Rok 2015 był dla mnie czasem poznawania nowych muzycznych smaków. Sięgnąłem po gatunki, do których wcześniej nie było mi po drodze. Jestem trzecim redakcyjnym Łukaszem, który zaprasza do zapoznania się z moją osobistą listą top najlepszych albumów i piosenek minionego roku. I jeśli się ktoś zastanawia czy będzie tam Adele, to zmartwię bądź ucieszę, jak powiem tak będzie tam Adele :)

Jeśli chodzi o moje zestawienie to wybrałem i opisałem TOP 20 albumów i TOP 30 utworów. Rok 2015 dla mnie osobiście był bardzo dobry okresem w muzyce. Chciałem, aby moja lista zawierała różnorodność artystów oraz gatunków. Dlatego też poniżej znajdzie się muzyka alternatywna jak i komercyjna znana z pierwszych miejsc list przebojów. W ubiegłym roku poznałem wiele ciekawych artystów i sięgnąłem po nowe gatunki muzyczne, a moje playlisty wzbogaciły się o kolejne świetne kompozycje, które zrobiły na mnie wrażenie i pozostaną że mną bardzo długi czas. Mam świadomość, że wiele krążków jeszcze czeka na odpowiedni czas, żebym po nie sięgnął i może za kilka miesięcy dojdę do przekonania, że to zestawienie powinno wyglądać inaczej. Jednak teraz serdecznie zapraszam do zapoznania się z poniższym moim wyborem.

 

20.Margaret & Matt Dusk –Just the Two of Us
19.John Newman — Revolve
18.Marika – Marta Kosakowska
17.Justyna Steczkowska & Boban Markovic – I na co mi to było?
16.Ella Eyre – Feline
Margaret i Mattowi Duskowi należą się brawa za wspólny krążek. Ich muzyczna kolaboracja spowodowała nagranie jazzowych klasyków w świetnych interpretacjach. John Newman w mojej ocenie stworzył krążek podobny do swojego debiutanckiego albumu. Jednak wysoki poziom muzyki zagwarantował mu miejsce w moim topie. Wielkim uznaniem darze artystów, którzy nie zamykają się na jeden gatunek muzyczny. Przykładem takich artystek są właśnie Marika oraz Justyna Steczkowska. Obie nagrały albumy stylistycznie inne od poprzednich. Obie pozytywnie zaskoczyły. Z mocnym przytupem na rynku muzycznym pojawiła się Ella Eyre. Jej debiutancki krążek to energetyczny, pełen przebojowości materiał, ze świetnymi kompozycjami.

 

Katarzyna Groniec na najnowszym krążku zmierzyła się z z twórczością  Agnieszki Osieckiej. Z zainteresowaniem wysłuchałem nowych aranżacji, własnych  interpretacji. Artystka nagrała materiał bardzo współczesny z jakże ponadczasową warstwą liryczną. One Direction w osłabionym składzie, jednak jakże wysoki poziom prezentuje ich najnowsze dzieło. Jeden producent i chór złożony ze świetnych muzyków to współpraca, która musiała się udać. Tabb & Sound’n’Grance nagrali dobry krążek, gdzie muzyka pop znajduje się na wysokim poziomie. 12 pozycja przypadła artyście z Kanady. To krążek, z którego każdy coś dla siebie wybierze. Płyta zespołu mjut jest znakomita, wprowadzająca powiew świeżości na polskim rynku muzycznym . Przyciąga świetnymi melodiami z niebanalnymi tekstami .
15.Katarzyna Groniec – Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej
14.One Direction – MADE IN THE A.M
13.Tabb & Sound’n’Grance – Atom
12.The Weeknd – Beauty Behind the Madness
11.mjut- 9

 

 

10.Bednarek – Oddycham

Listę złotej dziesiątki otwiera Kamil Bednarek. Dla mnie osobiście album niesie ze sobą pozytywne przesłanie. Zawsze kiedy go włączam moim głośnikom brakuje skali głośności. Bednarek porywa doskonałą muzyką i lekkim, przyjemnym tekstem.

 

 

9.Yelawolf- Love Story

To krążek, który zyskuje już od pierwszego przesłuchania, a z każdym kolejnym wciąga jeszcze bardziej. Cenię go za różnorodność, przez co Yelawolf może trafić do grona wielu odbiorców. Dobra produkcja, dopracowana w każdym calu, klimatyczna, melodyjna, ambitna.

 

 

8.Muse – Drones

To ich siódmy w karierze krążek, a panowie z Muse nadal są w formie. Lubię rock w ich wykonaniu Porywają szlachetnym brzmieniem z dużą ilością mieszanek gitar oraz perkusji.

7. Years & Years – Communion

Polska publiczność pokochała ich za piosenkę King, która stała się hitem tego lata. Ja cenie ich na bardzo dobry debiut. Materiałem z płyty Communion postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Brawo za dobre teksty, muzykę i znakomitą produkcję.

6.SMOLIK / KEV FOX – SMOLIK / KEV FOX

Przyznam szczerze, że początkowo nie doceniłem tego albumu. Jednak, gdy w końcu zdecydowałem się go przesłuchać dotarło do mnie, że to krążek mający potencjał, aby zostać albumem którego panowie nie powstydziliby się poza granicami naszego kraju. Artystom należą się wielkie gratulacje i szacunek za ich muzyczną współpracę. Nagrali świetny album, który mam nadzieje doceni duża liczba odbiorców.

5.Avicii – Stories

Osobiście za dźwiękami elektroniki nie przepadam. Jednak to co zaserwował Avicii szczerze polubiłem. Siła tego albumu to taneczny rytm, mądry tekst i spokojna elektronika stanowiąca idealne dopełnienie albumu. Choć to dopiero jego druga płyta to Avicii nie boi się eksperymentować. Na razie wychodzi z nich zwycięsko. Oby tak dalej.

4.Kortez- Bumerang

Tak jak już kiedyś tu pisałem Kortez jest moim muzycznym odkryciem tego roku. Jego debiutancki krążek pokazuje, że polskiej muzyki nie możemy się wstydzić. Jak tytułowy Bumerang jego muzyka powraca do mojego odtwarzacza i powracać będzie jeszcze przez długi czas. Dla mnie osobiście Kortez dał doskonałe teksty oraz  przekazał dźwiękami emocje. A wszystko to zrobił niezwykle autentycznie i szczerze.

3.Imagine Dragons – Smoke and Mirrors

Choć od premiery drugiej studyjnej płyty Imagine Dragons minęło już trochę czasu to ja do ich nowego krążka wracam bardzo często. Wszystkie kompozycje to przeboje, których nie powstydziłby się żaden zespół. Całość tworzy spójne wydawnictwo. Amerykańskiej grupie należą się gratulacje. Nic tylko czekać na kolejny album

2.Dawid Podsiadło – Annoyance and Disappointment

Chciałem nawet bardzo umieścić Dawida na pierwszej pozycji, ale pani poniżej ustępuje się miejsca. W top polskich albumów jest to zdecydowanie najwyższa nota. Dawid Podsiadło to niezwykle charyzmatyczna postać na polskiej scenie muzycznej. Nasz rynek muzyczny przyjął Dawida na dobre. Chłopak z X Factora przeszedł długą drogę do miejsca, w którym się teraz znajduję. Z pełną odpowiedzialnością mogę go nazwać świadomym artystą, który muzycznie robi tak dobre rzeczy, że czekam na jego kolejne projekty. Dojrzał, rozwinął się, obrał odpowiednią stylistykę muzyczną dla niego. Nagrał rewelacyjny album, do którego będę wracam często.

1.Adele – 25

Nie mogło być inaczej. Przyznam szczerze, że „zaangażowanym” słuchaczem brytyjskiej artystki nigdy nie byłem . Krążek 25 i wielki szum wokół niego wszystko odmienił. Z ciekawością sięgnąłem po niego i nie rozczarowałem się. To numer 1 na mojej liście. To bardzo dobry produkcyjne, przemyślany album. Głos Adele jest fenomenalny. Siłą tego krążka jest jego prostota, w której zawarta jest niewyobrażalna ilość emocji. Adele powróciła w wielkim stylu. Zainteresowanie nową płytą artystki świadczy, że na jej nową płytę czekało bardzo wiele osób.


 

Na pozycji 30 listy najlepszych utworów minionego roku znalazła się świetna produkcja Naughty Boy’a z gościnnym udziałem Beyonce. Kolejna pozycja należy do The Weeknd i jego Can’t Feel My Face. Nie wiem jak wszyscy ludzie, ale ja słucham i słuchać będę zespołu mjut. Adam Levine nie tylko nagrywa świetne kawałki z Maroon 5, ale w gościnnych występach też jest wart przesłuchania. Rihannie życzę świetnego albumu i jeszcze lepszego koncertu w Polsce.
30.Naughty Boy – Runnin’ (Lose It All) ft. Beyoncé, Arrow Benjamin
29.The Weeknd –Can’t Feel My Face
28.Mjut – Wszyscy ludzie i ja
27. City feat. Adam Levine –Locked Away
26. Rihanna – American Oxygen


 

25.Margaret & Matt Dusk –Just the Two of Us
24.Daniel Bloom ft. Mela Koteluk – Katarakta
23.Karolina Czarnecka vs SoDrumatic – Za siedmioma blokami
22.Rysy feat. Justyna Święs & Piotr Zioła – Przyjmij Brak
21.Bednarek – Thinkin Twice
Kolejna piątka, tym razem polskich uzdolnionych artystów. Jazzowa Margaret niczego się nie boi i po raz kolejny zaskoczyła, tym razem w towarzystwie Matta Duska. Z kolei Mela Koteluk nieważne z kim by wystąpiła to zawsze jest to rewelacyjna współpraca. Karolina Czarnecka vs SoDrumatic choć na co dzień prezentują odmienne style muzyczne to udało im się znaleźć wspólne porozumienie, by nagrać świetny kawałek. Następne miejsce dla Rysy feat. Justyna Święs & PiotrZioła, którzy prezentują bardzo interesującą kolaboracje młodych artystów. Miejsce 21 to Bednarek ze świetnym, energetycznym, porywającym Thinkin Twice.


 

 

Top 20 otwiera zwycięzca ubiegłorocznej Eurowizji z przebojem Heroes. Miejsce 19 to zespół Muse z utworem Mercy. One Direction z kolei zaskoczył mnie dojrzałością i wysokim poziomem,który zaprezentowali. Piotr Zioła i jego Podobny zapowiada album, po który z ciekawością sięgnę. Alive stanowi zapowiedź kolejnego krążka Sii, którego premiera już pod koniec stycznia.
20. Mans Zelmerlow – Heroes

19. Muse – Mercy
18. One Direction – Drag Me Down
17. Piotr Zioła – Podobny
16. Sia – Alive 

 

15. Buka & Rahim ft. Natalia Nykiel – Obiecuję Ci
14. Avicii – Waiting for Love 
13. Smolik/ Kev Fox – Mind the Bright Lights
12. Dawid Podsiadło – Project 19 
11. Adele – Hello 

Numer 15 to ciekawa propozycja od Buki i Rahima w kolaboracji z Natalią Nykiel. Waiting for Love jest najlepszym singlem i piosenką z ostatniego albumu Aviciiego.  Smolik i Kev Fox z każdym odsłuchem kolejnej kompozycji z płyty zaskakiwali jeszcze bardziej.Natomiast Project 19 Dawida Podsiadło możecie znać z drugiej części teledysku do utworu W dobrą stronę. Adele nigdy dosyć, dlatego jej pierwszego singla nie mogłem pominąć. 

10.TABB & SOUND’N’GRACE –Someone

Listę złotej dziesiątki, a tym samym top najlepszych z najlepszych piosenek 2015 roku otwiera producent Tabb z chórem SOUND’N’GRACE. Pop w ich wykonaniu brzmi bardzo dobrze i ambitnie. Kamil Bijoś dysponuje świetnym wokalem. Niebanalne teksty, doskonale dobrane głosy.


9.Ellie Gouling – Love Me Like You Do

Przyznam bez bicia, że kariery młodej brytyjskiej artystki dokładnie nie śledzę. Love Me Like You Do znalazło się w topie, ponieważ w minionym roku bardzo często gościła na mojej playliście. Doszedłem do wniosku, że to dobra piosenka popowa, którą zdecydowanie można postawić obok największych filmowych przebojów.


8.Years&Years – King

Wakacyjny hit tego roku, który królował na listach przebojów. Niewątpliwie świetny kawałek taneczny, który przyciąga dobrą, świeżą produkcją i charakterystycznym głosem wokalisty Yearsów.

7.Smolik / Fox – Run

Panowie pokazali, że muzyczne eksperymenty się opłacają. Oby ich współpraca nie była przygodą jednego albumu. A jeśli chodzi o utwór Run to jest to kompozycja, która mogłaby konkurować z największymi utworami światowymi. Smolik i Kev Fox nie powstydziliby się swojej płyty poza granicami naszego kraju.

6.Kortez – Od dziś już wiem

Powtórzę się, jeśli powiem, że Kortez jest muzycznym odkryciem ubiegłego roku. Emocje, który serwuje ten debiutujący artysta w moim odczuciu wyróżniają się niezwykłą autentycznością. Jego krążek jest wart tego, aby odniósł duży sukces.

5.Imagine Dragons – Friction

To prawdziwa muzyczna petarda zafundowana od Imagine Dragons. Stale pokazują, że robią to co kochają i w czym czują się najlepiej. Utwór najbardziej przykuł moją uwagę spośród całej tracklisty drugiego krążka zespołu.

 

4.Rihanna – Four Five Second

Na tą panią powinienem obrazić się z powodu braku albumu w 2015 roku. Rihanna ciągle wodzi za nos, nie podając żadnych konkretnych informacji. Jednak po cichu liczę, że premiera jej krążka jest już naprawdę blisko. Oby się okazało, że warto na niego czekać. W piosence Four Five Second Rihanna zaskakuje prostotą niepodobna do niej, która jak najbardziej zasługuje na duży plus.

3.Dawid Podsiadło – W dobrą stronę

Uwielbiam zarówno polską jak i angielską wersję tej piosenki. To najlepszy polski utwór minionego roku. Dawid Podsiadło jeszcze nie raz namiesza na rynku muzycznym. Dzięki takim artystom jak on polska muzyka zyskuje coraz wyższy poziom. Cenię go za to, że jest mistrzem tekstu, muzyki i teledysku. Jeden z najlepszych męskich wokali w naszym kraju.

1.Adele – All I Ask/ Milion Years Ago

Niestety nie mogłem się zdecydować, więc miejsce pierwsze ex aequo postanowiłem dać obu świetnym kawałkom i zarazem najlepszym balladom z krążka 25. Tyle emocji w ponad trzyminutowych kompozycjach potrafią dać nieliczni. Perfekcyjnie. Adele powróciła w wielkim stylu. Gratuluję.