Biblia Popu, odcinek 12. Adele wydaje „21”

Adele nagrywając zaledwie trzy studyjne albumy, została jedną z najlepiej sprzedających się artystów w historii. Razem z drugą studyjną płytą zatytułowaną 21 ustanowiła nowe światowe rekordy sprzedaży. Przypomnijmy, jak wydawnictwo zapracowało na ten sukces, gdzie oficjalnych, muzycznych powodów było co najmniej pięć.

21 to drugi studyjny album angielskiej wokalistki i autorki tekstów Adele. Został wydany 24 stycznia 2011 roku w Europie i 22 lutego 2011 na terenie Ameryki Północnej. Materiał zachował wpływy folk i Motown z debiutanckiego albumu, ale był także inspirowany muzyką bluesową i country, którą wyeksponowano podczas trasy koncertowej na przełomie 2008/2009 roku pod tytułem An Evening with Adele.

null

Adele zaczęła pisać 21 kwietnia 2009 roku, kiedy nadal była w związku ze swoim ówczesnym partnerem. Powróciła do produkcji natychmiast po zakończeniu związku, przekazując słuchaczom swoje złamane serce i depresję. Adele współpracowała z różnymi tekściarzami i producentami, w tym z Columbia Records, Rickiem Rubinem, Paulem Epworthem, Ryanem Tedderem, Jimem Abbissiem i Danem Wilsonem. Wydawnictwo chwalone przez krytyków za skromną produkcję, estetykę w stylu vintage i wokal, 21 przeciwstawił się skromnym komercyjnym oczekiwaniom jej niezależnej wytwórni XL Recordings. Album znalazł się na liście przebojów w ponad 30 krajach i stał się najbardziej rozchwytywanym albumem 2011 i 2012 roku. W Wielkiej Brytanii był najlepiej sprzedającym się albumem XXI wieku i czwartym najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów, podczas gdy jego 23-tygodniowa obecność na brytyjskiej liście albumów jest największym osiągnięciem przez artystkę solową. W Stanach Zjednoczonych album zajmował najwyższą pozycję przez 24 tygodnie, dłużej niż jakikolwiek inny album od 1985 roku, a najdłuższy przez solistkę w historii Billboard 200. Ponadto płyta otrzymała status diamentowej m.in. w Polsce, Kanadzie i Meksyku, jak jest również albumem z ponad 400 certyfikatami na całym świecie.

Pięć singli zostało wydanych w celu promowania albumu, a Rolling in the Deep, Someone like You i Set Fire to the Rain stały się międzynarodowymi numerami jeden. Piosenka Rumour Has It znalazła się w pierwszej dwudziestce w całej Europie i Ameryce Północnej. Niemal na całym świecie 21 było najlepiej sprzedającym się wydawnictwem muzycznym, zarówno w 2011, jak i 2012 roku, a także pomogło ożywić sprzedaż brytyjskiego i amerykańskiego przemysłu muzycznego. Płyta osiągnęła szczyt list sprzedaży m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chorwacji, Danii, Grecji, Meksyku, Polsce, Francji, we Włoszech i wielu innych krajach. Łącznie sprzedano ponad 31 milionów kopii sprzedanych na całym świecie, co czyni 21 jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Krytycy przypisali jego sukces dzięki głęboko autobiograficznym, ale uniwersalnym utworom.

null

W 2012 roku album zdobył dwie nagrody Grammy w kategoriach Album of the Year oraz Best Pop Vocal Album. Ponadto czterokrotnie uhonorowano dwa single pochodzące z albumu: Rolling in the Deep w kategoriach Record Of The Year, Song Of The Year i Best Short Form Music Video, a także Someone Like You w kategorii Best Pop Solo Performance. Album otrzymał także nagrodę BRIT Awards 2012 w kategorii Album roku, natomiast Adele otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza artystka.