Dział Publicystyka BAiKA - byty zależne (2018), recenzja Karoliny Karkowskiej

BAiKA – byty zależne (2018), recenzja Karoliny Karkowskiej

Byty zależne to debiutancki album duetu BAiKA, który tworzą Piotr Banach i Katarzyna Sondej. Ukazał się 9 lutego 2018 r. Ów duet występował na pożegnalnej trasie zespołu HEY w 2017 r. Właśnie wtedy pierwszy raz usłyszałam o formacji, ale nie wywołała u mnie żadnych emocji. Czy coś się zmieniło?

Do napisania recenzji naprawdę solidnie się przygotowałam. Przez ponad tydzień tylko Byty zależne wypełniały mi wszelakie podróże, a nawet posiedzenia ze znajomymi. Pytałam o opinie i dzięki temu mogę wydać jakiś bardziej obiektywny osąd. Od pierwszych dźwięków przeczuwałam, że będzie to miłość na lata. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek jakaś płyta spodobała się w 100 procentach w tak krótkim czasie. W tym przypadku było inaczej. Jako filolog, najważniejszym elementem są dla mnie słowa. To one wskazują czy dana płyta zostanie ciepło przyjęta, czy odrzucona w ciemny kąt zapomnienia. Tutaj pojawia się zgrzyt ze wszystkimi moimi ustaleniami. Słowa. Piotr Banach powinien zostać tekściarzem na zamówienie (jeśli wciąż nie jest). Jestem absolutnie zakochana w jego poetyce. Czytając na sucho, nie umiem wybrać faworyta, bo każdy tekst jest otulony taką czułością, miłością, że zapytam tylko: Jak można tak ładnie pisać?
Jednak bez muzyki i głosu wokalistki to byłaby tylko poezja. W melodiach słychać brzmienie znane z Indios Bravos, Hey. Sam Banach mówi o tym:

To moja dwudziesta nagrana płyta. Myślę, że słychać na niej wszystko to, co robiłem wcześniej. Rock, reggae, elektronika, nawet trochę punka. To swoiste podsumowanie 30 lat mojej muzycznej działalności, bo tyle mniej więcej minęło od czasu, gdy po raz pierwszy zawitałem do studia nagraniowego. Jeśli to jubileusz, to nie mogłem sobie wymarzyć lepszego. Jest dobrze.

I faktycznie na całej płycie pojawia się kilka nurtów, o której wspomina wyżej. Nie są to puste słowa.

Głos Kafi momentami przypomina głos Nosowskiej. Właśnie w tym przypadku pomocni okazali się znajomi. Wierne ucho fanów z pewnością wychwyci te momenty przy wnikliwym słuchaniu. Z pewnością to nie próba wzorowania się i podkradania stylu. Nie można też oczekiwać, że Banach odrzuci już sprawdzone tropy. Zawsze powtarzam, że modyfikacja dobrych rzeczy niesie duże ryzyko niepowodzenia. To w końcu Banach nadał charakter Hey- owi.

Zastanawiałam się, czy do recenzji dodać także opinię, jaką ma wokalistka na temat albumu. Jednak są to tak ładne słowa, że szkoda je pominąć:

Czekaliśmy na siebie. Zupełnie, jak te krzesła na okładce, z których jedno ma siedzisko, ale nie ma oparcia, a drugie ma oparcie, lecz brak mu siedziska, za to połączone w jeden mebel stają się w pełni funkcjonalne i służą ludziom, tak Piotrek i ja potrzebowaliśmy siebie nawzajem. Ja użyczyłam mu swojego głosu, on stworzył dla mnie wszystkie piosenki i napisał teksty. Tak powstały „Byty zależne”, które wspólnie składamy w Państwa ręce.

Nuda, jednowątkowość, kicz, tandeta- o tej płycie nie można tego powiedzieć. To dwanaście utworów, które nawet na sekundę nie dadzą słuchaczowi odczuć znużenia.Myślę, że utwór w starym stylu nie przez przypadek zamieszczony jest jako ostatni. To podsumowanie całej płyty. Nie ma tutaj pogoni za czymś nowym, odkrywczym. Nie ma parcia na wielki rozgłos. Jest natomiast nostalgia, tęsknota. W końcu Kafi śpiewa: Jesteśmy w starym stylu.

Jestem w redakcji trzeci rok. Nie zdarzyło się, żebym nie miała żadnych zarzutów do płyty. Zawsze znajdowałam jakiś powód, by nie dać najwyższej noty. Byty zależne to pierwszy album, któremu daję 10 i smucę się, że nie ma większej skali. Mam nadzieję, że zespół nie zakończy działalności na jednej płycie i za jakiś czas znów zostaniemy nakarmieni nowością. Ba, chciałabym, żeby ten duet stał się kultowy i wyznaczał trendy w polskiej muzyce. Panie Piotrze, powiedział pan, że jest dobrze… JEST DOBRZE.

 

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.