakończyła rywalizację w finale poza podium.

Tanja, która ze względu na występ często porównywana jest do Loreenwystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji, odbywający się 6 maja.

FRANCJA

Twin Twin i ich Moustache zwycięzcami selekcji

Pięć tygodni po prezentacji trzech konkursowych utworów, we Francji odbył się finał selekcji, które wygrał zespół Twin Twin z utworem Moustache.

Pozostałymi dwoma uczestnikami eliminacji została grupa Destin oraz wokalistka Joanna, która według wielu fanów Konkursu Piosenki Eurowizji była faworytką do wygrania i zdobycia tytułu reprezentantki kraju z utworem Ma liberté. Ostatecznie jednak największą ilość głosów telewidzów i jurorów zdobyła propozycja zespołu Twin Twin.

Autorami singla Moustache zostali Pierre Beyres, Kim N’Guyen, François Ardouv oraz członek zespołu – Lorent Idir. Utwór zostanie zaprezentowany przez grupę w finale Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w sobotę, 10 maja. Kraj ma zagwarantowane miejsce w finale jako członek tzw. Wielkiej Piątki, wpłacającej największe składki na organizację imprezy.

WIELKA BRYTANIA

Molly Smitten-Downes reprezentantką Wielkiej Brytanii

W poniedziałek, 3 marca brytyjski nadawca publiczny BBC potwierdził, że reprezentantką kraju podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji zostanie Molly Smitten-Downes, która wystąpi w finale imprezy z utworem Children of the Universe.

Wokalistka zaprezentowała swój konkursowy numer podczas tajemniczego koncertu organizowanego przez BBC Red Button. Co ciekawe, nawet publiczność nie wiedziała do ostatniej chwili, na czyj występ czekają, a nazwisko artysty poznali kilka minut po 20:25, kiedy na scenie zaprezentowała się Smitten-Downes. Artystka wystąpiła na scenie pięć razy, za każdym razem wykonując eurowizyjną propozycję w innej konfiguracji.

Podobnie jak zespół Twin Twin, Molly ma zagwarantowane miejsce w finale dzięki reprezentowaniu kraju tzw. Wielkiej Piątki.

IRLANDIA

Can-linn i Kasey Smith do Kopenhagi

28 lutego br. odbył się irlandzki finał selekcji do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, który głosami jurorów oraz telewidzów wygrał utwór Heartbeat Can-linn i Kasey Smith.

Narodowy finał został zorganizowany podczas odcinka specjalnego programu The Late, Late Show, który prowadzi Ryan Tubridy. Podczas koncertu zostało zaprezentowanych pięć utworów konkursowych: Don’t Hold On Patricii RoeThe Movie Song Eoghana QuiggaBe Mine Andrew MannaYou Don’t Remember Me Laury O’Neill oraz Heartbeat Can-linn i Kasey Smith. Ostatnia propozycja zdobyła największą liczbę punktów zarówno od telewidzów (60 punktów), jak i od regionalnej komisji jurorskiej (54 punkty), dzięki czemu wygrała eliminacje i została wybrana na reprezentanta Irlandii w konkursie.

Każdy z finalistów miał swojego mentora, których nazwiska opublikowano 5 lutego br. Promotorem zwycięskiego duetu został wokalista, autor utworów oraz osobowość telewizyjna Hazel Kaneswaran, który jest także współautorem singla Heartbeat. Pozostałymi twórcami utworu zostali: kompozytor Jonas Gladnikoff, szwedzki producent Rasmus Palmgren oraz Patrizia Heland, finalistka programu Swedish Idol 2007.

Reprezentantki Irlandii wystąpią w drugiej połowie drugiego koncertu półfinałowego, który odbędzie się 8 maja. W tym samym półfinale wystąpią także m.in. reprezentanci Polski, czyli Donatan Cleo z utworem My Słowianie.

Sergiusz Królak
20-letni tancerz, dziennikarz muzyczny od zawsze zafascynowany muzyką. Interesuje się szeroko pojętą muzyką - od popu, soulu, R&B, aż po jazz. Nie zamyka się w jednym gatunku, pragnie ciągle się rozwijać.

Popularne