W pierwszym półfinale tegorocznej imprezy zaprezentuje się Australia. Będzie to już trzeci udział tego kraju jako uczestnika. Czy po dwóch startach zakończonych miejscem w pierwszej piątce uda się zwyciężyć? A może ten dobry trend minie? Poznajcie Isaiaha Firebrace’a.

PIERWSZY PÓŁFINAŁ

isaiahfirebrace.jpg

POZNAJ ARTYSTĘ I UTWÓR

Isaiah urodził się w niewielkim mieście położonym w Nowej Południowej Walii w Australii i w listopadzie minionego roku skończył 17 lat. Z okazji siedemnastych urodzin sprawił sobie zresztą niemały prezent, wygrywając ósmą edycją australijskiej wersji X Factora właśnie w dniu swoich urodzin. Nie było to jednak pierwsze podejście Isaiaha do tego talent show. Już rok wcześniej wziął udział w tym programie, ale odpadł przed odcinkami na żywo. W 2016 roku nie miał już sobie równych i będąc w grupie Adama Lamberta śmiało zmierzał do zwycięstwa wykonując takie piosenki jak Hello, If I Ain’t Got You, Halo czy Wake Me Up. W finale zaprezentował swój pierwszy singiel It’s Gotta Be You, który dotarł do 26. miejsca głównego notowania australijskiej listy przebojów ARIA. Poza Australią utwór ten świetnie poradził sobie w Nowej Zelandii, Danii czy Szwecji, gdzie pokrył się nawet platyną.

Największymi muzycznymi inspiracjami dla młodego Australijczyka są Mariah Carey oraz Jessica Mauboy, z którą zresztą udało mu się zaśpiewać podczas finału X Factor, a w kolejnych tygodniach Isaiah wystąpi także podczas trasy koncertowej Jessici. Piosenkarz swój udział w Eurowizji traktuje w kategoriach spełnienia marzeń i zrobi wszystko, aby dorównać fenomenalnej Dami Im. Jego konkursowa piosenka nosi tytuł Don’t Come Easy i jest porządnie wyprodukowaną balladą, w której wokalista może zaprezentować wszystkie walory swojego głosu. Napisana została przez DNA Songs, którzy współpracowali wcześniej m.in. z Samanthą Jade, The Veronicas czy Rickim Martinem.

POZNAJ KRAJ

Historia Australii w Konkursie Piosenki Eurowizji z wiadomych przyczyn jest na razie krótka. W 2014 roku po raz pierwszy na eurowizyjnej scenie pojawił się australijski wykonawca, choć wtedy jedynie w charakterze gościa. Była to Jessica Mauboy. W 2015 roku Europejska Unia Nadawców zaprosiła Australię do jednorazowego wzięcia udziału w finale jubileuszowej edycji Konkursu. Guy Sebastian spodobał się tak bardzo, że bez problemu dotarł do pierwszej piątki w Wiedniu, a w 2016 roku Dami Im musiała przebijać się przez półfinał już jako normalny uczestnik Eurowizji. Nie było to dla niej dużym problemem i ostatecznie pokonała ją jedynie Jamala z Ukrainy.

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2015 Guy Sebastian „Tonight Again” 5 196
2016 Dami Im „Sound of Silence” 2 511 1 330
2017 Isaiah Firebrace „Don’t Come Easy” ? ? ? ?