500 km, dekada różnicy wieku i dwa różne style – tyle mniej więcej dzieli Bukę i Rahima. Myśląc pesymistycznie – Wielki Kanion, natomiast idąc za tytułem ich wspólnego krążka, Optymistycznie, jest to szerokość średnicy włosa. Co zatem sprawiło, że ta kolaboracja podbiła moje serce niczym uchodźcy Europę?

Talent w czystej postaci.

Nie zawsze jest tak, że gdy spotyka się dwóch geniuszy, otrzymujemy z automatu genialne dzieło. Czasem wyjdzie to lepiej, czasem gorzej, a czasem nie wyjdzie nic. Tutaj jednak panowie spisali się na medal, bowiem zupełnie nie czuć tego, że są z nieco innych epok jeżeli chodzi o polski rap. Rahim tworzył już w czasach, gdy Buka na chleb mówił „pep”, ale ta różnica doświadczeń nie ingeruje w żaden aspekt wydawnictwa. No, może poza kawałkiem Ruletka, który to jest swego rodzaju CV obu panów i tam zostało to użyte celowo.

Wracając jednak do kwestii talentu, to nie da się ukryć, że temu duetowi go nie brakuje. Świadczą o tym wydane płyty, zagrane setki koncertów i parę innych dupereli. Co jednak ważne, to nieistotność tych rzeczy, gdy chce się tworzyć coś nowego i to w dodatku w kolaboracji. Ten koleżka ma taki pomysł, ten zupełnie inny, a dodając do tego różne charaktery (tutaj oczywiście się domyślam, bo panów osobiście nie znam), otrzymujemy Mission Impossible. Dlatego ogromnie cieszy fakt, że jakościowo płyta jest majstersztykiem. Rozkminy, na które napotkać można w trakcie przesłuchania, wymagają czasem trzech albo czterech replayów, zanim zostaną w pełni zrozumiane i ogarnięte (i nie chodzi bynajmniej o sprawy logopedyczne).  Nie mogę znaleźć w tej materii best of the best, dlatego załączam teledysk do piosenki tytułowej (swoją drogą, to teledysk także jest mistrzowski).

Wspólny mianownik.

Przeciwieństwa się przyciągają. Fizyka jest co prawda w tej kwestii bezwzględna, jednak life is brutal i tutaj rządzą inne reguły. W przypadku Optymistycznie jest jednak coś, co pomaga zlepić talenty panów w całość – mowa oczywiście o podkładach muzycznych. Uwielbiam klasyczne bum-bapy i dlatego od razu zakochałem się w bitach z tego krążka, jednak cuty i warstwa instrumentalna także zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Całość jest dosyć równa, na bardzo wysokim poziomie, a wyróżniającą się kompozycją jest jedynie kawałek Obiecuję Ci, do którego początkowo byłem sceptycznie nastawiony. Nie chcę mówić, że został on ukierunkowany w stronę komercyjnego sukcesu, bo instrumental jest naprawdę fantastyczny, ale obecność Natalii Nykiel może o tym świadczyć. Nie jestem wielkim fanem jej talentu, niemniej ostatecznie kawałek oceniam pozytywnie, a pani wokalistka bardzo pięknie podkreśla jego majestatyczny wydźwięk.

Pisząc wcześniej o równości, miałem też na myśli równość roli, jaką na płycie grają sami panowie. Niewątpliwie ich muzyczna charakterystyka jest bardzo zindywidualizowana, dlatego też bałem się, że przeniknie ona flow niektórych kompozycji. Tak się jednak nie stało. Co więcej, harmonia i autouzupełnianie się, które są nieodłącznym kompanem całego krążka, sprawiają wrażenie, że raperzy znają się jak łyse konie. Refren w Regresie, przeplatana forma Ruletki, uzupełnienia w Optymistycznie czy wspólny rap z Nie Musisz Mieć Urodzin – to tylko wybiórcze przykłady. Mimo tego, że zdobyli się oni na tak, wydawałoby się, chaotyczny układ piosenek, cały przekaz jest zachowany, tekst miło płynie, a rozkminy są jasne i zrozumiałe (choć nie zawsze oczywiste!)

Płyta roku?

Niewątpliwie album Optymistycznie ma duży potencjał do znalezienia się w gronie najlepszych w 2015 roku. Odbiór na portalach streamingowych (a także na YouTube) jest bardzo pozytywny, a do tego w teledyskach pękają kolejne bariery wyświetleń. Być może nie jest to przełomowy album w polskiej muzyce, jednak to, co go wyróżnia, to że nie jest on robiony pod coś lub pod kogoś. Po prostu czuć tę szczerość z głośników, która prostym strumieniem trafia do uszu i daje przeświadczenie, że to jest prawdziwe. I pozytywne, konstruktywne, sympatyczne, optymistyczne!

Buka & Rahim - Optymistycznie
 • Data premiery:
  30 10 2015
 • Wytwórnia:
  MaxFloRecords
 • Gatunek:
  Rap
 • Single:
  Obiecuję Ci, Nawyki, Optymistycznie,
Najlepsze utwory:
Nawyki, Regres
Najsłabsze utwory:
Z Archiwum Twarzy

ŚREDNIA OCENA WYBRANYCH REDAKTORÓW

Michał Szum
8.5/10
Marta Mrowiec
9/10

ŚREDNIA OCENA WYBRANYCH REDAKTORÓW

Michał Szum
8.5/10
Marta Mrowiec
9/10
Michał Szum
Pasjonat muzyki, wielbiciel sportu, miłośnik nauki, kucharz amator. W wolnych chwilach publicysta na All About Music :)
Poprzedni artykułTego słuchamy: Utwory, których nie możecie przegapić (Tydzień 54)
Następny artykułRozdano American Music Awards. Poznajcie zwycięzców