W Lizbonie trwają właśnie pierwsze, oficjalne próby, co oznacza, że Eurowizja 2018 zbliża się wielkimi krokami. W oczekiwaniu na konkursowe emocje przypomnijmy sobie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji.

participating-countries-2018-678x381.jpg

Dzięki ubiegłorocznej wygranej Salvadora Sobrala Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy odbędzie się w Portugalii. Półfinały wydarzenia odbędą się 8 oraz 10 maja, natomiast finał widowiska wyznaczona na 12 maja. W tegorocznym konkursie wezmą udział 43 kraje, co jest wyrównaniem rekordu z 2008 i 2011 roku. Areną tegorocznych, muzycznych zmagać będzie Altice Arena będąca w stanie pomieścić 20 tysięcy osób.

Przed rozpoczęciem prób głównym faworytem do wygranej jest Izrael. Kraj ten będzie reprezentować Netta, a teledysk do jej eurowizyjnego utworu Toy na oficjalnym kanale ESC ma ponad 16 milionów odsłon. Bukmacherzy na drugim i trzecim miejscu w swoich notowaniach mają odpowiednio Bułgarię i Czechy. Co ciekawe, wszystkie wspomniane kraje startują w pierwszym półfinale.

Reprezentanci Polski, Gromee i Lukas Mejier wystąpią podczas drugiego półfinału tegorocznej Eurowizji. Podczas czwartkowego koncertu będą starali się z utworem Light Me Up o piąty awans awans naszego kraju do finału. Ich konkurentami w walce o awans będą między innymi Australia, Ukraina, Szwecja, Holandia czy Norwegia, którą będzie reprezentować zwycięzca Eurowizji 2009 – Alexander Rybak.

Ostatnio ogłoszono zmiany w systemie głosowania jury. Choć z pozoru modyfikacje są niezauważalne, to jednak mogą one znacząco wpłynąć na wyniki konkursu. Jurorzy, tak jak do tej pory będą układali ranking wszystkich utworów w danym półfinale i finale, jednak od tej pory premiowane mają być najwyższe miejsca w każdym zestawieniu. Zmiany mają na celu zapobiegnięcia sytuacji, w której punktacja danego utworu jest zaniżana przez jedną osobę, przy odpowiednim docenieniu resztę członków komisji z danego kraju.

59812d27a38aaf4553f51d5a8a8924c4

Oto przypomnienie sylwetek wszystkich tegorocznych reprezentantów oraz skrót utworów biorących udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.