Biblia Popu, odcinek 7. Michael Jackson wydaje „Thriller”

Michael Jackson to jeden z najwybitniejszych artystów muzyki popularnej XX wieku. Jego płyty, teledyski i trasy koncertowe cieszyły się rekordowym zainteresowaniem słuchaczy na całym świecie i chociaż o wszystkich jego osiągnięciach można napisać wiele, to Thrillerowi przypisuje się zasługę przezwyciężenia kryzysu w przemyśle muzycznym. Kolejny rozdział Biblii Popu poświęcamy właśnie kultowej, szóstej płycie studyjnej, wypadający w przeddzień oficjalnego wydania tytułowego singla w 1983 roku.

null

Rok 1982 roku przyniósł dwa premierowe wydawnictwa od Michaela Jacksona. Pierwsze z nich to audiobook z bajkami wydany razem ze ścieżką dźwiękową do filmu Stevena Spielberga E.T. Drugim, tym razem autorskim wydawnictwem był wydany 30 listopada album Thriller. Był to szósty ogółem i drugi longplay artysty wydany w wytwórni Epic Records. Krążek okazał się najlepiej sprzedającym się albumem w historii fonografii. Już w pierwszym tygodniu znalazł przeszło ponad milion nabywców, stał się również pierwszym muzycznym wydawnictwem w historii, z którego siedem singli znalazło się w pierwszej dziesiątce listy Billboardu. Płyta utrzymywała się na amerykańskiej liście albumów przez 122 tygodnie, z czego 37 na pierwszym miejscu. Ponadto przyniosła Michaelowi siedem statuetek Grammy, w tym za Album roku, a także osiem nagród American Music Awards i trzy MTV Video Music Awards. 7 lutego 1984 roku Thriller otrzymał miano najlepiej sprzedającego się na świecie albumu, bijąc tym samym Rekord Guinnessa. W USA bestseller do dziś kupiło 33 milionów słuchaczy, co dało 33-krotną platynę. Z kolei diamentową płytę przyznano w Kanadzie, Francji i Argentynie.

null
null

Siedem utworów z albumu ukazało się jako single. Piosenka The Girl Is Mine śpiewana z byłym członkiem The Beatles, Paulem McCartneyem stała się pierwszym singlem. Drugie w kolejności było Billie Jean, które wyniosły artystę na szczyty list przebojów. Trzeci – Beat It, potwierdził sukces albumu, stając się natychmiastowym hitem. Solo gitarowe w utworze zagrał gitarzysta Eddie Van Halen. W międzyczasie promocję krążka powierzono utworom Wanna Be Startin’ Somethin’, Human Nature, P.Y.T. (Pretty Young Thing). Największy hit zostawiono jednak na koniec. Finałowy, tytułowy singiel Thriller został oficjalnie zrealizowany w listopadzie 1983 roku. Skomponowany przez Roda Tempertona, wyprodukowany przez Quincy’ego Jonesa i zawierający gościnny występ Vincenta Price’a w roli narratora, Thriller to jedna z najpopularniejszych piosenek Jacksona, która znalazła się w najlepszej dziesiątce w takich krajach jak Australia, Belgia, Kanada, Francja, Holandia, Nowa Zelandia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Już na terenie samego USA wydawnictwo sięgnęło po sześciokrotną platynę za sprzedaż cyfrową.

6 maja 1983 roku podczas emisji koncertu Motown 25: Yesterday, Today, Forever dla telewizji NBC, Michael wykonując Billie Jean po raz pierwszy zaprezentował swój legendarny krok taneczny moonwalk.

Thriller pomógł Jacksonowi przełamać bariery rasowe w muzyce popularnej, co objawiło się w spotkaniu piosenkarza z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem oraz częstym emitowaniu jego teledysków (pierwsze czarnego artysty) w MTV. Michael Jackson był również jednym z pierwszych artystów, którzy za sposób promowania swoich albumów obrali nagrywanie przemyślanych klipów. Nowatorskie podejście przyniosło artyście nagrodę Grammy za Best Video Album w 1984 roku, a także statuetki MTV Awards w kategoriach Best Choreography i Best Overall Performance in a Video dla Thrillera. 14-minutowy film a zarazem teledysk do tytułowego singla w reżyserii Johna Landisa, który wraz z Michaelem Jacksonem jest także współautorem scenariusza, wydano 2 grudnia 1983 roku. W 2006 został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako teledysk, który odniósł największy sukces, sprzedając się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.

Popularne