Wrzesień w pełni, a więc na rynku co raz więcej nowości. Od dziś nasze uszy muskane będą dźwiękami najnowszego krążka Bastille Wild World, a także Gaby Kulki Kruche. W sklepach pojawi się także album Familia nagrany przez Sophie Ellis Bextor oraz Skeleton Tree, który jest efektem współpracy Nicka Cave’a oraz The Bad Seeds. Natomiast jesienne ponure wieczory zmienią się w letnią atmosferę przy dźwiękach A.I.M., czyli kolejnej płyty M.I.A.

 

Bastille - Wild World

Album powstawał w tym samym maleńkim studio w piwnicy w południowym Londynie, gdzie została nagrana debiutancka, multi platynowa już płyta „Bad Blood”. „Nasz pierwszy album był o dorastaniu. Drugi jest o próbie zrozumienia otaczającego nas świata. Chcieliśmy, że był trochę dezorientujący – introwertyczny i ekstrawertyczny, jasny i mroczny” - mówi o „Wild World” Dan Smith wokalista i kompozytor materiału Bastille. Za produkcję materiału osobiście odpowiada Dan Smith wraz z piątym członkiem zespołu – Markiem Crew. Na płytę trafiło 14 utworów, które opowiadają o kondycji współczesnego człowieka i trudnych życiowych relacjach. „Świat może się wydawać popieprzonym miejscem. Ale ludzie, ludzie bywają wspaniali” – wyznaje Dan Smith. Muzycznie „Wild World” kontynuuje bogato aranżowany, mocno inspirowany filmem styl jaki znamy z „Bad Blood”, ale równocześnie przenosi też brzmienie Bastille w nowe, nieeksplorowane do tej pory rejony.
Wytwórnia: Universal Music Polska
Ilość utworów: 14 (standard), 19 (deluxe)
Single: Good Grief, Fake It, Send Them Off!
 1. Good Grief
 2. The Currents
 3. An Act of Kindness
 4. Warmth
 5. Glory
 6. Power
 7. Two Evils
 8. Send Them Off!
 9. Lethargy
 10. Four Walls (The Ballad of Perry Smith)
 11. Blame
 12. Fake It
 13. Snakes
 14. Winter of Our Youth

DELUXE EDITION

 1. Way Beyond
 2. Oil On Water
 3. Campus 
 4. Shame
 5. The Anchor

* * *

Gaba Kulka - Kruche

Nowy, studyjny album Gaby Kulki ukaże się 9-go września i będzie nosił tytuł "Kruche". To kontynuacja twórczej współpracy ze stałym składem: Robertem Raszem, Wojtkiem Traczykiem i Wacławem Zimplem, którzy towarzyszą jej od lat w koncertach i odpowiadają za brzmienie ostatnich dwóch płyt (albumu "Wersje" i cenionego przez krytyków i słuchaczy "The Escapist"). Po raz kolejny produkcją zajął się Marcin Bors.
Wytwórnia: Mystic Production
Ilość utworów: 12
Single: Still
 1. Still
 2. Alright, amanda
 3. Static
 4. Brother
 5. Miniature life
 6. Jeszcze
 7. I sat by the ocean
 8. Zimna dłoń
 9. Lonely house
 10. Kruche
 11. Whatsherface
 12. Jaki kolor

* * *

Sophie Ellis Bextor - Familia

„Przemodelowanie swojej kariery to najlepsze, co przydarzyło się Sophie Ellis-Bextor” napisał o niej brytyjski The Guardian. I nie da się ukryć, że płyta Sophie jest kontynuacją kierunku obranego kilka lat temu płytą „Wanderlust”, którą można uznać za wręcz alternatywną wobec wcześniejszych taneczno-popowych dokonań wokalistki. Tamten krążek aż 6 miesięcy spędził na oficjalnej Liście Sprzedaży Płyt w Wielkiej Brytanii i był jej największym sukcesem od czasu „Trip The Light Fantastc” w 2007 roku. Utwory na album „Familia” wyprodukowane, zaaranżowane i napisane zostały przez Sophie i jej dobrego przyjaciela Sophie – Eda Harcourta. Materiał nagrano w Londynie razem z zaprzyjaźnionymi muzykami a inspiracje do niego – widoczne na okładce i zdjęciach towarzyszących – pochodzą aż z Ameryki Południowej.
Wytwórnia: Sony Music Entertainment
Ilość utworów: 11
Single: Come with Us
 1. Wild Forever
 2. Death Of Love
 3. Crystallise
 4. Hush Little Voices
 5. Here Comes The Rapture
 6. Come With Us
 7. Cassandra
 8. My Puppet Heart
 9. Unrequited
 10. The Saddest Happiness
 11. Don’t Shy Away

* * *

Nick Cave & The Bad Seeds - Skeleton Tree

Proces powstawania „Skeleton Tree” rozpoczął się pod koniec 2014 roku w Retreat Studio w Brighton. Następne sesje odbyły się w La Frette Studio we Francji na jesieni 2015 roku. Premierę albumu poprzedzą pokazy filmu „One More Time With Feeling”, które odbędą się w kinach na całym świecie 8 września 2016 roku. Będzie to pierwsza okazja by usłyszeć utwory z albumu „Skeleton Tree”. Reżyserem „One More Time With Feeling” jest Andrew Dominik („Chopper”, „Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”, „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”). „One More Time With Feeling” bazowało od początku na koncepcji wykonania utworów na żywo, ale stało się czymś o dużo większym znaczeniu, po tym jak Dominik zagłębił się w tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w trakcie powstawania i rejestracji płyty.
Wytwórnia: Mystic Production
Ilość utworów: 8
Single: Jesus Alone
 1. Jesus Alone
 2. Rings of Saturn
 3. Girl in Amber
 4. Magneto
 5. Anthrocene
 6. I Need You
 7. Distant Sky
 8. Skeleton Tree

* * *

M.I.A. - A.I.M.

„A.I.M.” to nowy studyjny album M.I.A! Wokalistka, producentka, kompozytorka, artystka wizualna, trendsetterka i prowokatorka Maya Arulpragasam aka M.I.A. od ponad dekady niezmiennie zaskakuje i konsekwentnie podąża swoją własną jakże oryginalną na tle dzisiejszej popkultury ścieżką. „Time Magazine” uznał M.I.A za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, a „Rolling Stones” zaliczył do najważniejszych artystek pierwszej dekady XXI w. Będąc dzieckiem uchodźców politycznych, w swojej twórczości M.I.A od początku poruszała wątek emigracji, walki o swoje prawa, nieprzystosowania i wyobcowania. Na „A.I.M” artystka zajmuje się obecnym kryzysem uchodźców, ale także porusza sprawy globalnej polityki, granic kulturowych, macierzyństwa i walki o lepsze jutro. Docenia też jednocześnie wszystkie dotychczasowe doświadczenia, które wpłynęły na jej osobowość artystyczną. Takie utwory jak „Survivor”, „Ali R U OK”, „Freedun”, „Foreign Friend”, a także „Ola No Visa” to jak zwykle zaskakująca mieszanka stylów, która tym razem niesie jednak ze sobą również nadzieję na przyszłość.
Wytwórnia: Universal Music Polska
Ilość utworów: 12 (standard), 17 (deluxe)
Single: Swords, Borders, Go Off, Bird Song, Freedun
 1. Borders
 2. Go Off
 3. Bird Song (Blaqstarr Remix)
 4. Jump In
 5. Freedun Feat. ZAYN
 6. Foreign Friend Feat. Dexta Daps
 7. Finally
 8. A.M.P (All My People)
 9. Ali r u ok?
 10. Visa
 11. Fly Pirate
 12. Survivor

DELUXE EDITION

 1. Bird Song (Diplo version)
 2. The New International Sound Pt. 2 Feat. GENER8ION
 3. Swords
 4. Talk
 5. Platforms

* * *

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNelly Furtado prezentuje nowy utwór
Następny artykułBastille – Wild World (2016), recenzja Dominiki Mrówczyńskiej