Dział News Bułgaria wycofuje się z Eurowizji 2019!

Bułgaria wycofuje się z Eurowizji 2019!

Prawdopodobnie frekwencja 43 krajów uczestniczących w Eurowizji w 2019 roku nie zostanie utrzymana. Bułgarski nadawca publiczny w poniedziałek potwierdził, że wycofuje się z przyszłorocznego konkursu.Plotki o rezygnacji z konkursu pojawił się w weekend, kiedy to na profilach społecznościowych stacji BNT pojawiły się posty, w których dziękowano poszczególnym ekipom działającym zarówno przy dorosłej Eurowizji, jak i dziecięcemu odpowiednikowi konkursu. Dodatkowo do sprawy odnieśli się członkowie formacji EquinoxJJ oraz Georgi Simeonov, którzy wyrazili rozczarowanie decyzją o rezygnacji.

Część fanów jednak nie odebrała tego jak jawną deklarację opuszczenia eurowizyjnego grona – jedni sądzili, że w grę może wchodzić wymiana członków delegacji, z kolei inni traktowali całe zajście jako chwyt marketingowy. W sobotę na profilu BTN Eurovision Bulgaria pojawił się post, w którym zapewniono, że oficjalny komunikat nadawcy pojawi się w najbliższym czasie.

More information and detailed explanations about the current situation regarding the Bulgarian participation at ESC and the future of the project will be released soon. Until that we won’t comment on any informations from other sources than BNT. Thank you for the understanding.

— BNT Eurovision Bulgaria 🇧🇬 (@bg_eurovision) 12 października 2018

Potwierdzenie rezygnacji Bułgarii z Eurowizji 2019 pojawiło się w poniedziałek. Oficjalnym powodem tej decyzji są problemy finansowe stacji BNT (Bulgarian National Television). Tym samym Bułgaria jest pierwszym krajem uczestniczącym w konkursie organizowanym przez Portugalię, który jednak nie wyśle swojego przedstawiciela do Izraela.

OFFICIAL STATEMENT | 15 OCTOBER | Sofia, Bulgaria
We are sad to announce that Bulgaria withdraws from #Eurovision. The decision is based on financial reasons because the costs of the project far exceed the financial capacity of BNT according to the Management of the broadcaster

— BNT Eurovision Bulgaria 🇧🇬 (@bg_eurovision) 15 października 2018

Początki Bułgarii na Eurowizji nie były zbyt udane. W latach 2005-2013 tylko raz awansował do finału, jednak kiedy już się to stało zajął piąte miejsce w 2007 roku za sprawą duetu Elitsa & Stoyan. W 2014 roku bułgarski nadawca wycofał się z muzycznej rywalizacji, przerwa ta trwała dwa lata.

W 2016 roku rozpoczął się nowy, bułgarski rozdział w historii eurowizyjnych startów. Próbująca ponownie swoich sił Poli Genova (poprzednio Düsseldorf 2011, 12. miejsce w półfinale) ze swoim If Love Was a Crime w Sztokholmie zajęła czwarte miejsce, rok później Kristian Kostov uplasował się na drugiej pozycji. Tegoroczna reprezentacja Bułgarii, typowana przed konkursem do wygranej formacja Equinox wywalczyła czternaste miejsce w finale.

Arkadiusz Zroślak
Arkadiusz Zroślak
Student zarządzania kultura i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie zamyka się w określonych gatunkach muzycznych, jednak najwięcej miejsca na playliście zajmuje pop zarówno w wersji mainstreamowej jak i alternatywnej. Baczny obserwator Eurowizji, który w wolnych czasie stara się szukać nowych bodźców muzycznych.

Najnowsze wpisy

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.