San Marino długo zwlekało z podaniem informacji o artyście, który w barwach tego państwa pojedzie na tegoroczną Eurowizję. Okazało się bowiem, że w zanadrzu mają prawdziwą bombę, czyli Valentinę Monettę po raz czwarty!

DRUGI PÓŁFINAŁ / pozycja startowa: 11

POZNAJ ARTYSTÓW I UTWÓR

Valentina Monetta urodziła się 1 lipca 1975 roku w San Marino. Piosenkarka swoją muzyczną karierę rozpoczynała w zespole Tiberio, z którym w 2002 roku wydała singiel Sharp. W 2008 roku, jako solowa wokalistka, zgłosiła utwór Se non ci sei tu do wewnętrznych selekcji przed Eurowizją. Nie została jednak wybrana pierwszą reprezentantką San Marino na Konkursie Piosenki Eurowizji. Swój debiutancki minialbum Il mio gioco preferito wydała w 2011 roku. Promowała go piosenka Una giornata bellissima. Rok później krajowy nadawca z tego małego państwa ogłosił, że to Valentina będzie reprezentantką San Marino podczas Eurowizji 2012 w Baku. Pierwotnie jej propozycja nosiła tytuł Facebook Uh, Oh, Oh, ale ze względu na tekst utworu, który oparty był na wzmiankach o znanym portalu społecznościowym, kompozycja nie mogła zostać dopuszczona do wzięcia udziału w Konkursie. Dokonano więc zmian i ostatecznie na eurowizyjnej scenie zaprezentowano piosenkę pod tytułem The Social Network Song (OH OH – Uh – OH OH). Satyryczny kawałek nie zyskał uznania publiczności oraz jurorów i zakończył zmagania na 14. miejscu w półfinale.

Jak się później okazało, był to jedynie początek przygody z Eurowizją tej sanmaryńskiej wokalistki. W styczniu 2013 roku ponownie ogłoszono ją reprezentantką San Marino. Tym razem swój udział w Konkursie potraktowała bardziej na poważnie i utwór Crisalide (Vola) był jednym z faworytów wśród fanów Eurowizji. Mimo to, w Malmö też nie udało jej się awansować do finału, ale była bardzo blisko celu, zajmując pierwsze niepremiowane awansem miejsce w swoim półfinale. Tuż po swoim drugim udziale w Eurowizji Valentina wydała pierwszy studyjny album długogrający La storia di Valentina Monetta. Znalazły się na nim m.in. utwory, z którymi reprezentowała swój kraj w Azerbejdżanie i w Szwecji. 19 czerwca 2013 roku ogłoszono, że ponownie zaśpiewa na Eurowizji. Podczas Konkursu, który odbywał się w 2014 roku w Kopenhadze, Valentina zaśpiewała piosenkę Maybe (Forse) i osiągnęła historyczny sukces, wprowadzając swój kraj po raz pierwszy do finału widowiska. Po tym sukcesie ponownie zaproponowano Valentinie udział w Eurowizji, ale tym razem odmówiła. W międzyczasie wydała także drugi album Sensibilità (Sensibility).

Jimmie Wilson jest osobą, która w tym roku zaprezentuje się wspólnie z Valentiną na eurowizyjnej scenie. Urodził się i wychował w amerykańskim Detroit. Jest wokalistą i aktorem. Studiował aktorstwo w Hollywood, a po zakończeniu edukacji występował w musicalu Sisterella, którego producentem był sam Michael Jacskon. Następnie przeprowadził się do Europy. W Niemczech grał główną rolę w musicalu Hope! – Das Obama Musical. W 2012 roku wziął udział w 3. edycji polskiego Must Be The Music. Tylko Muzyka. Podczas castingu zaprezentował utwór Sex on Fire grupy Kings of Leon, czym zagwarantował sobie udział w półfinale. Co ciekawe, w tej samej edycji brała udział Kasia Moś – reprezentantka Polski na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2015 roku ponownie wziął udział w Must Be The Music. Tym razem zaprezentował swoje własne piosenki So Damn Beautiful oraz The Color Red i ponownie dotarł do półfinału. W 2014 roku wraz z Felice nagrał hymn festiwalu Electric Love organizowanego w Austrii.

12 marca ogłoszono, że Valentina Monetta po raz czwarty zaprezentuje się europejskiej widowni podczas Eurowizji w Kijowie. Towarzyszyć jej będzie Jimmie i wspólnie zaśpiewają skoczny kawałek Spirit of the Night wyprodukowany przez Ralpha Siegela, którego utwory już 24 razy brały udział w Eurowizji. Największy sukces kompozytora miał miejsce w 1982 roku, kiedy Nicole z Niemiec wygrała cały Konkurs z piosenką Ein bißchen Frieden. Od pięciu lat Ralph Siegel rokrocznie pisze utwory dla San Marino.

POZNAJ KRAJ

San Marino debiutowało w 2008 roku, potem zrobiło sobie trzyletnią przerwę i powróciło w 2011 roku. Największy sukces tego kraju miał miejsce trzy lata temu, kiedy Valentina Monetta awansowała z 10. miejsca do finału, zajmując tam ostatecznie 24. miejsce.

W tamtym roku Serhat, zgodnie z przewidywaniami, nie poprawił sanmaryńskich statystyk i przepadł w półfinale, pokonując jednak 6 innych państw, w tym faworyzowaną Estonię i Islandię.

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2008 Miodio „Complice” 19 5
2011 Senit „Stand By” 16 34
2012 Valentina Monetta „The Social Network Song” 14 31
2013 „Crisalide (Vola)” 11 47
2014 „Maybe” 24 14 10 40
2015 Michele Perniola & Anita Simoncini „Chain of Lights” 16 11
2016 Serhat „I Didn’t Know” 12 68
2017 Valentina Monetta & Jimmie Wilson „Spirit of the Night” ? ? ? ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here