Dział Publicystyka Calum Scott - Only Human (2018), recenzja Piotra Krajewskiego

Calum Scott – Only Human (2018), recenzja Piotra Krajewskiego

Fanom wszelkich talent show Caluma Scotta nie trzeba dwa razy przedstawiać. Brytyjczyk zasłynął fenomenalnym występem na castingu do Britain’s Got Talent w 2015 roku, kiedy zaśpiewał swoją własną wersję przeboju Dancing On My Own. Na debiutanckie dzieło fani musieli czekać niemal trzy lata. Poznajcie jego pierwszą płytę Only Human.

Castingowe występy do różnego typu talent show osiągają niekiedy niewyobrażalne liczby wyświetleń w serwisie YouTube. Tak też było w przypadku prezentacji Caluma Scotta, który w 2015 roku wziął udział w 9. edycji Britain’s Got Talent. Jego występ z akustyczną wersję hitu Dancing On My Own szwedzkiej artystki Robyn jest dziś jednym z najsłynniejszych momentów w całej historii programu. Obejrzano go ponad 150 milionów razy (sic!). Scott dotarł do wielkiego finału show, ale nie wygrał. Mimo porażki, zyskał mnóstwo fanów zachwyconych jego emocjonalnym wokalem.

29-letni artysta kazał dość długo czekać na swój debiutancki album. Od finału Britain’s Got Talent minęło bowiem niemal trzy lata. W międzyczasie pojawiło się kilka singli, w tym świetna studyjna wersja Dancing On My Own, która zrobiła furorę i stała się wielkim hitem w Wielkiej Brytanii.

Okazuje się, że płyta Only Human to nie tylko intymny i akustyczny pop. Niestety. Calum Scott postawił na swojej pierwszej płycie na muzyczną różnorodność, która niekiedy przynosi wiele dobrego, ale może również przeszkadzać i szkodzić. Wydaje się, że łączenie kilku estetyk w jego przypadku działa dość mocno na niekorzyść.

Wystarczy posłuchać chociażby Come Back Home, What I Miss Most czy Good To You, aby stwierdzić, że coś tu ewidentnie nie gra. Taka stylistyka kompletnie nie pasuje temu artyście. Ciężko pozbyć się uczucia, że Scott mógł po prostu zostać zmuszony do pójścia w szybszą, nieco taneczną stronę. Być może to sprawka jego wytwórni, która chciała debiutującego wokalistę popchnąć od razu w dwie strony. Upieczmy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Trochę emocjonalnej muzyki Sama Smitha, trochę popowej twórczości Johna Newmana. Dźwiękowo uniwersalny album to przecież teoretycznie większa szansa na sukces komercyjny i więcej potencjalnych słuchaczy. Szkoda tylko, że głośniejsze utwory kompletnie nie pasują Calumowi. Ani nie współgrają z jego wokalem, ani nie dopasowują się do jego artystycznej aury. Takimi zabiegami Brytyjczyk zwyczajnie wyzbywa się swojej artystycznej tożsamości, a płyta Only Human zatraca narrację i spójność.

Calum Scott wypada zdecydowanie lepiej w muzyce dużo spokojniejszej, wyciszonej, nagiej i romantycznej. Słychać, że połączenie takich dźwięków z jego głosem to mieszanka udana. Hipnotyzujące You Are The Reason, wzruszające Only You, czułe Won’t Let You Down, niezwykle przejmujące Hotel Room czy akustyczny cover Not Dark Yet Bob Dylana – kompozycje te udowadniają, jak bardzo wyjątkowy wokal posiada Brytyjczyk i ile dobrego może zrobić dla piosenki. Delikatnym głosem opowiada o wielu intymnych momentach swojego życia. Nie brakuje nawiązań do trudnej miłości, homoseksualizmu, rodziny oraz przyjaciół. Bije od tych utworów szczerość. Spokojniejsza odsłona 29-latka niemal natychmiast angażuje słuchacza. Szkoda tylko, że jest tak bezczelnie zakłócana przez niepotrzebne szybkie i dynamiczne bity.

Debiutancka płyta Caluma Scotta to dzieło pełne dziwnych, niezrozumiałych, ale też pięknych momentów. Artysta, który zachwycił miliony słuchaczy swoim emocjonalnym wokalem, sprawia niekiedy wrażenie pogubionego. Wydaje się, że ktoś próbował ubrać go w nie jego szaty. Brytyjczyk udowodnił jednak, iż nie brakuje mu talentu do tworzenia muzyki pełnej nostalgii, intymności oraz elegancji. Jedyne czego potrzebuje Scott to wyraźnego i określonego kierunku artystycznego.

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.