Biblia Popu 14: Michael Bublé wydaje album „Christmas”

Share this post

Najlepszy prezent jaki możne otrzymać słuchacz od ulubionego artysty? Zdecydowanie nowa płyta. W okresie świąt otrzymujemy je w masowych ilościach, jednak tylko nielicznym udaje się wybić z tłumu kolędujących wokalistów. Michaela Bublé dołączył do tego szlachetnego grona z płytą Christmas, która jest jedną z najchętniej nabywanych świątecznych płyt wszech czasów.

Michael Bublé pokochał muzykę po tym, jak usłyszał White Christmas Binga Crosby’ego w trakcie spędzanych w gronie rodzinnym świąt Bożego Narodzenia. Ta miłość pokonała inne zamiłowanie do hokeja na lodzie. To właśnie tematyce świątecznej wokalista poświęcił siódmy studyjny album w swojej dyskografii, zatytułowany Christmas. Wydano go 21 października 2011 roku w Irlandii, 24 października w Wielkiej Brytanii i dzień później w Stanach Zjednoczonych. Do historii przejdzie również data 10 grudnia, gdy krążek stał się numerem 1 na liście albumów Billboard 200, zadamawiając się na najwyższej pozycji na pięć tygodni.

Christmas jest drugim wydaniem świątecznym Bublé, po wydaniu 5-częściowej EP-ki zatytułowanej Let It Snow w 2003 roku. Niektóre utwory z tego wydawnictwa zostały ponownie nagrane, a wokalista przygotował kilkanaście interpretacji muzycznych klasyków bożonarodzeniowych, do kilku z nich zapraszając gości. Wyjątkowej mieszankę jazzu i popu w świątecznej oprawie wyprodukowali kompozytorscy giganci – David Foster, Bob Rock (m.in. Metallica) i Humberto Gatica. W duecie z artystą zaśpiewały The Puppini Sisters w niezapomnianej piosence Jingle Bells, a także w Frosty The Snowman. Z rodaczką, Shanią Twain wspólnie zaprezentowali White Christmas oparte na aranżacji The Drifters, natomiast do Mis Deseos/Feliz Navidad dołączyła wielka latynoamerykańska gwiazda, Thalia.

Do oficjalnej promocji w formie singli wykorzystano takie kompozycje jak All I Want for Christmas Is You, It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas / Jingle Bells i White Christmas. Do grudnia 2017 roku płyta sprzedała się w Wielkiej Brytanii w liczbie 2 600 000 egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się albumem świątecznym milenium. Obecnie wynik jego sprzedaży wynosi imponujące, ponad trzynaście milionów kopii, które rozeszły się po całym świecie. W Anglii płyta stała się dziewięciokrotnie platynowa, w Nowej Zelandii – jedenastokrotnie, zaś w Kanadzie diamentowa, a Australii – podwójnie diamentowa. W Polsce krążek jest podwójnie platynowy. Christmas regularnie lideruje w corocznych zestawieniach sprzedaży w okresie świąt. W momencie premiery w 2011 roku wspiął się na szczyt list w Australii, Austrii, Kanadzie, Niemczech, Włoch, Nowej Zelandii, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Angli i Ameryki. Rok po premierze w 2012 roku ukazała się specjalna wersja płyta z dodatkowymi piosenkami.

Related posts

In the House by Desperados – największa sylwestrowa domówka w Polsce

W Sylwestra odbył się się wielki finał projektu In the House by Desperados,...

Poznaliśmy stanowisko Edyty Górniak w sprawie koncertu „Artyści przeciwko nienawiści”

Spontaniczny apel Dody przerodził się w wielką inicjatywę, która złączyła kilkudziesięciu artystów, aby zjednoczyć się...

Nowy konkurs! Wygraj autobiografię Ennio Morricone

Spontaniczny konkurs przygotowany dla wszystkich fanów twórczości Ennio Morricone. Do wygrania 3 sztuki jego...

Throwback Review: Myslovitz – Miłość w czasach popkultury (1999), recenzja Karoliny Młynarskiej

Mija dwadzieścia lat od premiery jednej z ważniejszych i popularniejszych polskich płyt. Miłość...

Popularne