Biblia Popu, odcinek 5. Kayah wydaje płytę z Goranem Bregovićem

Projekt Kayah & Bregović odegrał znaczącą rolę w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Wydany na przełomie wieków album został sprzedany w ponad milionowym nakładzie, otrzymując status diamentowej płyty i liczne wyróżnienia. Z upływem lat kompozycje autorstwa duetu wciąż zdobywają uznanie kolejnych pokoleń, o czym świadczy tłumnie śpiewająca publiczność na koncertach.

null

Spotkanie dwóch różnych, a jednak pokrewnych kultur spowodowało, że połączenie współczesnego popu i folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową, swego czasu urzekło miliony Polaków, a nawet wyszło poza granicę naszego kraju. Wspólna płyta duetu stała się jedną z najbardziej kultowych płyt polskiej fonografii i jednocześnie pierwszą, która na dużą skalę spopularyzowała muzykę bałkańską w kraju. Para uzdolnionych muzyków postanowiła zjednoczyć siły nawiązując współpracę pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Goran Bregović skomponował muzykę i sprawował rolę producenta. Kayah napisała słowa do wszystkich kompozycji oraz udzieliła wokalu.

null

Ich wspólne dzieło, wydany 12 kwietnia 199 roku album Kayah i Bregović znalazł w Polsce ponad 700 tys. nabywców, a występ z 10-go września w tym samym roku podczas Sopot Festival na warszawskim Służewcu odbył się na oczach 50. tysięcy widzów. Po premierze album osiągnął w Polsce status diamentowej płyty. Imponujący artystyczno-komercyjny sukces płyty doprowadził do jej wydania w kilkunastu krajach europejskich, w tym kilkakrotnie docierając na atrakcyjne miejsca list sprzedaży m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Grecji, Izraelu, Czechach, Słowenii i Chorwacji. Jest to także jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskojęzycznych wydawnictw na wschodzie.

Do najważniejszych nagród należą otrzymane przez artystkę w 2000 roku trzy nagrody Muzyczny Fryderyk przyznawane przez ZPAV w kategoriach wokalistka roku, album roku pop (Kayah & Bregović) oraz Prawy do lewego jako najlepszy wideoklip. W tym samym roku Kayah wygrała cztery Superjedynki, w tym kolejny raz za wspólny teledysk i płytę z Goranem. Kolejną nagrodę duet otrzymał od Empiku za najlepszy wynik w sprzedaży.

Mimo że niemal cały materiał z płyty jest znany szerszej publiczności, wydano z niej zaledwie cztery single. Pierwszy, przedpremierowy Śpij kochanie, śpij ukazał się w marcu 1999 roku i stał się jednym z największych przebojów tego roku w kraju. Ponadto piosenka otrzymała teledysk z kadrami z filmu Operacja Samum. Do kolejki po sukces ustawiło się także Prawo do lewego oficjalnie ogłoszone jako singiel w czerwcu. Utwór zadebiutował na Liście Przebojów Programu 3 w czerwcu 1999 roku, utrzymując się na niej przez siedemnaście tygodni. Wakacyjny okres zakończono singlem To nie ptak, który cieszył się dużą popularnością pomimo braku teledysku. Nie ma, nie ma ciebie – czyli ostatni ruch w promocji krążka, który ukazał się w grudniu 199 roku. Jego singel promocyjny zawierał również wersję live oraz Miłość ci wszystko wybaczy oraz wykonane na żywo podczas koncertu.

W 2017 roku Sony Music wydało edycją specjalną wydawnictwa, na której znalazły się dwie płyty z 8 miksami autorstwa wyłonionych w ogólnopolskim konkursie na platformie 2track.pro muzyków oraz dwa znane remiksy (z fizycznego wydania singla Prawy do lewego) powstałe przy premierze wydawnictwa w 1999 roku: Smolika i DJ 600 Volt.

null

Po wielu latach, Kayah i Goran stanęli na jednej scenie, a zainteresowanie ich muzyką okazało się na tyle ogromne, że muzyczny tandem zagrała 8 koncertów w 7 polskich miastach, a już w 2019 roku koncertowa mapa poszerzy się o kolejne trzy występy w Gdańsku, Poznaniu i Gliwicach.

Popularne