Kesha w wielkim stylu powraca do show biznesu z albumem Rainbow i zdobywa szczyt notowania Billboard 200 po raz drugi w karierze. W TOP 10 po raz pierwszy pojawia się natomiast Moneybagg Yo. W zestawieniu singli historia dzieje się na naszych oczach. Już tylko jedno inne nagranie przebywało na 1. miejscu listy przez dłuższy okres czasu niż Despacito. Poza tym Cardi B kontynuuję ofensywę i wskakuje na podium.

BILLBOARD 200

Najnowszy album Keshy, zatytułowany Rainbow, rozszedł się w ilości 116 tys. unitów, z czego 89 tys. egzemplarzy sprzedano w formie tradycyjnej. W tym roku tylko jednej kobiecie udało się osiągnąć lepszy tygodniowy wynik, a była to Katy Perry. Do tej pory Keshy wprowadziła jeden krążek na 1. miejsce zestawienia albumów. Była to jej debiutancka płyta Animal z 2010 roku. Przerwa między jej dwoma albumami, które dotarły na szczyt listy Billboard 200 wyniosła więc ponad 7 lat i jest najdłuższą wśród kobiet od 2009 roku, kiedy Barbra Streisand po niemal 12 latach wróciła na 1. miejsce.

Na pozostałych miejscach podium w tym tygodni starzy, dobrzy znajomi z poprzednich notowań – Kendrick Lamar spada z 1. na 2. miejsce, a DJ Khaled utrzymuje się na pozycji numer 3. Coraz wyżej wspina się natomiast raper Khalid, który tym razem awansował na 4. miejsce. Jego debiutancki album American Teen został wydany już pół roku temu, jednak w ostatnich tygodniach ponownie zaczął zyskiwać na popularności i trzeci tydzień z rzędu notuje wzrosty we wszystkich składowych głównego notowania. Pierwszą piątkę w tym tygodniu dopełnia drugie i ostatnie debiutujące wydawnictwo. Nowa płyta rapera Moneybagg Yo osiągnęła niemal dwukrotnie wyższy wynik niż pierwotnie prognozowano, co wystarczyło na dotarcie do 5. miejsca.

# Artist Album Change Units % chg
1 Kesha Rainbow DEBUT 116,000
2 Kendrick Lamar DAMN. -1 43,000 -7%
3 DJ Khaled Grateful = 34,000 +8%
4 Khalid American Teen +6 32,000 +17%
5 Moneybagg Yo Federal 3X DEBUT 30,000
6 Ed Sheeran Divide +1 28,000 -2%
7 SZA Ctrl +2 27,000 +1%
8 21 Savage Issa Album -2 26,000 -9%
9 Imagine Dragons Evolve -1 26,000 -6%
10 Bruno Mars 24K Magic +2 25,000 +1%

BILLBOARD HOT 100

Ogromny przebój Luisa Fonsiego spędza już 15 tydzień na szczycie zestawienia singli. Dzięki temu Despacito staje się dopiero drugim w 59-letniej historii Billboardu przebojem, który spędza na 1. miejscu co najmniej 15 tygodni. Do tej pory udało się to tylko Mariah Carey, której utwór One Sweet Day, nagrany wspólnie z Boyz II Men, na przełomie lat 1995-1996 utrzymywał się na czołowym miejscu przez 16 tygodni. Despacito winduje też rekord dla nagrania, które najwięcej tygodni jest najchętniej kupowanym utworem w Ameryce (16 tygodni) oraz pobija rekord Desiignera, którego kawałek Panda do tej pory był najdłużej utrzymującym się na 1. miejscu w serwisach streamingowych. Aktualny rekord należący do Luisa Fonsiego wynosi 15 tygodni. Zmiany na gorsze dla tej piosenki widoczne są jednak już w stacjach radiowych, gdzie największy hit tego lata spada z 2. na 5. miejsce.

Na 2. miejscu utrzymuje się DJ Khaled z Rihanną. Nie udał się więc atak na pozycję lidera związany z promocyjną ceną singla Wild Thoughts w minionym tygodniu. Wyniki sprzedaży tej piosenki poprawiły się co prawda aż o 126 procent, jednak nie wystarczyło to na zdetronizowanie Despacito. Nie wiadomo czy uda im się jeszcze zdobyć szczyt notowania, bowiem za tydzień wyniki sprzedaży na pewno nie będą już takie dobre. Zadebiutuje też nowy singiel Justina Biebera, a ciągle należy też pamiętać o ewentualnym bliskim powrocie Taylor Swift. Jeśli do niego dojdzie, to właśnie Taylor będzie mieć największe szanse na pokonanie Luisa Fonsiego i spółki.

Podium dopełnia w tym tygodniu Cardi B, która notuje kolejny duży awans w notowaniu – tym razem z 8. miejsca. Niezwykle interesujące jest to, że Cardi B jest pierwszą wokalistką, która solowo wykonuje swój utwór, w pierwszej trójce zestawienia Billboardu od kwietnia 2016 roku, kiedy na 3. miejscu była Meghan Trainor z singlem No.

Spory awans Cardi B sprawił, że artyści, którzy przed tygodniem zajmowali miejsca od 3. do 7. tym razem spadli po jednym oczku. Ciekawie wygląda również sytuacja na dnie czołowej dziesiątki, gdzie Shape of You wyrównuje rekord Closer i How Do I Live wśród nagrań, które najdłużej przebywały w TOP 10 notowania. Główny singiel z ostatniej płyty Eda Sheerana spędza już 32 tygodnie w pierwszej dziesiątce. Na 10. miejsce po raz kolejny powraca zaś Sam Hunt.

Top 10:
1. Despacito (=)
2. Wild Thoughts (=)
3. Bodak Yellow (Money Moves) (+5)
4. Unforgettable (-1)
5. Believer (-1)
6. Attention (-1)
7. There’s Nothing Holdin’ Me Back (-1)
8. That’s What I Like (-1)
9. Shape of You (=)
10. Body Like a Back Road (+1)