Dział Publicystyka Biblia Popu Biblia Popu, odcinek 3. Śmierć Michaela Jacksona

Biblia Popu, odcinek 3. Śmierć Michaela Jacksona

Popkulturę tworzą nie tylko debiuty, rekordowe sprzedaże płyt, liczne #1 i nagrody, chociaż te i o wiele więcej również dotyczą tego wyjątkowego artysty. To również momenty ogromnego smutku związane z pożegnaniem osoby, która swoją muzyką i przesłaniem miała wpływ na niewyobrażalną ilość ludzi na całym świecie. Żal jest o tyle głębszy, gdy ma to miejsce tuż przed nadejściem wyczekiwanego powrotu i muzycznych nowości na horyzoncie, który w przypadku Króla popu, w krótką chwilę stał się już nieosiągalny.

null

Kariera Michaela Jacksona pomimo lepszych i czasem gorszych momentów, nigdy nie stała w miejscu. Na przełomie lat 2008/2009 artysta pracował nad nowym studyjnym albumem. Na początku marca poinformował fanów, że dokonywał wyboru, jakie piosenki mają trafić na jego tracklistę. Chwilę później, na początku marca 2009 roku, prosto z londyńskiej sceny O2 Arena podzielił się najradośniejszą dla wszystkich fanów informacją, iż planuje powrót na scenę dając serię 50 występów od 7 lipca 2009 do 6 marca 2010 roku. Zainteresowanie trasą było jednak tak kolosalne, gdzie na sekundę przypadało około 11 sprzedanych biletów, że zadecydowano o przedłużeniu trasy o kolejne 40 występów oraz ze względu na ich zaawansowaną i nowatorską technikę (m.in zupełnie różne intra), opóźniono występy przestawiając datę rozpoczęcia trasy na 13 lipca 2009 aż do 10 marca 2010 roku, z których wszystkie miały odbyć się we wcześniej wspomnianej O2 Arena w Londynie.

Koncerty zatytułowane This Is It miały być jego pierwszymi publicznymi pełnowymiarowymi występami od czasów trasy HIStory World Tour w latach 1996–1997. Wydawało się, że zarówno Michael jak i jego słuchacze na całym świecie mają przed sobą powrót i wydarzenie, które zapisze się na kartach historii. Niestety, wkrótce i owszem, nastąpiło historyczne wydarzenie, jednak było zupełnym przeciwieństwem euforii milionów oczekujących widzów, którzy zamiast wyczekiwanego powrotu idola, pogrążyli się w rozpaczy. Na trzy tygodnie przed pierwszym występem, 25 czerwca 2009 roku o godzinie 12:21 do najmowanej przez Michaela rezydencji w Los Angeles, wezwano pogotowie ratunkowe po tym, jak próby reanimacji przez jego osobistego lekarza nie przynosiły skutków. Następnie został przewieziony do szpitala uniwersyteckiego UCLA Medical Center, gdzie według jego brata, Jermaine’a Jacksona, lekarze walczyli o jego życie przez ponad godzinę. Niestety, o godz. 14:26 czasu lokalnego (niedługo przed północą czasu polskiego) oficjalnie potwierdzono odejście legendy. Do wiadomości publicznej podano, że przyczyną śmierci było nagłe zatrzymanie krążenia. Sekcję zwłok przeprowadzono 26 czerwca 2009 roku, a policja z Los Angeles zapowiedziała wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci. W listopadzie 2011 roku, po trwającym dwa lata dochodzeniu, osobisty lekarz Michaela Jacksona – Conrad Murray – został uznany winnym nieumyślnego zabójstwa poprzez podanie propofolu, którego stosowanie w warunkach domowych jest zakazane. 7 lipca 2009 roku w Hall of Liberty w Forest Lawn Memorial Park na Hollywood Hills odbyła się prywatna ceremonia żałobna dla rodziny Jacksonów. W Staples Center, gdzie na dwa dni przed śmiercią Michael przygotowywał się do występów, odbyła się publiczna ceremonia pożegnalna, która była wydarzeniem transmitowanym na skalę światową.

Chwilę po tragicznej wiadomości, odejście Michaela zaczęto porównywać do śmierci Elvisa Presleya, który zmarł w 1977 roku w wieku 42 lat. Chociaż twórczość artysty była honorowana za życia licznymi tytułami i nagrodami, tak naprawdę dopiero po jego śmierci wiele osób zaczęło doceniać jego rolę w społeczeństwie, a przede wszystkim jego czynny udział w zasypywaniu przepaści między białymi i czarnymi Amerykanami, w zamazywaniu granic wywodzący się z kolory skóry, czy wyborem orientacji.

Niedługo po śmierci, Sony Music, obecna wytwórnia artysty ogłosiła informację o powstawaniu filmu Michael Jackson’s This Is It, który będzie wyświetlany w kinach na całym świecie tylko przez 2 tygodnie. Ostatecznie zainteresowanie było tak ogromne, że przedłużono jego emisję o kolejne tygodnie z czego profit od sprzedanych biletów wyniósł ponad 200 milionów dolarów. Film dokumentalny przedstawiający przygotowania Michaela Jacksona do planowanej trasy trafił na duże ekrany w Stanach Zjednoczonych 28 października 2009 roku. Przed wejściem do kin, 26 października ukazał się także soundtrack, gdzie znalazły się wszystkie utwory jakie wykonywał Michael na próbach oraz premierowa piosenka skomponowana i napisana przez wokalistę oraz Paula Ankę w trakcie sesji do albumu Thriller. Wydawnictwo w ciągu 5 miesięcy sprzedało się w 1 754 000 egzemplarzach. W międzyczasie pojawiły się informacje, że Michael za życia pracował nad dwoma albumami, a nie jednym. Druga płyta miała być w zupełnie innym charakterze muzycznym. Michael zaczął eksperymentować z muzyką klasyczną, której zachował się zaledwie urywek, ponieważ prace nigdy nie zostały ukończone. Od 2009 roku do dyskografii wokalisty dołączyły trzy oficjalne pośmiertne płyty z częściowo nowym materiałem – Michael z 2010 roku, Xscape z 2014 roku i najnowszy dobytek – Scream z 2017 roku.

Podobnie jak twórczość króla rock’n’rolla – Elvisa Presleya, muzyka króla popu również przeżywa kolejne życie, choć nowo powstałe utwory często spotykają się z kontrowersyjnym odbiorem z oczywistych przyczyn. Kiedy one powstały, na jakim etapie były tworzone przez samego artystę, a na ile jest to wyłącznie inwencja twórcza wytwórni i przede wszystkim – dlaczego muzyk nie zdecydował się wydać ich za życia? To tylko część pytań, które dręczą miłośników twórczości ikony i raczej nie uzyskamy na nie stuprocentowej odpowiedzi. Jedno jest pewne – zapotrzebowanie na jego charakterystyczny głos, muzykę niosącą wielopokoleniowy przekaz – z upływem lat nie maleje, a wręcz jeszcze bardziej potęguje uczucie tęsknoty za jedną z najbardziej charakterystycznych postaci, nie tylko w popkulturze, ale i wszech czasów.

Popularne