Dział News Czesław Mozil wygrywa w sądzie

Czesław Mozil wygrywa w sądzie

Czy użycie logo może doprowadzić do rozprawy w Sądzie? Tak, a przekonał się o tym Czesław Mozil. W trwającym ponad rok procesie w końcu zapadł wyrok.

Piosenkarz, kompozytor – Czesław Mozil w lutym 2015 roku został pozwany przez  NSZZ „Solidarność” za użycie logo „Solidarności” w teledysku do utworu Nienawidzę Cię Polsko. Piosenka ta znajduje się na płycie Księga Emigrantów. Tom I.

Jak czytamy w oświadczeniu prasowym: „NSZZ „Solidarność” pozwała Czesława Mozila za naruszenie majątkowych praw autorskich i dóbr osobistych żądając zapłaty na swoją rzecz pół miliona złotych.” Finał sądowej batalii właśnie nastąpił. Muzyk wygrał sprawę w sądzie pierwszej instancji, jednak wyrok nie został uprawomocniony.

Według Sądu logo „Solidarności” zostało użyte w teledysku tylko i wyłącznie, jako symbol Polski i polskości, a co za tym idzie – nie jako logotyp identyfikujący związek zawodowy. W świetle prawa, zatem nie można mówić w tym przypadku o naruszeniu dóbr osobistych.

Sąd podczas odczytywania wyroku zaznaczył, że „utwór muzyczny oraz stworzony do niego teledysk porusza ważne kwestie społeczne dotyczące emigracji oraz problemów Polaków na emigracji, związane z tęsknotą za ojczyzną a ograniczanie twórcy prawa do korzystania z wybranej przez siebie formy artystycznego wyrazu naruszałoby konstytucyjną zasadę wolności wypowiedzi artystycznej.” – podkreśla management artysty w informacji prasowej.

Obecnie Czesław Mozil pracuje nad drugim tomem Księgi Emigrantów. Premiera tego wydawnictwa wstępnie została ustalona na wiosnę 2017 roku.

 

Aleksandra Żeleźnik
Lat 23, studentka. Miłośniczka dobrej muzyki. Słucha wszystkiego co wydaje jej się interesujące i godne uwagi. Fanka Adama Lamberta, Arctic Monkeys oraz Royal Blood.

Najpopularniejsze (48h)