Dział Publicystyka Analizy, rocznice, urodziny Dziewiąta rocznica śmierci Michaela Jacksona - PAMIĘTAMY!

Dziewiąta rocznica śmierci Michaela Jacksona – PAMIĘTAMY!

Dziewięć lat temu świat obiegła smutna wiadomość. Swoje życie zakończył jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów Michael Jackson. Król Popu zmarł w wieku zaledwie 50 lat. Nadal jednak wierzymy, że Michael jest z nami… Przenieśmy się więc w muzyczną podróż.

1964–1984 The Jackson 5

W zespole The Jackson 5 karierę rozpoczynał przyszły Król Popu. I choć zespół został stworzony oficjalnie w 1969 roku, to już wcześniej jego członkowie występowali na lokalnych imprezach oraz w klubach. Od samego początku zyskał wielką popularność i stał się jednym z najlepiej zarabiających zespołów tamtych czasów. Band wydał kilkanaście płyt studyjnych oraz kompilacji.  Pochodzi z nich niezliczona liczba świetnych utworów, z czego pierwszy singiel I Want You Back z płyty Diana Ross Presents The Jackson 5 zyskał ogromną popularność.

1972 Got to Be There i Ben

Karierę solową Michael zaczynał jeszcze będąc w zespole. W 1972 roku wydał bowiem płytę Got to Be There, pierwsze solowe wydawnictwo Jacksona. Płytę promowały cztery single, a wśród nich Rockin’ Robin.  Kilka miesięcy później światło dzienne ujrzał album Ben, a promował go singiel o tym samym tytule.

1973 – 1975  Music & Me i Forever, Michael

Już rok później Michael wydał kolejną płytę zatytułowaną Music & Me. Promowało go ponownie 5 singli. Dwa lata później wydał płytę Forever, Michael promowany miedzy innymi utworem Just a Little Bit of You.

1979 Off the Wall

Wydając tą płytę, solowa kariera Michaela obróciła się o 180 stopni. Płyta do tej pory sprzedała się w ponad 25 milionowym nakładzie, a kazdy singiel ją promujący stał się hitem. W samym USA płyta uzyskała status 8-krotnej multiplatyny. Z płyty pochodzi między innymi świetny singiel Don’t Stop ‚Til You Get Enough.

1982 – Thriller

Thriller to płyta, która weszła do historii muzyki światowej. Jej sprzedany nakład jest ogromny, bo ponad 65 milionów. W Stanach Zjednoczonych płyta osiągnęła status 29-krotnej multiplatyny (!!!). Każdy z utworów mógłby zostać singlem – ostatecznie zdecydowano się na osiem singlii. Każdy z nich zdobył międzyanrodowy rozgłos, każdy z nich był wyjątkowy. Wymienić nalezy chociażby tytułowy Thriller, Billie Jean, The Girl Is Mine z Paulem McCartneyem, Beat It czy Human Nature.

1987 Bad

Bad to kolejny multiplatynowy album w dorobku Króla Popu. I choć nie osiągnął tak wielkiego sukcesu, co jego poprzednik, wciąż uznawany jest za jedną z najlepszych płyt w historii. Krążek promowany był aż dziewięcioma singlami, a wśród nich Bad, I Just Can’t Stop Loving You, Smooth Criminal, Man In The Mirror, Another Part of Me czy Dirty Diana.

1991 Dangerous

Sztandarowym singlem z tej płyty była piosenka Black or White, uznawana za jedną z lepszych piosenek Króla (choć było ich przynajmniej kilkadziesiąt). Płyta tak jak jej poprzedniczki, ponownie okazała się międzynarodowym sukcesem. Wśród największych hitów z krążka wymienić należy Remember the Time, Will You Be There czy In the Closet.

1995 HIStory: Past, Present and Future, Book I

Po problemach prywatnych Król postanowił o sobie przypomnieć nowym krążkiem. Zaskoczenia nie było – znów (zasłużony) sukces. Singlem przewodnim krążka był duet z siostrą Janet w piosence Scream. Ponadto największy rozgłos odniosly You Are Not Alone i They Don’t Care About Us.

2001 Invincible.

Na kolejny album musieliśmy poczekać kilka dobrych lat. Płyta promowana była tylko dwoma singlami: You Rock My World” oraz Cry. Więcej studyjnych krążków od Michaela niestety nie otrzymaliśmy…

A to jeszcze nie wszystko…

W międzyczasie na rynku ukazało się wiele kompilacji i singli, które nie znalazły się na tych albumach. Wymienić tu należy między innymi zbiory największych przebojów artysty Number Ones z 2003 roku czy The Essential Michael Jackson z 2005 roku i King of Pop z 2008. Wśród singli, które ukazały się w międzyczasie promocji płyt wymienić należy natomiast Say Say Say z Paulem McCartneyem, Somebody’s Watching Me czy We Are the World w ramach akcji USA for Africa. W projekt ten zaangażowali się najwięksi w świecie muzyki.

2010 Michael

Album wydany po śmierci wokalisty z 10 niepublikowanymi wcześniej utworami. Promowały go trzy single, a wśród nich piosenka Hollywood Tonight.

2014 XSCAPE

Drugi pośmiertny album wokalisty, na którym znalazło się osiem utworów w wersji oryginalnej oraz tyle samo w odnowionej wersji producenckiej. Album promowała między innymi piosenka Love Never Felt So Good. W jej nowej wersji wziął udział Justin Timberlake.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Popularne