W Lizbonie zakończyły się niedawno pierwsze próby wszystkich półfinalistów biorących udział w Eurowizji 2018. Znamy więc już wstępny wygląd większości występów, a wśród atrakcji tegorocznego konkursu znajdą się między innymi podesty, platformy i inne rekwizyty, azjatyckie motywy oraz wokalista przebrana za górę.

Eurowizja 2018 próby półfinałów

Organizatorzy portugalskiej Eurowizji postanowili w tym roku na scenę bez ekranów LED, na których w poprzednich latach były wyświetlane wizualizacje towarzyszące znamiennej większości występów. Jakimi środkami tegoroczni uczestnicy będą starać się o uwagę głosujących? Chociaż Europejska Unia Nadawców zabroniła nagrywania pierwszych prób, to jednak dzięki obszernym relacjom dziennikarzy zgromadzonym w Centrum Prasowym oraz fragmentom prób umieszczanych na oficjalnym kanale ESC na YouTubie wstępny podgląd na występy tegorocznych finalistów.

Kilka krajów z tegorocznej stawki półfinałowej postanowiła zastosować specjalne nakładki wideo, które nie będą widoczne w Atlice Arena, jednak w przypadku przekazu telewizyjnego już tak. Według doniesień na ten krok zdecydowały się m.in.: Litwa, Cypr, Norwegia. Z kolei takie kraje jak Grecja, Belgia, Chorwacja czy Łotwa będą starały się przyciągnąć uwagę pracą kamer oraz grą świateł.

Większość krajów zdecydowała się wnieść na scenę dodatkowe elementy jak podesty, platformy, swoje konstrukcje LED czy inne rekwizyty. Do tego grona należą między innymi Azerbejdżan, Irlandia, Finlandia, Australia, Malta, Szwecja, Mołdawia czy Czechy. Podczas próby reprezentanta tego ostatniego kraju doszło do niefortunnego. Podczas jednej z prób Mikolas Josef w trakcie choreografii nabawił się urazu pleców, w skutek czego trafił do szpitala. Na szczęście wokalista czuje się już lepiej i będzie w stanie wystąpić na kolejnych próbach, jednak ma dość do zmian w pierwotnej prezentacji.

Chociaż Rosja nie jest w tym roku faworytem do zwycięstwa wiele osób interesowało się tym, jak utwór I Won’t Break zostanie zaprezentowany na scenie. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami rosyjska delegacja wykorzysta motyw teledysku i Julia Samoylova wystąpi jako… wierzchołek góry, w występie uczestniczyć też będzie para tancerzy. Wielu akredytowanych twierdzi, że nie wygląda to dobrze i Rosja może mieć problem z awansem do finału.

Eurowizyjne próby to także czas, kiedy wśród grona faworytów dochodzi do przetasować. Jak więc poradzili sobie ci, którzy jeszcze niedawno byli głównymi pretendentami do wygrania? Netta z Izraela postawiła na azjatyckie motywy. Na sobie ma strój kojarzący się z japońskimi kreskówkami, do tego na scenie pojawią się gabloty ze złotymi kotkami Maneki-neko oraz charakterystyczny dla wokalistki looper. Całość w przekazie ma być bardzo dynamiczna, a Izrael nadal jest w grze o eurowizyjne Grand Prix.

Bułgarska formacja Equinox postanowiła natomiast pójść w stronę gry świateł i pracy kamer. Prawdopodobnie będzie dużo przejść kamery pomiędzy wokalistami, którzy są chwaleni za nienaganny wokal.

Po próbach do grona potencjalnych zwycięzców wskoczyła Estonia, której najmocniejszym punktem prezentacji jest ogromna suknia na której wyświetlane są wizualizacje oraz Norwegia. Po swojej próbie Alexander Rybak wspiął się na drugie miejsce w zakładach bukmacherskich.

Jak natomiast wypadła Polska? Większość opinii jest pochlebna. Dziennikarze z portalu eurowizja.org czy Dziennika Eurowizyjnego opisują próbę jako udaną, prezentacja jest dynamiczna i pasuje do utworu. Mocno eksponowana jest postać Gromee’ego, który stoi za konsolą z LED’owymi elementami. Na chwilę obecną do poprawy mają być chórki, które są słabo słyszalne oraz niektóre ujęcia kamer. Nadal zagadką pozostaje strój sceniczny Lukasa Meijera i Mahan Moin, bowiem ich walizki zgubiły się w drodze do Lizbony. Na szczęście wczoraj wieczorem bagaże znalazły się, jednak stroje przygotowane na scenę zobaczymy podczas drugiej serii prób.

Jedynie automatyczni finaliści nie pojawili się jeszcze na scenie w Atlice Arena. O tym, co przygotowały Portugalia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania dowiemy się w piątek.