Eurowizja 2012. Szwecja i „Euphoria”

Poznaj artystę i utwór

Szwecja jak co roku przeprowadziła swoje rozbudowane preselekcje narodowe, Melodifestivalen. Wygrała je Loreen z przebojowym utworem Euphoria, który jest największym pretendentem do zwycięstwa.

W szwedzkim Melodifestivalen przeprowadzone są cztery półfinały zwane Heat, w który mierzy się ośmioro artystów. Dwójka z nich awansuje bezpośrednio do finału (miejsce 1. i 2.) a dwójka do tzw. Andra Chansen, czyli piątego koncertu drugiej szansy. W nim występuje ósemka artystów z miejsce 3. i 4. w półfinałach, a awansuje znowu dwoje. W ten sposób w finale mamy dziesiątkę artystów, którzy poddawani są głosowaniu jurorów oraz publiczności w stosunku 50/50. W tym roku bezapelacyjnie Melodifestivalen wygrała Loreen i utwór Euphoria.

Loreen po raz pierwszy pojawiła się na językach szwedów, gdy wzięła udział w tamtejszej wersji programu Idol (rok 2009). Zajęła w nim czwarte miejsce. Później wzięła udział w Melodifestivalen 2010, jednak odpadła w Andra Chansen. Swoich sił próbowała ponownie w tym roku – i jak widać z sukcesem. Loreen planuje wydać swój debiutancki album w tym roku po Eurowizji.

Euphoria została skomponowana przez Thomasa G:sona i Petera Boströma, którzy już wielokrotnie tworzyli utwory na Eurowizję (w tym roku m.in. dla Szwecji i Hiszpanii).

Wśród bukmacherów, fanów Eurowizji, głosowań klubów OGAE (więcej na ten temat wkrótce) Loreen typowana jest jako murowana faworytka całego konkursu. Towarzyszy jej mniej więcej takie samo zamieszanie jak w 2009 roku przy Alexandrze Rybaku i jego Fairytale.

Poznaj kraj

Szwecja zadebiutowała w 1958 roku i od tamtej pory brała udział w konkursie 51 razy. Szwecja nie brała udziału w konkursie tylko trzykrotnie – w 1964, 1970 i 1976 roku, a począwszy od 1977 kraj ten brał udział w Eurowizji za każdym razem!

Szwecja należy do jednego z najlepiej sobie radzących krajów w konkursie. Wygrała czterokrotnie, 20 razy była w TOP 5, a 32 razy w TOP 10. Pierwsze zwycięstwo Szwecji przyniósł prawdopodobnie najpopularniejszy utwór Eurowizyjny i wielki hit na całym świecie – Waterloo zespołu Abba. Pełna lista zwycięstw Szwecji przedstawia się następująco:

  • 1974 – Abba – Waterloo
  • 1984 – Herreys – Diggi-Loo Diggi-Ley
  • 1991 – Carola – Fångad av en stormvind
  • 1999 – Charlotte Nilsson – Take Me to Your Heaven

Carola wielokrotnie reprezentowała Szwecję, w 1983 roku zajęła miejsce trzecie, po czym sprobowała raz jeszcze swoich sił i wygrała w 1991 roku. Ponownie mieliśmy okazję ją zobaczyć w 2006 roku, kiedy to w finale zajęła miejsce 5. Charlotte Nilsson po wygranej w 1999 roku również próbowała swoich sił raz jeszcze, w 2008 roku z utworem Hero zajęła 18 miejsce w finale.

Od wprowadzenia półfinałów, Szwecji nie udało się awansować tylko raz – w 2010 roku, kiedy to Anna Bergendahl zajęła miejsce 11 (a 10 awansuje…).

Rok temu Szwecja była bardzo bliska zwycięstwa – Eric Saade z utworem Popular uplasował się ostatecznie na miejscu trzecim w finale (awansował do niego z miejsca pierwszego w półfinale). W tym roku prawdopodobnie Loreen poprawi jego wynik.

W Azerbejdżanie Loreen wystąpi w drugim półfinale z numerem 11.

1 Reply to “Eurowizja 2012. Szwecja i „Euphoria””

Możliwość komentowania jest wyłączona.