Bułgarzy w ubiegłym roku zaliczyli bardzo udany powrót do eurowizyjnej rywalizacji i tym razem też mają szansę osiągnąć dobry rezultat. Poznajcie Kristiana Kostova – najmłodszego uczestnika tegorocznego Konkursu.

DRUGI PÓŁFINAŁ / pozycja startowa: 16

kostov104_v-ardgalerie.jpg

POZNAJ ARTYSTĘ I UTWÓR

Kristian Kostov urodził się 15 marca 2000 roku w Moskwie. Jest pierwszym uczestnikiem Eurowizji, który urodził się na przełomie tysiącleci. Jego ojciec jest Bułgarem, a matka pochodzi z Kazachstanu, a więc ma międzynarodowe korzenie. Tata Kristiana dbał o to, by jego syn nauczył się mówić po bułgarsku i angielsku, co miało zagwarantować mu lepszy start w dorosłym życiu. Swoją karierę muzyczną rozpoczął już w wieku 11 lat, a w 2014 roku został finalistą rosyjskiej wersji programu The Voice Kids. Jego trenerem był wtedy Dima Bilan, który w 2008 roku wygrał Eurowizję. Rok później wyjechał do Bułgarii i tam wziął udział w lokalnej edycji X Factora, w której również dotarł do finału i zajął 2. miejsce.

Po zakończeniu programu Kristian podpisał kontrakt z wytwórnią Virginia Records i w październiku 2016 roku wydany został jego debiutancki singiel Ne si za men, który ma również wersję w języku angielskim i rosyjskim. Całkiem dobrze poradził sobie on na listach przebojów. Dotarł do 13. miejsca oficjalnego bułgarskiego zestawienia singli i przez dwa tygodnie był najczęściej graną piosenką przez bułgarskie stacje radiowe. Jeszcze w tym samym roku nagrał utwór Vdigam Level z popularnym duetem Pavell & Venci Venc’. Ich wspólny singiel także osiągnął spory sukces, a teledysk do tego kawałka ma już ponad 7 milionów wyświetleń na portalu YouTube.

13 marca tego roku bułgarska telewizja publiczna ogłosiła, że to właśnie Kristian Kostov będzie reprezentować Bułgarię w Kijowie. Nie była to zbyt duża niespodzianka, bowiem już wcześniej spekulowano, że to on pojedzie na Eurowizję. Piosenka, którą tam wykona nosi tytuł Beautiful Mess i jest nowoczesną balladą z elementami muzyki etnicznej. Za jej brzmienie odpowiadają Borislav Milanov, Sebastian Arman, Joacim Bo Persson, Alex Omar i Alex Vargas, a więc częściowo jest to skład, który stworzył też tegoroczne utwory dla Serbii i Macedonii.

POZNAJ KRAJ

Bułgaria zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005 roku, w Kijowie. Od tamtej pory brała w niej udział dziesięciokrotnie, ale radziła sobie bardzo słabo. W 2007 roku Elitsa Todorova oraz Stoyan Yankoulov z utworem Water zajęli w półfinale miejsce szóste, a w finale miejsce piąte. Aż do ubiegłego roku był to najlepszy rezultat tego kraju i jednocześnie jedyny udział Bułgarów w finale.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej niezadowoleniem z wyników, Bułgaria zdecydowała się na powrót. W 2016 roku jako reprezentantkę wskazano Poli Genovą, która już w 2011 roku bezowocnie próbowała podbić Europę. W Sztokholmie poradziła sobie dużo lepiej i zajęła 4. miejsce, czym udowodniła, że z dobrym utworem również Bułgarzy mają szanse na sukces.

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2005 Kaffe „Lorraine” 19 49
2006 Mariana Popova „Let Me Cry” 17 36
2007 Elitsa & Stoyan „Water” 5 157 6 146
2008 Deep Zone i Balthazar „DJ, Take Me Away” 12 56
2009 Krassimir Avramov „Illusion” 16 7
2010 Miro „Angel si ti” 15 19
2011 Poli Genova „Na inat” 12 48
2012 Sofi Marinova „Love Unlimited” 11 45
2013 Elitsa & Stoyan „Samo shampioni” 12 45
2016 Poli Genova „If Love Was a Crime” 4 307 5 220
2017 Kristian Kostov „Beautiful Mess”  ? ? ? ?

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here