Dział Publicystyka Analizy, rocznice, urodziny Co po Fallen? 10 lat od debiutu Evanescence

Co po Fallen? 10 lat od debiutu Evanescence

Po debiutanckim albumie Fallen, zespół Evanescence na dobre zagościł w świecie muzycznym. Wydali jeszcze dwie płyty, z czego moim zdaniem jedna była lepsza od Fallen, a druga słabsza. Do tego krążek live.

Zaraz po wydaniu Fallen rozpoczęła się burza w szklance wody. Świat zaczęły obiegać informacje jakoby Amy Lee była despotyczną liderką i że nie da się z nią pracować. Kolejni członkowie opuszczali zespół, nowi ich zastępowali. Odszedł Ben Moody, założyciel zespołu. Amy Lee dyplomatycznie skomentowała ten fakt tak:

Doszliśmy do takiego momentu, że jeśli coś się nie zmieni, to nie nagramy kolejnego albumu. To jest to czego dokładnie bym się spodziewała. Go bardziej ciągnęło w stronę popu, jak również komercji i sprzedawania albumów, to były zawsze elementy o które się kłóciliśmy. Ja chciałam robić coś bardziej artystycznego, to na co mam ochotę, a on chciał tworzyć to, co ludzie chcieliby usłyszeć.

Moody’ego zastąpił Terry Balsamo, jedyny członek zespołu, który wraz z Lee jest w nim do dnia dzisiejszego.

W 2004 roku Evanescence wydało koncert na żywo – Anywhere But Home. Było to widowisko zarejestrowane w Paryżu i prócz utworów z podstawowej wersji Fallen zawierało Breathe No More z soundtracka do filmu Elektra, bonusowy utwór Farther Away oraz cover zespołu Korn – Thoughtless.

The Open Door

Nagrywanie nowego albumu trwało ponad 2 lata. Muzycy zmagali się z wieloma problemami, takimi jak odejścia kolejnych członków zespołu (Willa Boyda zastąpił Tim McCord grający w zespole do dziś), problemy zdrowotne Terry’ego czy utrata menadżera.  W końcu się jednak udało i krążek The Open Door został wydany w Ameryce 3 października 2006 roku. Co ciekawe najwcześniej – 25 września – album premierę miał w… Polsce.

Na Billboard 200 zadebiutował na miejscu pierwszym sprzedając się w ilości 447 tys. kopii. Co ciekawe zbiegło się to z siedemsetnym wydaniem notowania Billboard 200, dzięki czemu krążek zapisał się do historii jako siedemsetny numer jeden Billboard 200.

Wydane zostały cztery single: Call Me When You’re Sober, Lithium, Sweet Sacrifice oraz Good Enough. Sweet Sacifice przyniosło zespołowi szóstą nominację do Grammy (tym razem w kategorii Best Hard Rock Performance – przegrali z The Pretender zespołu Foo Fighters). Call Me When You’re Sober dotarło do miejsca 10. Billboard Hot 100. Krążek do tej pory rozszedł się w ilości 2,1 mln kopii w USA, a łącznie ponad 4 mln na całym świecie.

W 2007 roku zespół ruszył w trasę koncertową. W maju tego samego roku John LeCompt ogłosił, że został wyrzucony z zespołu przez Amy, a za nim poszedł Rocky Gray.  Zastąpili ich Will Hunt i Troy Mclawhorn. Obaj panowie grali podczas trasy koncertowej po czym opuścili zespół na dwa lata, aby znów wrócić do niego w 2011 roku – i grają w nim do dzisiaj. Więcej zmian już nie było, dzisiejsze Evanescence to:

  • Amy Lee (wokal, pianino),
  • Terry Balsamo (główna gitara),
  • Troy McLawhorn (gitara rytmiczna, akustyczna),
  • Tim McCord (gitara basowa)
  • Will Hunt (perkusja).

Evanescence

Wracając do kariery zespołu. W 2009 weszli oni do studia, gdzie zaczęli nagrywać nowe kawałki. I rzeczywiście ponoć powstała nowa porcja utworów, które jako nowy album miały zostać wydane w 2010 roku. Jednak Amy i reszta zespołu porzucili te plany i zaczęli nagrywać raz jeszcze. Tym razem jednak wyglądało to inaczej. Jak komentowała sama Amy, teraz w wygląd nowego krążka wkład miał cały zespół, nie tylko ona.

Album nazwano Evanescence, gdyż jak stwierdzili członkowie zespołu, jest to ich odrodzenie, zupełnie nowy zespół. W wielu wywiadach wyjaśniali, że wcześniej Amy rzeczywiście była „władcza”, jednak teraz to się zmieniło. Artystka wyszła za mąż, urodziła dziecko, dojrzała. Album powstał wspólnymi siłami. Jako główne wpływy na krążek, Lee wymieniała twórczość takich zespołów jak Depeche Mode, Massive Attack, MGMT czy Portishead. Wydawnictwo łączy w sobie takie gatunki jak metal, alternatywnego rocka, hard rocka i elementy electro.

Album premierę miał 7 października 2011 roku, a głównym singlem było What You Want.  Album zadebiutował na szczycie Billboard 200 sprzedając się w pierwszym tygodniu w ilości 127 tys. kopii. Prócz What You Want wydane zostały jeszcze dwa single – My Heart Is Broken oraz Lost In Paradise. Zespół ruszył w trasę koncertową Evanescence Tour. Póki co album rozszedł się w ilości prawie pół miliona kopii w Stanach.

Po zakończeniu trasy koncertowej, zespół planuje dłuższa przerwę.

Na samym końcu każdej długiej trasy koncertowej potrzebujemy czasu, na to aby twoja głowa wydobrzała. Myślę, że na końcu pójdziemy na dłuższą przerwę, aby zrozumieć co i jak.

Łukasz Mantiukhttp://allaboutmusic.pl
Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Popularne