Dział Publicystyka Deep Purple - Now What?! (2013), recenzja Katarzyny Bartkowiak

Deep Purple – Now What?! (2013), recenzja Katarzyny Bartkowiak

Premiera albumu Now What?! miała miejsce już ponad miesiąc temu. Jednak już teraz można powiedzieć, że krążek ten pięknie komponuje się z całą historią twórczości brytyjskiego zespołu. Najnowsza płyta Deep Purple to zbiór muzyki łączącej pokolenia.

Mało kto nie zna utworu, takiego jak Child In Time. Mało który posiadacz gitary nie uczył się grać Smoke On The Water. Zespół Deep Purple, choć jest na scenie już wiele lat, nadal wciąga swoją muzyką. Udowodnił to ostatnim albumem – Now What?! – który pojawił się w kwietniu 2013 r. Fani tego rockowego zespołu zostają zabrani na wędrówkę w czasie, który zdaje się być jednym z głównych bohaterów utworów zawartych na płycie.  Deep Purple jednak nie przemija, nic z tych rzeczy, jak zapewniają w All Time In The World:

Don’t worry
There’s no hurry
Here we are
With all the time in the World

W zeszłym roku zmarł jeden z założycieli zespołu. Dwa utwory zostały mu poświęcone – są to Uncommon Man oraz Above and Beyond. Osobliwe brzmienie tych kawałków uzewnętrznia wlane w nie emocje, które na pewno udzielą się również słuchaczowi. Utwór, który moim zdaniem zdecydowanie przoduje to Vincent Price. Niepowtarzalna atmosfera, która została stworzona przez genialne dobranie instrumentów i oryginalny tekst, wciąga głęboko w rockowy świat zespołu.

It feels so good to be afraid…

Słyszymy w utworze. Jeśli do tego zespół dążył nagrywając tę piosenkę, to z pewnością udało im się wywołać odpowiednie, znajome już przy słuchaniu Deep Purple, ciarki. Słabością płyty jest, moim skromnym zdaniem, utwór Après Vous. Jego wykonanie jest energiczne i zawiera w sobie nutkę wirtuozerii, jak większość utworów tego zespołu. Nie zgrywa się jednak z całością płyty i poniewiera jej klimatem. Generalnie płyta jest utrzymana raczej w spokojnym, nieagresywnym tempie. Dobry, stary rock, który działa na nas dzisiaj tak samo, jak działał na naszych rodziców w czasach ich młodości. To tylko znak, że zespół trzyma poziom i nie pozostawi swoich fanów. Nie ulega też degradacji i nie komercjalizuje swojej muzyki w celu sprzedania jej za wszelką cenę.

Na pewno warto zasłuchać się w Now What?! i rozkoszować się dobrą muzyką. Zwłaszcza, że jest ona przez jeden z tych zespołów, który nie tylko zmienił scenę muzyczną, ale tez tworzy muzykę na lata, a nie na lato.

Deep-Purple-Now-What

Katarzyna Bartkowiakhttp://histeryczna.blogspot.com/
Niekoniecznie normalna przyszła nauczycielka historii. Rozkochana w książkach, muzyce i winie. Nałogowy kawosz i samozwańcza pisarka. Muzyka nas porywa. Słowa każą nam myśleć. Razem porywają nasze myśli.

Popularne