Domowe studio nagrań niskim kosztem

Nie trzeba być pasjonatem muzyki by czerpać z niej przyjemność. W końcu słuchamy jej w domu dla relaksu, w drodze do szkoły lub pracy, a wiele osób lubi od czasu do czasu wybrać się na koncert. Aby jednak móc cieszyć się danym utworem, ktoś wcześniej musi go nagrać, a dlaczego tym kimś nie mielibyśmy być my?

Nie trzeba być pasjonatem muzyki by czerpać z niej przyjemność. W końcu słuchamy jej w domu dla relaksu, w drodze do szkoły lub pracy, a wiele osób lubi od czasu do czasu wybrać się na koncert. Aby jednak móc cieszyć się danym utworem, ktoś wcześniej musi go nagrać, a dlaczego tym kimś nie mielibyśmy być my? Jeżeli interesujemy się muzyką, gramy na instrumencie lub śpiewamy i marzymy o tym by pewnego dnia nagrać utwór lub nawet całą płytę, nie jesteśmy skazani na wiele drogich wizyt w studiu nagrań. Oczywiście studio zapewnia doskonałe warunki do nagrywania, lecz na własny użytek możemy poprowadzić sesję nagrań we własnym domowym zaciszu. Sprzęt jaki będzie nam potrzebny nie musi być drogi, a wiedząc czym się kierować podczas jego wyboru, uda nam się wejść w posiadanie takiego sprzętu, który pozwoli zarejestrować dźwięk w bardzo dobrej, bezszumowej jakości.

Podstawą jest odpowiednie miejsce, może to być pokój, lecz powinniśmy zadbać o to, aby podczas nagrania nie wkradł się żaden niepożądany dźwięk, tak więc lepiej unikać nagrywania przy oknie lub w pobliżu drzwi. Ważne jest wygłuszenie, ponieważ dźwięk który wydobędziemy z instrumentu będzie odbijał się od ścian, przez co na nagraniu może być on niewyraźny i mało naturalny. W celu wygłuszenia możemy zaopatrzyć się w specjalne pianki do wieszania na ścianach. Absorbują one dźwięk i nie pozwalają na jego odbijanie się. Jest to jednak sprzęt dość drogi, bowiem takich pianek musimy założyć kilka, w zależności od wielkości pomieszczenia w którym nagrywamy. Możemy je zastąpić kocami i innymi grubymi materiałami, które możemy zawiesić na ścianach na czas nagrywania. Nie sprawdzą się one tak dobrze jak pianki do wygłuszania, lecz efekt będzie znacznie lepszy niż w przypadku nagrywania w pokoju z gołymi ścianami. Czas przejść do konkretów, czyli sprzętu potrzebnego do nagrywania. Podstawą jest mikrofon, a tych na rynku jest bardzo dużo, więc jest w czym wybierać. Budując pierwsze domowe studio nagrań, wielu z nas stawia nie tylko na jakość, ale także na wygodę użytkowania. Dobrym wyborem na początek będzie mikrofon USB, taki jak na przykład Novox NC1, którego używanie jest banalnie łatwe. Wystarczy podpiąć urządzenie do portu USB, zainstalować oprogramowanie, włączyć jakikolwiek program do nagrywania i już jesteśmy gotowi do pracy. Novox NC1 nie jest jedynym mikrofonem USB polecanym przez muzyków, ale posiada on bardzo dobry stosunek jakości, a dźwięk nagrany za jego pomocą jest głęboki i naturalny. Jeśli gramy na gitarze elektrycznej i chcemy grać bez konieczności wygłuszania ścian, wówczas dobrym wyborem będzie interfejs audio, taki jak na przykład Alesis iO4. Urządzenie wpinamy do portu USB, instalujemy oprogramowanie, czyli zupełnie tak samo jak w przypadku wspomnianego wcześniej mikrofonu, a następnie wpinamy swoją gitarę do interfejsu za pomocą standardowego przewodu instrumentalnego. Wówczas należy już tylko włączyć jakiś z wielu dostępnych programów emulujących wzmacniacze i efekty i już możemy grać i nagrywać. Taki interfejs jest często wybierany właśnie ze względu na nagłośnienie. Jest on dobra alternatywą dla wzmacniacza, ponieważ za pomocą specjalnych programów możemy modyfikować swoje brzmienie setkami wirtualnych efektów gitarowych, co daje olbrzymie pole do popisu, tym bardziej, że dzisiejsze programy tego typu pozwalają osiągnąć bardzo realistyczne brzmienie prawdziwego wzmacniacza. Jeśli będziemy nagrywać za pomocą interfejsu, wówczas zarejestrowany zostanie jedynie dźwięk gitary i nic poza nią, tak więc możemy nagrywać nawet w pokoju pełnym biesiadników, a jakość dźwięku nadal będzie doskonała.

Mikrofony i interfejsy to nie jedyny sprzęt jaki może nam pomóc w nagrywaniu. Dobrą alternatywą dla mikrofonu jest na przykład rejestrator cyfrowy, czyli urządzenie przypominające z wyglądu dyktafon i działające na tej samej zasadzie. Różnicą pomiędzy rejestratorem a dyktafonem jest jednak to, że jakość zarejestrowanego dźwięku jest o wiele wyższa jeśli użyjemy rejestratora, a dodatkowo możemy wykorzystywać go nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Sprzęt opisany w tekście to tylko podstawy domowego studia nagrań, ale w praktyce nie potrzebujemy nic więcej, aby zarejestrowany tekst był czysty i cieszył ucho. Na efekt ogólny składa się także umiejętność masteringu, czyli mixu, lecz to jak zmiksujemy dźwięk w programie zależy od wielu czynników, na przykład tego jaki instrument nagrywamy. Podstawy tej sztuki osiągniemy metodą prób i błędów, a aby to zrobić, trzeba jedynie zacząć swoją przygodę z nagrywaniem dźwięku.

Autor: Muzyczny.pl – Sprzęt studyjny / Homerecording