Dział Publicystyka Analizy, rocznice, urodziny Editors - tego pewnie nie wiecie o zespole

Editors – tego pewnie nie wiecie o zespole

Editors mają w Polsce rzesze fanów, którzy zawsze tłumnie stawiają się na kolejnych koncertach swoich ulubieńców. A czy na pewno wszystko wiedzą o ulubionej kapeli? Z okazji ich kolejnego powrotu do Polski przygotowaliśmy kilka ciekawostek z historii formacji.

Historia grupy sięga 2002 roku. Wtedy to w brytyjskim mieście Stafford paczka przyjaciół zdecydowała się założyć zespół. W lokalnych klubach zaczęli występować pod nazwą Pilot. Zmienili jednak nazwę z powodu tego, że w latach 70. istniała już grupa Pilot. Przekształcili się więc w The Pride, a jeszcze później w Snowfield. Ostatecznie stanęło jednak na Editors.

Ich debiutancki krążek The Back Room w 2006 roku nominowany został do prestiżowej nagrody Mercury Prize przyznawanej co roku najlepszemu brytyjskiemu albumowi. Editors nominowali byli razem z m.in. Muse Black Holes & Revelations, Thomem Yorkem The Eraser i Hot Chip The Warning. Statuetka powędrowała do Arctic Monkeys i ich debiutanckiego Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not.

W 2009 roku, przed wydaniem albumu In This Light and on This Evening, Editors dołączyli do kampanii Play to Stop – Europe for Climate. Była to akcja mająca na celu poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. Kilka lat wcześniej, w 2006 roku, grupa zaangażowała się w akcję War Child i zaprojektowała wojskowy hełm oklejony wycinkami z prasy dotyczącymi wojny i cytatami z własnych utworów. Przedmiot został wystawiony na aukcji, a zyski z jego sprzedaży zasiliły konto fundacji.

Co ma to położone na południu Polski miasto do brytyjskiego zespołu? W 2009 roku, w ramach promocji albumu In This Light and on This Evening Editors odwiedzili dwa polskie miasta: 23 listopada zagrali w Warszawie, 25 w Krakowie. Dzień przerwy wykorzystali na nakręcenie klipu do You Don’t Know Love. Za tło do tego teledysku posłużył krakowski klub Alchemia.

Editors mają już na koncie występy na wielu polskich festiwalach. Pojawili się już na Open’erze, Coke Live Music Festivalu, Orange Warsaw Festivalu i festiwalu w Jarocinie.

W 2011 roku zespół wydał box Unedited. Na to wyjątkowe wydawnictwo złożyły się trzy pierwsze studyjne płyty grupy oraz masa nieopublikowanego wcześniej materiału. Całość to siedem 12-calowych winyli i siedem krążków CD. Editors wyczyścili swoje archiwa, jak przed premierą boxu mówił Tom Smith.

Zuzanna Janickahttp://www.the-rockferry.pl
Wielka pasjonatka muzyki, potrafiąca odnaleźć coś ciekawego w każdym gatunku. Autorka strony The-Rockferry, na której oprócz recenzji płyt znaleźć można całą masę innych muzycznych artykułów. Nałogowa uczestniczka koncertów. Wielka fanka Christiny Aguilery, Amy Winehouse, Kate Bush, Finka, Leonarda Cohena i zespołu The National.

Popularne