Dział PublicystykaZestawienia redakcji

Best of 2012 redakcji All About Music – Najlepsze albumy i utwory według Łukasza Mantiuk

Za nami kolejne zestawienia najlepszych albumów i utworów wg redaktorów All About Music. Teraz przyszedł czas na moje zestawienie. Zebrałem trzydzieści najlepszych albumów – co okazało się w miarę proste oraz… 100 utworów, a to dopiero część tych, które zasługiwały na wyróżnienie.

Best of 2012 redakcji All About Music
Redakcja All About Music – każdy redaktor z osobna, przedstawi w kolejne dni swoje najlepsze albumy i utwory roku 2012. Następnie przedstawimy średnią wypadkową naszych zestawień – nominacji do nagród All About Music Awards – edycja 2. Tydzień później przedstawimy zwycięzców, czym zakończymy podsumowywanie roku 2012.

W moim zestawieniu rządzi przede wszystkim pop – w dużej mierze zagraniczny. Królują tutaj albumy – i utwory z nich pochodzące – Christiny Aguilery, Nelly Furtado, Alcii Keys, Loreen czy Leony Lewis. Znalazło się też kilka zaskoczeń jak chociażby rewelacyjny debiut zespołu Lemon czy obrazobójczy krążek Marii Peszek.

Najlepsze albumy roku 2012

Jennifer-Lopez-Dance-Again...-The-His-Standard-2012Albumy od 30. do 21. miejsca to krążki dobre, jednak nie równe zawierające pojedyncze utwory dobre oraz sporą masę wypełniaczy. Tak mniej więcej można skomentować wydawnictwa Nicki Minaj, gdzie mamy kilka utworów dobrych i całą masę nijakich. Podobnie jest z Linkin Park, którzy trochę mnie zawiedli czy Gossip. Jennifer Lopez z krążkiem podsumowującym swoją dotychczasową karierę mogłaby być znacznie wyżej, niestety jednak wybrała słabe utwory na ten krążek, kilka świetnych pominęła, a dodatkowo nagrała tylko dwa nowe – oczekiwałem więcej.

Kelly-Clarkson-Greatest-Hits-Chapter-OneDruga dziesiątka mojego zestawienia to m.in. znakomite Best Ofy Whitney Houson czy Kelly Clarkson. Na tej drugiej znajdziemy znakomite People Like Us, które uplasowało się bardzo wysoko w moim zestawieniu najlepszych utworów. Są również świetne debiuty – duetu Karmin, Eweliny Lisowskiej oraz Phillipa Phillipsa. Każde z nich ma również utwory w mojej setce najlepszych piosenek, z czego Phillips poradził sobie najlepiej – jego Home wywindowało aż na miejsce szóste.

Przechodząc do dziesiątki najlepszych albumów roku, każdy z nich opatrzę krótkim komentarzem. Zasługują na to.

10. Bruno Mars, Unorthodox Jukebox

Bruno_Mars_Unorthodox_JukeboxTrochę bałem się o ten album – zaledwie dziesięć utworów, mało by zachwycić oraz dorównać debiutanckiemu Doo-Wops & Hooligans. Bruno jednak zrobił dobrze i nagrał dziesięć znakomitych utworów z wysuwającymi się na przód Young GirlsWhen I Was Your Man czy znakomitym Moonshine. Brawo Bruno, w pełni zasłużone miejsce dziesiąte w moim zestawieniu. A mogę również powróżyć – że za rok na Grammy też o Bruno sporo usłyszymy.

9. Brodka, LAX EP

Brodka-LAX Brodka dokonała niesamowitej rzeczy. Nagrała dwa nowe utwory, każdy z nich został dwukrotnie zremiksowany i tak powstało LAX EP. Znakomite LAX EP. Varsovie to utwór doskonały, Dancing Shoes samo w sobie również jest udane, jednak po przeróbce zespołu Kamp! nabrało nowej, niesamowitej świeżości. Jeśli ta EP-ka będzie zapowiedzią nowej płyty Moniki w takim właśnie stylu, to śmiało mogę powiedzieć, że owy album – jakkolwiek nazwany i kiedykolwiek powstanie – będzie wysoko w moim kolejnym zestawieniu rocznym

8. Leona Lewis, Glassheart

LEONA-LEWIS-GLASSHEARTGlassheart nie jest idealne, ma wiele mankamentów o których pisałem w swojej recenzji. Ma jednak znakomite kawałki takie jak Come Alive czy I to You, które ciągnął ten album w górę. Tak bardzo w górę, że Leona wylądowała na miejscu ósmym. Dodatkowo Come Alive, I to You i Un Love Me znalazły się w serce moich najlepszych utworów – z Come Alive na miejscu 30. – najwyższym miejscem Leony.

7. Haley Reinhart, Listen Up!

Haley Reinhart Listen Up!Pierwszy debiut w TOP 10, ale kolejny,w mojej trzydziestce. Haley pochodzi z dziesiątej edycji programu American Idol. Nagrała znakomity album w stylu retro-pop. Był to również pierwszy album w roku 2012, któremu miałem dać 10 punktów na 10. Potem jednak zszedłem do 9.5 wciąż jednak uważam, że jest to krążek doskonały i bardzo często do niego wracam. Szkoda tylko, że nie odniósł sukcesu na jaki zasługiwał…

6. Loreen, Heal

Loreen-Heal-2012Po tym jak Loreen wygrała Eurowizję 2012 z Eurphorią jej debiut był najbardziej oczekiwanym debiutem roku 2012 przeze mnie. I nie zawiodłem się, Szwedka nagrała znakomity krążek z takimi przebojami jak wspomniana Euphoria, odświeżone My Heart Is Refusing Me czy Crying Out Your Name. Wszystkie trzy znalazły się w moim zestawieniu piosenek – z Euphorią na podium z brązowym medalem. Niebywały sukces. W sumie ciężko mi było wybrać utwory, które miałem umieścić w mojej setce roku 2012. Każdy utwór ma coś w sobie, a cała płyta to kompozycja idealna, udana i spójna.

5. Maria Peszek, Jezus Maria Peszek

maria peszek jezus maria peszekPierwszego albumu Peszek – Miasto Mania – nie lubiłem. Drugi – Maria Awaria – pokochałem. Tym samym z utęsknieniem czekałem na trzecie wydawnictwo zwariowanej polski. Peszek jednak nie śpiewa już o pieprzeniu miasta czy muchomorach. Jezus Maria Peszek to dzieło depresyjne, obrazobójcze i skandaliczne. I za to je kocham. Sorry Polsko, Nie ogarniam czy Ludzie psy to kompozycje doskonałe i jedne z najlepszych polskich utworów roku 2012. A sama płyta w pełni zasługuje na sukces, jaki odniosła.

4. Alicia Keys, Girl on Fire

Alicia Keys Girl on Fire 2012Ten album wciąż wywołuje u mnie mieszane – dobre i złe emocje. Wciąż nie mogę się do niego ustosunkować. Z jednej strony ma takie znakomite kompozycje jak Brand New Me, Not Even a King czy tytułowe Girl on Fire, z drugiej strony jednak nie jest to The Element of Freedom, które prawdopodobnie znalazłoby się u mnie na miejscu pierwszym. Ten album zasługuje na kilkukrotne odsłuchanie, na wielokrotne odkrywanie go i poznawanie. Jest to zdecydowanie dzieło, które trzeba poznać dogłębnie i którego poznanie zajmuje trochę czasu.

3. LemON, LemON

lemon lemon album cover 2012Najwyżej notowany debiut tego roku oraz – jak się łatwo domyślić – zdecydowanie najlepszy debiut tego roku moim zdaniem. LemON wybił się na Must Be the Music, dzięki czemu mogli nagrać swój debiutancki album. A nagrali dzieło niesamowite, świeże i nowe. Jest to zdecydowanie nowa jakość na polskim rynku – i mam nadzieję, że długo z niego nie znikną. Aż dwa utwory z tego albumu znalazły się w TOP 10 moje zestawienia piosenek – udało się to zatem jedynie im, Christinie Aguilerze i Alicii Keys.

2. Christina Aguilera, Lotus

christina aguilera lotus album coverDługo, bardzo długo rozmyślałem nad tym, czy pierwsze miejsce powinno należeć do Christiny czy do Nelly. Wygrała ta druga – tylko z jednego powodu. Christina Aguilera nagrała album podążający za schematami, próbujący być komercyjnym sukcesem, nagrała album taki, aby dobrze się sprzedał, wypromował kilka przebojów, które podbiły by różne notowania. Nie udało się to, ale mimo wszystko – skoro to Christina – to i tak nagrała album dobry. Kompozycja Just a Fool – najlepsza z tego albumu – znalazła się u mnie na drugim miejscu najlepszych utworów, i przez długi czas zastanawiałem się czy nie zasługuje na miejsce pierwsze. Niestety jednak, Christina Aguilera w moich zestawieniach dwukrotnie przegrała walkę o miejsce pierwsze. Jednak i tak jest to sukces – w całej setce ma najwięcej utworów ogółem – aż dziesięć, z czego pięć w TOP 20.

1. Nelly Furtado, The Spirt Indestructible

nelly-furtado-the-spirit-indestructible_thelavalizardMimo tragicznej sprzedaży, Nelly Furtado nagrała najlepszy album roku 2012. Krążek jest świeży, znakomity, nie podąża za ogólnie przyjętymi schematami, a tworzy nowe. Furtado eksperymentowała z kim się da, tworzyła nowe, zaskakujące utwory, znakomite piosenki ze świetnymi tekstami. Cały album od początku do końca jest znakomity. Jako pierwszy otrzymał u mnie 10 na 10 punktów w mojej recenzji. Osiem utworów z tego krążka znalazło się w zestawieniu najlepszych utworów roku 2012.

* * *

Najlepsze utwory roku 2012

 • 100. Haley Reinhart – What You Don’t Know
 • 99. Ellie Goulding – Halcyon
 • 98. Ellie Goulding – Only You
 • 97. Lea Michele (of Glee Cast) – It’s All Coming Back to Me Now
 • 96. Rihanna – What Now
 • 95. Ke$ha – Supernatural
 • 94. Calvin Harris feat. Example – We’ll Be Coming Back
 • 93. Amelia Lily – You Bring Me Joy
 • 92. David Guetta feat. Taped Rai – Just One Last Time
 • 91. Nelly Furtado feat. The Kenyan Boys Choir – Thoughts (Tiësto Remix)

Ostatnia dziesiątka najlepszych utworów to jedyne dwa utwory w setce Ellie Goulding, a także początek dominacji Haley Reinhart, Nelly Futado czy Lei Michele z serialu Glee. Jest również debiutancki singiel Amelii Lily czy świetne Just One Last Time, w którym Guetta odkrywa nowe gwiazdy, zamiast komponować z największymi.

 • 90. Karmin – Brokenhearted
 • 89. The Cranberries – Conduct
 • 88. Ke$ha – Only Wanna Dance With You
 • 87. will.i.am & Britney Spears – Scream & Shout
 • 86. Nicki Minaj – Pound the Alarm
 • 85. Pitbull feat. Chris Brown – Hope We Meet  Again
 • 84. Wisin & Yandel feat. Jennifer Lopez – Follow the Leader
 • 83. Usher – Climax
 • 82. Glee Cast – Homeward Bound / Home
 • 81. Lana del Rey – National Anthem

W drugiej dziesiątce od końca świetny National Anthem Lany Del Rey – jeden z nielicznych utworów tej artystki, który lubię, jak również świetne Brokenhearted duetu Karmin czy Conduct powracającego The Cranberries. Jest również zaskakująca kompozycja UsheraClimax – oraz Pound the Alarm Nicki Minaj. Jest również utwór Homeward Bound / Home – dzięki czemu utwór Home jest jedynym, który pojawia się dwukrotnie w tym notowaniu – w wersji Glee oraz w oryginale – ale to już dużo wyżej.

 • 80. P!nk – Try
 • 79. Ewelina Lisowska – Elizabethan Woman
 • 78. Glee Cast feat. Sarah Jessica Parker – Let’s Have a Kiki / Turkey Lurkey Time
 • 77. Phillip Phillips – Hold On
 • 76. Nicki Minaj – Freedom
 • 75. Nelly Furtado – Parking Lot
 • 74. Lea Michele (of Glee Cast) – Without You
 • 73. Christina Aguilera feat. Cee Lo Green – Make the World Move
 • 72. Calvin Harris feat. Florence Welch – Sweet Nothing
 • 71. Bruno Mars – Young Girls

W trzeciej dziesiątce świetne Sarah Jessica Parker dołączająca do obsady serialu Glee w świetnym coverze Let’s Have a Kiki / Turkey Lurkey Time, kolejne utwory Nicki Minaj, Calvina Harrisa czy Nelly Furtado. Jest również pierwszy z dziesięciu utworów Christiny Aguilery w całej setce.

 • 70. Maria Peszek – Amy
 • 69. Bruno Mars – Locked Out of Heaven
 • 68. Ewelina Lisowska – Strawberry Cake
 • 67. P!nk feat. Nate Ruess – Just Give Me a Reason
 • 66. Anne Hathaway – I Dreamed a Dream (from Les Miserables)
 • 65. Katy Perry – Wide Awake
 • 64. Rihanna – Diamonds
 • 63. Muse – Madness
 • 62. Lemon – Wiem, że nie śpisz
 • 61. Pitbull feat. Christina Aguilera – Feel This Moment

Kolejna dziesiątka – kolejne utwory Bruno Marsa czy Eweliny Lisowskiej. Jest również doskonały cover Anne Hathaway I Dreamed a Dream z musicalu Les Miserables. Pojawił się również pierwszy utwór Marii Peszek – jeden z czterech w całej setce.

 • 60. Haley Reinhart – Free
 • 59. Taylor Swift – We Are Never Ever Getting Back Together
 • 58. Christina Aguilera – Your Body
 • 57. Nelly Furtado – Big Hoops (Bigger the Better)
 • 56. Melanie Amaro – Don’t Fail Me Now
 • 55. David Guetta feat. Sia – She Wolf (Falling to Pieces)
 • 54. Christina Aguilera – Lotus Intro
 • 53. Lemon – Litaj Ptaszko
 • 52. Bruno Mars – If I Knew
 • 51. Fun. – Some Nights

W samym środku znalazło się miejsce dla zespołu fun. i kawałka Some Nights, jak również dla krótkiego, ale znakomitego dzieła Bruno MarsaIf I Knew. Są tu również aż dwa utwory Christiny Aguilery, jak również pierwsze single Melanie Amaro i Haley Reinhart (w ich karierach). Tutaj swoją podróż po moim zestawieniu zakończył David Guetta gdyż jego She Wolf (Falling to Pieces)  to jego najwyżej notowany kawałek w moim zestawieniu w tym roku.

 • 50. Nelly Furtado – Don’t Leave  Me
 • 49. Glee Cast – The First Time Ever I Saw Your Face
 • 48. Gossip – Move in the Right Direction
 • 47. Ke$ha feat. Iggy Pop – Dirty Love
 • 46. Leona Lewis – Un Love Me
 • 45. Brodka – Dancing Shoes (Kamp! Remix)
 • 44. Lemon – Będę z Tobą
 • 43. Łąki Łan – Lovelock
 • 42. One Direction – Little Things
 • 41. Melanie Amaro – Long Distance

Przechodząc do pierwszej pięćdziesiątki – mamy tutaj znane twarze takie jak Nelly Furtado, Ke$ha, Lemon czy Glee Cast. Znalazło się również miejsce dla znakomitego Move in the Right Direction Gossip, Lovelock Łąki Łan czy świetnego remiksu Kamp! do Dancing Shoes Brodki. Pojawił się również pierwszy z trzech utworów Leony Lewis w notowaniu.

 • 40. Haley Reinhart – Wasted Tears
 • 39. Maria Peszek – Ludzie psy
 • 38. Nelly Furtado feat. Dylan Murray – Be OK
 • 37. Haley Reinhart – Undone
 • 36. Alicia Keys – 101
 • 35. Taylor Swift – I Knew  You Were Trouble
 • 34. Taylor Swift feat. Gary Lightbody of Snow Patrol – The Last Time
 • 33. fun. feat. Janelle Monae – We Are Young
 • 32. Leona Lewis – I to You
 • 31. Bruno Mars – Moonshine

Im bliżej pierwszej dziesiątki, tym mamy lepsze kawałki. Tutaj znajdziemy m.in. dwa kawałki Haley Reinhart, dwa Taylor Swift (która kończy tutaj swoją podróż w zestawieniu) oraz ostatni kawałek Bruno Marsa.

 • 30. Leona Lewis – Come Alive
 • 29. Lemon – Lżejszy
 • 28. Nelly Furtado – Waiting for the Night
 • 27. Labrinth feat. Emeli Sande – Beneath Your Beautiful
 • 26. Loreen – My Heart Is Refusing Me (2012 Album Version)
 • 25. Kelly Clarkson – Catch My Breath
 • 24. Brodka – Varsovie
 • 23. Christina Aguilera – Let There Be Love
 • 22. Nelly Furtado feat. Ace Primo – High Life
 • 21. Alicia Keys – Tears Always Win

Jeszcze bliżej końca – jeszcze lepsze przeboje. Co raz więcej utworów Nelly Furtado, Alicii Keys czy Christiny Aguilery. Jest również Loreen i odświeżona wersja My Heart Is Refusing Me oraz znakomite Varsovie Brodki. Urzekła mnie również ballada Beneath Your Beautiful  duetu Labrinth i Emeli Sande.

 • 20. Loreen – Crying Out Your Name
 • 19. Christina Aguilera – Empty Words
 • 18. Maria Peszek – Sorry Polsko
 • 17. Christina Aguilera – Best of Me
 • 16. Naya Rivera & Gustin Grant (of Glee Cast) feat. 2Cellos – Smooth Criminal
 • 15. Alicia Keys – Not Even a King
 • 14. Maria Peszek – Nie ogarniam
 • 13. Christina Aguilera – Army of Me
 • 12. Lea Michele (of Glee Cast) – Roots Before Branches
 • 11. Kelly Clarkson – People Like Us

W TOP 20 najlepszych utworów najdziemy doskonałe Sorry Polsko Marii Peszek, jak również jeszcze lepsze Nie ogarniam. Są tu również aż trzy numery Christiny Aguilery, dwa covery z Glee oraz urocze Not Even a King Alicii Keys. Miejsce jedenaste to niesamowita kompozycja Kelly ClarksonPeople Like Us – która na szczęście została wybrana nowym singlem i mam nadzieję, że wkrótce podbije wszystkie listy przebojów.

 • 10. LemonDewiat

Długo się zastanawiałem, czy tutaj powinien być Dewiat czy Napraw zespołu Lemon. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na Dewiata za świetne połączenie dwóch języków i świetny wokal.

Nie wiem dlaczego spora ilość osób nie lubi tego utworu. Mi od razu przypadł do gustu – i to wersja oryginalna, bez Nicki Minaj. Nie jest to oczywiście najlepszy utwór z krążka Girl on Fire – na miejscu szóstym Brand New Me, jednak Keys odniosła niebywały sukces w moim notowaniu – album na miejscu czwartym, dwa utwory w TOP 10. Brawo.

Alicia Keys nie jest jedyną artystką, której udało się zamieścić dwa kawałki w TOP 10 mojej listy. Obok niej są jeszcze Christina Aguilera oraz zespół Lemon. Aguilera na miejscu ósmym uplasowała się z przepiękną balladą Blank Page. Ballady to to, co Aguilerzy wychodzi najlepiej. Plus przepiękne songwriting w wykonaniu Sii Furler. Dzieło doskonałe.

 • 7. LemonNapraw

Napraw przepełnione jest emocjami i doskonałym wokalem Igora Herbuta. To zdecydowanie jeden z najlepszych polskich utworów roku 2012.

 • 6. Phillip PhillipsHome

Home  – debiutancku singiel Phillipa Phillipsa i jego coronation song po wygraniu jedenastej edycji American Idola to utwór świetny, który bardzo długo przebywał na mojej playliście. Właściwie bardzo często do niego wracam.

Brand New Me na początku jest zwykłą, spokojną kompozycją ze świetnym tekstem. Moje serce podbiło przyspieszenie pod koniec będące pięknym finałem tego znakomitego utworu.

 • 4. Nelly FurtadoSpirit Indestructible

Kolejna ballada w moim zestawieniu – tym razem w wykonaniu Nelly Furtado. Singiel pochodzi z albumu, który w moim zestawieniu zajął miejsce pierwsze. Jedna z wielu doskonałych kompozycji Furtado w jej znakomitej karierze muzycznej. Szkoda tylko, że tak niedoceniona.

 • 3. LoreenEuphoria

Euphoria podbiła moje serce jeszcze na długo przed wygraniem podczas Eurowizji 2012. Doskonała euro-dance’owa kompozycja, jeden z wielu znakomitych utworów na debiutanckim krążku Heal Loreen.

 • 2. Christina Aguilera feat. Blake SheltonJust a Fool

Duet Christiny i Blake’a był tylko formalnością, artystka nagrała już utwory z każdym z jurorów z The Voice’a, jednak to Just a Fool jest najlepszą kompozycją na jej najnowszej płycie – Lotus. Jest to również jeden z najlepszych utworów roku 2012. Niestety, poległ jednak w starciu z…

 • 1. AdeleSkyfall

Skyfall Adele! To jest moim zdaniem najlepsza kompozycja roku 2012, utwór nominowany do Złotych Globów, Oscarów oraz numer jeden w moim zestawieniu.

Honorable Mentions

 • Gotye feat. KimbraSomebody That I Used to Know; Carly Rae JepsenCall Me Maybe; Alex ClareToo Close; Ellie GouldingLights;Utwory te odniosły wielki sukces w roku 2012, jednak datowane są na rok 2011 i to wtedy miały premiery. Dlatego też powinny znaleźć się w Best of 2011, ale wtedy nie były tak znane i o nich nie słyszałem.
 • HurtsThe Road;
  Najnowszy utwór Hurts, znajdzie się na ich albumie z 2013 roku, miał jednak premierę pod koniec 2012. Mógłby się znaleźć tutaj, jednak zdecydowałem się poczekać i za rok umieścić w Best of 2013. Na pewno będzie wysoko.
Tags
Show More


Łukasz Mantiuk

Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Related Articles

One Comment

 1. Brawo Christina brawo :) LOtus chociaż nie osiągnął zamieżanych planów i tak jest znakomity :) PO Nelly spodziewałbym się czegoś w starym stylu troche się zawiodłem ale lepsze to niż nic :) Skyfall przyznam rację najlepszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *