Dział News Eurowizja 2018. Australia i "We Got Love"

Eurowizja 2018. Australia i „We Got Love”

W tym roku Australię na Eurowizji będzie reprezentować Jessica Mauboy. Wokalistka w 2014 roku miała okazję odczuć konkursową atmosferę na własnej skórze. Podczas konkursu w Kopenhadze wystąpiła jednak jako gość specjalny, a podczas tegorocznej edycji będzie startować już jako pełnoprawna uczestniczka wydarzenia.

DRUGI PÓŁFINAŁ / pozycja startowa: 9

Jessica Mauboy - We Got Love

POZNAJ ARTYSTKĘ I UTWÓR

Jessica Mauboy urodziła się w 1989 roku w australijskim Darwin. Oprócz muzyki zajmuje się także aktorstwem. Pierwsze publiczne występy wokalistki były powiązane z lokalnym chórem, którego była częścią. Jako czternastolatka wygrała Tamworth Country Music Festival, dzięki czemu została zauważona przez wytwórnię Sony Music Australia.

W 2006 roku Jessica zgłosiła się do czwartej edycji Australian Idol. Na castingu wokalistka wykonała I Have Nothing z repertuaru Whitney Houston, czym zagwarantowała sobie udział w następnym programie. W talent-show zmierzyła się także z utworami takimi jak Stickwitu, What the World Needs Now, Crazy In Love czy When You Believe. W finale Idola Jessica zajęła drugie miejsce, a zwycięzcą okazał się Damien Leith.

Rok późnej ukazało się dwupłytowe wydawnictwo The Journey, będące zapisem wszystkich występów Jessiki we wspomnianym programie. Płyta w Australii pokryła się złotem.

W 2007 roku wokalistka dołączyła do grupy Young Divas, z którą nagrała album New Attitude, który promował singiel Turn Me Loose, będący coverem utworu kanadyjskiego zespołu Loverboy. Po roku współpracy z Young Divas Mauboy ogłosiła, że opuszcza skład zespołu. Wtedy też zaczęła pracę nad solowym albumem.

W listopadzie 2008 roku ukazał się debiutancki album Jessiki, Been Waiting. W Australii rozszedł się on w nakładzie przekraczającym 140 tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu pokrył się podwójną platyną. Pierwszym singlem z albumu został Running Back, w którym udziela się amerykański raper Flo Rida. Kolejny singiel, Burn dotarł do pierwszego miejsca ARIA Charts. Kolejne utwory promujące debiutancki longplay Australijki to Been Waiting, Because, Up/Down oraz Let Me Be Me.

Rok później Jessica została laureatką nagród Deadly oraz ARIA Music Awards. Wokalista pełniła także rolę supportu Beyoncé podczas australijskiej części trasy koncertowej I Am… World Tour.

Rok później Jessica jako reprezentantka Oceanii nagrała wraz Seanem Kingstonen (Ameryka), Jody’m Williamsem (Afryka), Tabithą Nauser (Azja) i Stevenem Appletonem (Europa) utwór Everyone. Był on oficjalnym hymnem Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2010, które rozgrywał się w Singapurze.

Swój następny album Jessica nagrywała w Los Angeles. W listopadzie 2010 ukazała się płyta Get ‚Em Girls, na której znalazły się duety z takimi artystami jak Snoop Dogg (tytułowy utwór), Ludacris (Saturday Night), Jay Sean (What Happened to Us) czy Iyaz (Like This). W ramach promocji płyty w 2012 roku Jessica wyruszyła w australijską trasę koncertową Galaxy Tour. W tym samym roku ukazał się film The Sapphires, w którym Jessica zagrała jedną z głównych ról, a także była odpowiedzialna za brzmienie soundtracku do produkcji.

Trzeci album wokalistki, Beautiful ukazał się w październiku 2013 roku nakładem wytwórni Sony. Trzy single z tego wydawnictwa, Pop a Bottle (Fill Me Up), Never Be the Same oraz Can I Get a Moment? pokryły się w Australii platyną, podobnie jak cała płyta. Po wydaniu tego albumu Jessica wyruszyła w tournée To the End of the Earth Tour, jak również ponownie zdobyła wyróżnienie ARIA Music Awards w kategorii Najlepsza Wokalistka.

Podczas drugiego półfinału Eurowizji 2014 interval act poświęcony był australijskimi powiązaniami z konkursem. Podczas oczekiwania na wyniki na kopenhaskiej scenie pojawiła się Jessica Mauboy, która zaprezentowała publiczności utwór Sea of Flags. Telewizja SBS z tej okazji nakręciła dokument Jessica Mauboy’s Road to Eurovision.

W 2016 roku utwór Where I’ll Stay został wykorzystany przez stację Seven Network do promocji Igrzysk Olimpijskich. Rok później Jessica wyruszyła w trasę koncertową All the Hits Live – The Australian Tour. W międzyczasie wokalista grała główną rolę w serialu The Secret Daughter, była także współautorką soundtracków towarzyszącym produkcji.

11 grudnia 2017 roku telewizja SBS ogłosiła, że Jessica Mauboy ponownie wystąpi na Eurowizji, tym razem jako pełnoprawna uczestniczka. Na początku marca premierę miała miejsce jej konkursowa propozycja We Got Love. Za jej brzmienie odpowiadają Anthony Egizii, David Musumeci oraz sama wokalistka. Jessica ostatnio odwiedziła Londyn, Amsterdam i Tel Aviv, gdzie wystąpił podczas przedeurowizyjnych pre-party. Australia aktualnie znajduje się na piątym miejscu w zakładach bukmacherskich.

POZNAJ KRAJ

Podczas jubileuszowego, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji Australia została przez EBU zaproszona do udziału w konkursie. Jej reprezentant, Guy Sebastian miał zagwarantowane miejsce w finale, a Australia podczas konkursu w 2015 roku. miała prawo głosu w obu półfinałach.

Rok później ten daleki kraj ponownie dostał prawu udziału w Eurowizji, tym razem już bez żadnych przywilejów. Nie przeszkodziło to jednak Dami Im, która w Sztokholmie zajęła drugie miejsce. Ostatni reprezentant tego dalekiego kraju, Isaiah, dzięki silnemu poparciu jurorów po raz trzeci wprowadził Australię do czołowej dziesiątki konkursu.

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2015 Guy Sebastian „Tonight Again” 5 196
2016 Dami Im „Sound of Silence” 2 511 1 330
2017 Isaiah Firebrace „Don’t Come Easy” 9 173 6 160
2018 Jessica Mauboy „We Got Love” ? ? ? ?
Arkadiusz Zroślak
Student zarządzania kultura i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zamyka się w określonych gatunkach muzycznych, jednak najwięcej miejsca na playliście zajmuje pop zarówno w wersji mainstreamowej jak i alternatywnej. Baczny obserwator Eurowizji, który w wolnych czasie stara się szukać nowych bodźców muzycznych.

Popularne