Dział Publicystyka Biblia Popu Biblia Popu 13. Madonna wydaje "Material Girl"

Biblia Popu 13. Madonna wydaje „Material Girl”

Like a Virgin określa się jako kultową i ikoniczną płytę lat 80. Razem z nią Madonna udowodniła, że nie zostanie artystką jednego sezonu i jest w stanie zapewnić sobie trwałe miejsce w świecie muzyki.

Debiutancki album królowej popu z 1983 roku zatytułowany własnym scenicznym imieniem okazał się nieoczekiwanym przebojem. Wydana rok później, 12 listopada 1984 roku płyta Like A Virgin potwierdziła, że Madonna nie będzie gwiazdką jednego sezonu. Materiał nagrany w Power Station Studio w Nowym Jorku i wyprodukowany przez Nile’a Rodgersa, kompozytora i założyciela słynnej w latach 70-tych grupy Chic. Recording Industry Association of America (RIAA) nadała wydawnictwu certyfikat diamentowej płyty za sprzedaż dziesięciu milionów egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie sprzedano ponad dwadzieścia jeden milionów egzemplarzy, czyniąc go jednym z najsłynniejszych albumów wszech czasów. W ramach jego promocji, artystka wyruszyła w trasę koncertową The Virgin Tour, obejmującą wyłącznie miasta Ameryki Północnej. Jej piosenki stały się obiektem zarówno krytyki, jak i wzorem naśladowań dla młodych kobiet, a o reputację krążka najskuteczniej zapracował tytułowy singiel oraz Material Girl.

Piosenka Materiał Girl została oficjalnie wydana 23 stycznia 1985 roku przez wytwórnię Sire jako drugi singiel z Like a Virgin. Jej autorami są Peter Brown i Robert Rans, natomiast za produkcję odpowiada Nile Rodgers. W roku 1986 roku Madonna powiedziała magazynowi Company, że chociaż nie napisała tego utworu, liryczne znaczenie i koncepcja odnosiły się bezpośrednio do jej sytuacji w danym czasie. Podczas wywiadu z Rolling Stone z 2009 roku Madonna została poproszona o podzieleniu się swoimi pierwszymi odczuciami słuchając wersji demo swoich dwóch kultowych singli. Polubiła je obie, ponieważ były jednocześnie ironiczne i prowokacyjne, ale prywatnie są jej przeciwieństwem.

Singiel zadebiutował na liście Billboard Hot 100 9 lutego 1985 roku Na pozycji 43, kiedy Like a Virgin schodziło z pierwszej dziesiątki. Szybko wspiął się na podium i ostatecznie spędził dwa tygodnie na drugim miejscu mając za konkurentów REO Speedwagon z Can not Fight This Feeling i Phila Collinsa z One More Night. Ponadto Material Girl dotarło na szczyt Hot Dance Club, a także zostało umieszczone pod numerem 58 na rocznym podsumowaniu listy. Najwyższe wyniki osiągnięto w Australii, Belgii, Kanadzie, Irlandii, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Pisząc o Madonnie i jej twórczości zdecydowanie nie można pominąć różnorodnych, kultowych teledysków. Wideo do Material Girl kręcono 10 i 11 stycznia 1985 roku w Ren-Mar Studios w Hollywood w Kalifornii, a wyreżyserował go Mary Lambert, który pracował wcześniej z Madonną przy Like a Virgin i Borderline. Inspiracją do powstania teledysku była Marilyn Monroe oraz scena wykonywania przez nią piosenki Diamonds Are a Girl’s Best Friend z filmu Mężczyźni wolą blondynki z 1953 roku. Jak wspomniała Madonna w jednym z wywiadów, jest to jej ulubiona scena z hollywoodzką gwiazdą. Na planie filmu Madonna poznała swojego pierwszego męża, aktora Seana Penna. Klip nominowano do nagrody MTV Video Music Awards za najlepsze kobiece wideo, jednak został pokonany przez What’s Love Got to Do with It Tuny Turner. Z kolei muzyczny kanał telewizyjny VH1 umieścił go na 54 miejscu 100 najlepszych teledysków.

Popularne