Albańska krew rozlana po świecie. Felieton Pawła Markiewicza

Kiedy zapytałbym jakie są popularne albańskie osoby, katolicy bez chwili zastanowienia odpowiedzieliby, że Matka Teresa. Fani muzyki wymieniłby kogoś z następującego grona: Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha i Era Istrefi. Muzyczne freaki na jednym wydechu wyrzuciliby wszystkie powyżej wspomniane nazwiska. Co takiego stało się wśród słuchaczy, że albańskie korzenie tak mocno zacietrzewiły się w światowym rynku muzycznym?

Każda z tych kobiet, bo trzeba zauważyć, że z przemyśle muzycznym w Albanii wykiełkowały tylko Panie i ten felieton mógłby mieć charakter czysto femistyczny, cechuje się determinacją i wyciągnięciem lekcji z życiowej porażki, to wydaje mi się, że sekret tkwi gdzieś głębiej. Gdzieś, gdzie płynie niezliczona ilość czerwonych krwinek. Mógłbym też stwierdzić, że ich los zapisany jest w gwiazdach, ale wtedy w tym miejscu musiałbym skończyć swój wywód.

Znalezione obrazy dla zapytania Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha

Odgórnie odrzuciłem założenie, że dobra muzyka zawsze się obroni. I o ile na przykładzie Duy Lipy bym przyklasnął, to już w przypadku Rity, Bebe i Ery – postawiłbym duży znak zapytania. Teraz przyszedł moment na oczyszczenie atmosfery. Na myśli mam jedynie ich pierwsze kroki w muzyce, gdzie Ora nie była chwytliwa i tym bardziej dobra, Rexha po prostu żyła w cieniu innych, a Istrefi – cóż, miała swój specyficzny kontent. A jednak każda z nich już przy pierwszym singlu wypuszczonym w świat odniosła większy lub mniejszy sukces.

Można zarzucić także ogromne nakłady finansowe wydawane na prawo i lewo przez wytwórnię muzyczne. Ale nie oszukujmy się, wytwórnie nie inwestują ogromnych pieniędzy w debiutanckich i niepewnych artystów. Takie same prawa obowiązują nie tylko w muzyce, ale także na giełdzie i innych dziedzinach życia. Dlatego kwestie finansowe też poszły w niepamięć. W tamtym okresie, tak jak i teraz, piosenkarze nie dostają ogromnych tantiemów i wszystkie wydatki muszą być przemyślane od punktu A do punktu Z. Te dziewczyny nie miały znaczących nazwisk i nie były powiązanie z nikim ważnym i popularnym.

Znalezione obrazy dla zapytania Istrefi

Wypisałem sobie kilka powodów na liście zatytułowanej „Dlaczego artystki z albańskimi korzeniami w tak szybki sposób zawładnęły rynkiem muzycznym?”. Do lamusa poszedł też ten związany z kodem językowym i kulturowym. Żadna z pań nie przemycała (chociażby jak ONUKA) do muzyki masowej elementów muzyki folkowej. Ich utwory nie różniły się od piosenek należących do koleżanek po fachu. Gdyby utwory: Bonbon, New Rules, IDGAF, Meant To Be czy Let You Love Me wykonał ktoś inny – tak ogromnego sukcesu by nie odniosły. I w tym miejscu należy sobie zadać ulubione pytanie mojej byłej nauczycielki od języka angielskiego – „Why?”.

Pośredniej odpowiedzi można upatrywać się w głosie. Wszystkie Panie posiadają niski, głęboko osadzony wokal. A jak wiadomo takie głosy lepiej brzmią w rozgłośniach radiowych. Dźwięk jest bardziej słyszalny, oddziałujący na zmysł słuchu i stwarzający poczucie bezpieczeństwa.

Jednak znacznie bardziej przekonującym argumentem wydają się być korzenie tych artystek. Bebe, Rita, Dua i Era urodziły się w Albanii (oprócz Ory, która przyszła na świat w Kosowie, ale ze związku dwójki Albańczyków). Te dziewczyny już od najmłodszych lat były przebojowe, charakterystyczne i walczyły o własne rację, co zdaje się być wrodzoną cechą u mieszkańców Albanii. Nie tylko ich głosy, ale także wygląd, hipnotyzuje i rozkochuje w sobie słuchaczy. Od ognistych dziewczyn uderzają słowa: „Kochaj mnie, ubóstwiaj mnie, słuchaj i kupuj moją muzykę” i najstarsi górale nie wiedzą, dlaczego podążamy za nimi jak stado baranów, równolegle czyniąc je popularniejszymi każdego dnia.

Może to być czysty przypadek, że akurat te cztery dziewczyny odniosły aż taką popularność. Może mają dobrych agentów i menadżerów, ale niech ktoś wskaże mi czterech artystów jednej narodowości, którzy stali się aż tak rozpoznawalni na całym świecie. Wyłączając Wielką Brytanię i USA. To trudne zadanie.

W tym kraju, w tych mieszkańcach, zostało zaklęte coś wyjątkowego i charakterystycznego. Nie będę zaskoczony, jeżeli niedługo na rynku muzycznym usłyszmy kolejną gwiazdę, w której żyłach będzie płynęła albańska krew. To one ustalają nowe zasady.

Author

Share

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.