San Marino postanowiło zaskoczyć w tym roku wszystkich organizując wieloetapowe preselekcje. Pod drodze nie obyło się bez zawirowań, jednak ostatecznie to mikropaństwo w Lizbonie będzie reprezentowane przez obywatelki Malty i Niemiec, które zaprezentują utwór Who We Are.

DRUGI PÓŁFINAŁ / pozycja startowa: 4

Jessika feat. Jenifer Brening - Who We Are

POZNAJ ARTYSTKI I UTWÓR

Jessika Muscat urodziła się w 1989 roku w miejscowości Mosta. Oprócz muzyki zajmuje się także aktorstwem, wciela się bowiem w rolę Emmy w maltańskim serialu Ħbieb u Għedewwa.

Jessika jako dziecko brała udział w konkursach wokalnych odbywających się zarówno w kraju (Malta Hit Song, Malta Song for Europe) jak i zagranicą (organizowany w Bułgarii festiwal Discovery). W 2004 roku wokalistka startowała w maltańskich eliminacjach do Eurowizji Junior, w których z utworem Precious Time zajęła szesnaste miejsce.

Preselekcje do „dorosłej” Eurowizji Jessice również nie są obce. W latach 2009-2016 corocznie starała się o bycie eurowizyjną reprezentantką Malty. Pierwszy raz do głównego finału zakwalifikowała się w 2011 roku z utworem Down Down Down. Nie był to jednak udany start, ponieważ wokalista zajęła wtedy przedostatnie, piętnaste miejsce. W maltańskich preselekcjach swój największy sukces osiągnęła w 2016 roku, kiedy z utworem The Flame uplasowała się na siódmym miejscu w tabeli finałowej.

Jenifer Brening urodziła się w 1996 roku w stolicy Niemiec, Berlinie. Swoją karierę rozpoczynała publikując w serwisie YouTube covery popularnych utworów. Wokalista brała udział w takich talent show jak The winner is… czy Idol. W 2013 roku wydała swój debiutancki singiel Not That Guy, a rok później została laureatką nagrody EMMAward w kategorii Best Newcomer 2014.

W 2016 roku wokalistka wydała swój debiutancki album Recovery. Był on promowanym prze singiel Asap. Na płycie znalazła się również piosenka Party Shore. Zwróciła ona uwagę mediów oraz fanów Eurowizji ze względu na podobieństwo wspomnianego utworu do wykonywanego przez Margaret Cool Me Down
.

Możliwość reprezentowania San Marino podczas Eurowizji 2018 Jessica i Jennifer zdobyły dzięki preselekcjom zorganizowanych przy współpracy z platformą 1in306. W pierwszym etapie zgłoszeń każdy internauta na świecie mógł zamieścić swoje zgłoszenie. Po kilku rundach wstępnych wybrano jedenaścioro kandydatów do decydującej części preselekcji. Wśród uczestników znaleźli się prezentanci między innymi Izraela, Austrii, Norwegii czy nawet Zimbabwe.

Główna faza preselekcji składała się z dwóch półfinałów i finału. W pierwszych dwóch odcinkach uczestnicy prezentowali przygotowane na Eurowizję utwory w wersjach akustycznych. Zadaniem jury, w składzie którym znaleźli się Zoë Straub, Alessandro Capicchioni oraz Neon Hitch było wybranie lepszej kompozycji dla każdego ze startujących. W samym finale wokaliści prezentowali już studyjne wersje swoich utworów. Początkowo w Who We Are Jessice Muscat towarzyszyć miał sanmaryński raper IROL, jednak zrezygnował z utworu, tłumacząc się tym, że kawałek jest zbyt popowy i nie pasuje do jego muzycznego stylu.

W finale o tym, kto będzie reprezentować San Marino podczas Eurowizji 2018 decydowało jury oraz internauci, którzy mogli wspierać swoich faworytów poprzez platformę crowdfundingową. Uczestnicy, którzy uzbierali kwotę 8000 euro otrzymywali dwanaście punktów od widzów, natomiast jury oceniało w tradycyjnej, eurowizyjnej skali. Ostatecznie zdecydowano, że to Maltanka i Niemka będą reprezentant w tym roku najmniejszy kraj biorący udział w Eurowizji.

POZNAJ KRAJ

San Marino zadebiutowało na Eurowizji w 2008 roku, jednak nie był udany występ. Grupa Miodio w swoim półfinale zajęła ostatnie miejsce, a nadawca SMRTV wycofał się z Eurowizji na następne trzy lata.

Mikropaństwo do konkursu powróciło w 2011 roku, a podczas Eurowizji w Baku po raz pierwszy w konkursie wystartowała Valentina Monetta. Wokalistka swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęła od humorystycznego The Social Network Song (OH OH – Uh – OH OH). Rok później powróciła z utworem Crisalide (Vola), który ku rozpaczy wielu fanów nie awansował do finału.

Na Eurowizję 2014 San Marino ponownie zdecydowało się ponownie postawić na Valentinę, która z utworem Maybe (Forse) po raz pierwszy, i jak na razie ostatni, wprowadziła swój kraj do finału. Wokalista powróciła do konkursu w 2017 roku, a na scenie w Kijowie wystąpiła wraz z Jimmiem Wilsonen. Duet zakończył rywalizację na ostatnim miejscu w półfinale, zdobywając jedynie jeden punkt od niemieckiej publiczności.

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2008 Miodio „Complice” 19 5
2011 Senit „Stand By” 16 34
2012 Valentina Monetta „The Social Network Song” 14 31
2013 „Crisalide (Vola)” 11 47
2014 „Maybe” 24 14 10 40
2015 Michele Perniola & Anita Simoncini „Chain of Lights” 16 11
2016 Serhat „I Didn’t Know” 12 68
2017 Valentina Monetta & Jimmie Wilson „Spirit of the Night” 18 1
2018 Jessika feat. Jenifer Brening „Who We Are” ? ? ? ?