Dział NewsEurowizjaFestiwale, koncerty, wydarzenia

Eurowizja 2014, kto jest już w finale?Mieliście już okazję przeczytać jacy artyści reprezentować będą swoje kraje w pierwszym półfinale Eurowizji (część pierwsza, część druga), oraz drugim półfinale (część pierwsza, część druga). Dzisiaj przyszedł czas na Wielką Piątkę oraz gospodarzy – Danię.

Wielka Piątka – Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy i Francja – to lista krajów, które wykładają największa sumę pieniędzy na Eurowizję, a dzięki temu mają zapewnione miejsce w finale. Dołącza do nich zawsze zwycięzca konkursu z poprzedniego roku (czyli organizator). W tym roku jest to Dania.

Dania i „Cliché Love Song

Danię w tym roku reprezentować będzie Basim (właściwie Anis Basim Moujahid), 21-letni Marokańczyk żyjący na stałe w Danii. W wieku 15 lat, w 2008 roku brał udział w duńskim X Factorze, odpadł w ćwierćfinałach. Wydał do tej pory dwa albumy. W Danii zaśpiewa utwór Cliche Love Song.

Cliche Love Song to utwór przypominający niektóre kompozycje Bruno Marsa. W Kopenhadze zostanie wykonany w całosci po angielsku. Dotarł do 2. miejsca na duńskiej liście przebojów. Basim jest jednym ze współautorów piosenki. W głosowaniu klubów OGAE, Basim uzbierał 73 punktów i uplasował się na 12. miejscu.

Dania debiutowała w 1957 roku (rok po starcie samej Eurowizji) i od tamtego czasu brała w niej udział 42 razy. Wygrała trzykrotnie – w 1963 roku, 2000 i 2013. Jest jedynym krajem, który wygrał dwukrotnie w XXI wieku. Najgorzej poradzili sobie jednak w 2002 roku, kiedy to zajęli ostatnie miejsce. Rok temu Emmelie De Forest uzbierała 281 punktów i wygrała Eurowizję, tym samym Dania jest organizatorem tegorocznego konkursu.

W 2005 roku Dania – Kopenhaga – była organizatorem konkursu Congratulations, specjalnego konkursu z okazji 50-lecia Eurowizji.

Francja i „Moustache

Francję reprezentować będzie trio TWIN TWIN. Mają oni na koncie jedną epkę z 2011 roku oraz debiutancki album z 2013 roku. Nie wykreowali jeszcze żadnego wielkiego hitu we Francji, kontakt płytowy mają podpisany z wytwórnią płytową Warner Music France. W preselekcjach francuskich pokonali dwójkę innych kandydatów głosami widzów.

W Kopenhadze zaśpiewają utwór Moustache. Jest to jeden z nielicznych utworów w tym roku śpiewany nie po angielsku. Twin Twin wykonają go po francusku, jedna fraza będzie po angielsku, a jedna po hiszpańsku. W głosowaniu klubów OGAE Francja uplasowała się zaraz za Danią, na miejscu trzynastym.

Francja to jeden z najlepszych krajów na Eurowizji ever. Są z nim od początku, brali udział 56 razy pomijając jedynie dwa konkursy – w 1974 i 1982 roku. Wygrali aż pięciokrotnie (1958, 1960, 1962, 1969, 1977), chociaż ostatnie zwycięstwo miało 37 lat temu. Mimo 56 udziałów w konkursie nigdy nie zajęli miejsca ostatnie. Pięciokrotnie byli przedostatni.

Ostatnie lata nie są zbyt „hojne” dla tego kraju. Rok temu zajmowali miejsce 23., wcześnie 22., 15. i 22. Dopiero Patricia Kaas w 2009 dała im miejsce w pierwszej dziesiątce, a dokładniej miejsce ósme. Idąc dalej do wcześniejszych lat zaś nie byli w TOP 10, jedynie lata 2001 i 2002 to odpowiednio miejsca 4 i 5. Ostatni raz na podium Francja była w 1990 i 1991 roku zajmując miejsce drugie.

Niemcy i „Is It Right

Niemcy reprezentować będzie trio Elaiza składające się z trzech pań: Elżbiety, Yvonne i Natalie. Ta pierwsza jest w połowie Polską, w połowie Ukrainką. Jej matka pochodzi z Polski, a ojciec z Ukrainy. Sama Ela mieszka jednak w Niemczech. W 2013 roku dziewczęta wydały debiutancki album, a w tym roku Epkę z trzema utworami, w tym eurowizyjnym Is It Right.

Is It Right to anglojęzyczna (a jakże by inaczej) kompozycja za którą odpowiada Elżbieta wraz z dwoma innymi niemieckimi producentami i autorami tekstów. W Niemczech utwór ten dotarł do miejsca 4. tamtejszej listy przebojów. W głosowaniu klubów OGAE Niemcy uzbierały 29 punktów i uplasowały się na miejscu 16.

Niemcy podobnie jak Francja debiutowała razem z Eurowizją. Brała w niej udział 57 razy, chciała brać i 58. jednak w prekwalifikacjach w 1996 roku nie udało im się zakfalikfikować i nie dostali się do ścisłego finału. Gdyby nie to byliby jedynym krajem, który brał udział w kazdym konkursie. Do 1990 roku Niemcy były prezentowane jako „Niemcy Zachodnie”, a „Niemcy Wschodnie” nie były zainteresowane konkursem.

Niemcy wygrały dwukrotnie – w 1982 roku i w 2010. W 1982 była to Nicole z utworem Ein bißchen Frieden, a w 2010 Lena z kawałkiem Satellite. Rok temu kraj ten reprezentował zespół Cascada, który jednak w finale zajął odległe miejsce 21.

Włochy i „La mia città

Włochy reprezentować będzie Emma (wlaściwie Emmanuela Marrone). W 2010 wygrała włoski programu typu talent show Amici di Maria De Filippi i podpisała kontakt płytowy z Universal Music. Wydała 3 albumy studyjne, 1 Epkę i 15 singli.

W Kopenhadze zaśpiewa utwór La mia città (English: My city), w całości w języku włoskim. Sama napisała i skomponowała ten kawałek. We Włoszech została wybrana wewnętrznie. W głosowaniu klubów OGAE uzbierała 76 punktów i zajmuje 11 miejsce, tuż przed Danią i Francją wspominanymi wyżej.

Włochy również debiutowały razem z Eurowizją w 1956 roku. Brali w niej udział jednak tylko 39 razy. Do 1993 roku brali udział prawie co roku, później nastąpiła przerwa trzyletnia, wzięli udział znów w 1997 roku, po czym nastąpiła długa, aż 13-letnia przerwa w konkursie. Włochy powróciły w 2011 roku i zajęły wtedy miejsce 2. Rok później 9. i rok temu 7. Zatem od powrotu zawsze byli w TOP 10.

Włochy wygrały dwukrotnie – w 1964 i 1990 roku. To z Włoch pochodzi również jeden z największych eurowizyjnych przebojów – Nel blu, dipinto di blu, znane również jako Volare. W 1958 roku utwór ten zajął miejsce trzecie.

Hiszpania i „Dancing in the Rain

Hiszpanię w tym roku reprezentować będzie Ruth Lorenzo z utworem Dancing in the Rain. Wygrała ona hiszpańskie preselekcje, mimo iż inna uczestniczka miała tyle samo głosów co ona. W Hiszpanii podobnie jak na Eurowizji były głosowanie 50/5 jury i publiczność. Ruth i Brequette uzbierały 66 punktów, jednak regulamin przewidział takie wydarzenie i w takim przypadku wygrywał uczestnik, który miał więcej głosów od publiczności. I była to Ruth.

Zaśpiewa ona utwór Dancing in the Rain, zapowiadający jej album Planeta Azul. Utwór zostanie wykonany po angielsku i hiszpańsku. Ruth jest jedną ze współautorek tej kompozycji. W głosowaniu klubów OGAE uplasowała się na miejscu ósmym ze 111 punktami.

Hiszpania debiutowała w 1961 roku i od tamtego roku brała udział w konkursie ZAWSZE – 53 razy. Tylko jeden kraj brał udział w konkursie dłużej bez żadnych przerw – i jest to Wielka Brytania (3 konkursy więcej).

Hiszpania wygrywała dwa razy – w 1968 i 1969, zatem na kolejne zwycięstwo czeka już 45 lat, jeszcze dłużej niż wspomniana wyżej Francja (37). Rok temu zajmowali przedostatnie, 25. miejsce. Ostatni raz w TOP 10 byli w 2003 roku na miejscu ósmym, a ostatni raz na podium znajdowali się w 1995 roku (2).

Wielka Brytania i „Children of the Universe

I w końcu Wielka Brytania. Reprezentować będzie ją Molly, która wykona utwór Children of the Universe. Ma ona na koncie EPkę z 2013 roku i generalnie jest debiutantką w swoim kraju.

W Kopenhadze wykona utwór Children of the Universe. Uplasował się on na wysokim 5. miejscu wśród głosowań klubów OGAE.

Jak już pisałem wcześniej, Wielka Brytania jest w konkursie nieprzerwanie od 1959 roku. Jest to jeden z najlepiej sobie radzący, jeśli nie najlepiej, krajów na Eurowizji. Od 1959 roku do 1999 roku zawsze znajdowali się w TOP 10 (wyłączając miejsce 11 w 1978 i 13 w 1987). Tym samym przez 40 lat najniższe miejsce Wielkiej Brytani to 13. Później wprowadzono, że inne kraje mogą również śpiewać po angielsku i przez to Wielka Brytania zaczęła sobie radzić słabiej.

Kraj ten wygrał pięciokrotnie (1967, 1969, 1976, 1981, 1997), piętnaście razy zajmowali miejsce drugie. Kraj ten reprezentowali m.in. zespół Blue czy Bonnie Tyler (rok temu). Ostatnie dziesięciolecie jest dosyć tragiczne dla rezultatów Wielkiej Brytani w konkursie. W 2008 i 2010 roku zajmowali ostatnie miejsce, pozostałe lata to zawsze poza TOP 15. Honoru kraju jedynie bronili Jade Ewen, która zajęła w 2009 roku miejsce 5. i Blue, którzy zajęli miejsce 11. w 2011.

Tags
Show More


Łukasz Mantiuk

Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Related Articles

5 Comments

  1. nie ma utworu Wielkiej Brytanii, a widocznie przez pomyłkę pod tym krajem jest utwór Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.