Rok 2015 zapowiadał się nijako. Gdy minęło 365 dni śmiało możemy stwierdzić – było bardzo, bardzo dobrze. Oto lista najważniejszych, muzycznych wydarzeń minionego roku.

Zayn odszedł z One Direction

Podczas gdy wszystkim wydawało się, że One Direction będą zawsze, co roczne albumy i nieprzerwana trasa koncertowa. O tu niespodzianka. Zayn Malik najpierw rezygnuje z kilku koncertów na trasie, po czym ostatecznie oznajmia, że jednak opuszcza swoich kolegów.

Oficjalne powody: stres, zbyt szybkie życie, brak czasu dla siebie, presja fanów i wiele, wiele rzeczy tego typu. Nieoficjalnie? Oh, tutaj jest tak wiele teorii, że nie ma sensu chyba ich przytaczać. Sami na pewno czytaliście nie jedną z nich. Warto też odnotować, że już kilka dni po tej wiadomości pojawiły się plotki o debiutanckim, solowym albumie Malika. Póki co, nic takiego nie miało miejsca. Czy 2016 rok będzie należał do niego?

Piątki z muzyką

Jeszcze przed rokiem albumy wydawane były bardzo losowo. Głównie, w Europie był to wtorek. W Stanach Zjednoczonych był to poniedziałek. W Nowej Zelandii i Australii był to piątek (ten przed poniedziałkiem i wtorkiem w USA i Europie). W końcu, po wielu dyskusjach i analizach oznajmiono, że wszystkie kraje powinny wydawać albumy w piątki. Było to ogólne, pobożne życzenie wszystkich przemysłów muzycznych każdego kraju. Wyszło, ponieważ prawie każdy kraj dostosował się do tego.

Zmieniły się również tzw. „tracking week” list przebojów, i tak teraz np. w Polsce OLiS publikowany jest w czwartki, amerykańska lista w poniedziałek, a brytyjska w czwartek. Wszystkie dni zliczania danych zaczynają się w piątki, a kończą w czwartki.

Piątek stał się najbardziej szalonym dniem w showbiznesie muzycznym i to wtedy ma premierę najwięcej nowych – nie tylko albumów – ale także singli czy teledysków.

[pro_ad_display_adzone id=”112511″]

Måns Zelmerlöw wygrywa Eurowizję, kolejne zwycięstwo Szwecji po 3 latach

Zaledwie po trzech latach Szwecja wylansowała kolejny hit.  Måns Zelmerlöw i jego utwór zdominował Eurowizję i był wielkim wygranym. Nie obyło się bez kilku komplikacji, jak chociażby fakt, że w głosowaniu Europy wygrały Włochy, jednak w systemie 50:50 ostatecznym zwycięzcą był Szwed.

Eurowizja 2016 odbędzie się w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Polska już potwierdziła swój udział – podobnie jak 42 inne państwa. Powróci również Australia, tym razem jednak w półfinale i będzie musiała wywalczyć sobie miejsce w finale.


Dominacja Uptown Funk!

Zdecydowanym utworem roku było Uptown Funk! wyprodukowane przez Marka Ronsona, a zaśpiewane przez Bruno Marsa. Utwór spędził czternaście tygodni na szczycie amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Gdyby nie fakt nagłego wzrostu popularności See You Again Wiza Khalify i Charlie Puth – Uptown Funk! prawdopodobnie pobiłoby rekord Mariah Carey w najdłuższym przebywaniu na miejscu pierwszym na wspomnianej już liście (16. tygodni).


Przebój Ronsona i Marsa był przebojem na całym świecie. Dotarł do miejsca pierwszego w kilkudziesięciu krajach, podbił również rozgłośnie radiowe w Polsce.

Sarsa podbija Polskę

Polska miała swojego Marka Ronsona i Bruno Marsa. Olbrzymim przebojem stało się Naucz Mnie Sarsy Markiewicz. Młoda artystka znana była z programu The Voice of Poland, w którym typowana była na zwyciężczynię. Ostatecznie jednak zrezygnowała w połowie odcinków na żywo. Powodem były problemy zdrowotne.

Naucz mnie przebywało na szczycie najchętniej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych kilkanaście tygodni. Przyćmiło nawet kolejny singiel Sarsy – Indianę. Teraz promowany jest utwór Zapomnij mi. Czy powtórzy sukces Naucz Mnie?

Sarsa Markiewicz

28 sierpnia wydany został debiutancki album Sarsy – Zapomnij mi.  Naucz mnie pokryło się w Polsce diamentem, Indiana złotem, a krążek Zapomnij mi również złotem.

[pro_ad_display_adzone id=”112511″]

Streaming w górę, sprzedaż w dół – ponownie

Ponownie streaming osiąga zawrotne liczby na świecie i w Polsce. Bite są kolejne rekordy największej ilości odtworzeń jednego dnia, tygodnia czy miesiąca. Lean On Major Lazer jako pierwszy utwór osiąga pułap 500 mln odtworzeń w Spotify. Apple otwiera swój własny serwis streamingowy – Apple Music.

I w końcu streaming i sprzedaż singli dołączona zostaje do listy Billboard 200.

A sprzedaż albumów nadal w dół, osiągane są kolejne dolne granice sprzedaży, kolejne krążki popularnych artystów flopują i osiągają bardzo, bardzo złe wyniki.

Rewelacyjny powrót Justina Biebera

Justin Bieber powraca i nikt się z niego już nie śmieje. Może nadal jest dupkiem w prywatnym życiu, jednak muzycznie wszystkim udowadnia na co go stać.

Wydanie What Do You Mean? sprawia, że wszyscy nie-fani stają się fanami, a wszyscy hejterzy zastanawiają się nad swoim hejtem. Wydanie Sorry tylko potwierdza tę teorię.

Wydanie całego krążka Purpose przynosi kolejnych fanów i zmniejsza ilość hejterów. Justin Bieber wydaje znakomity album, zyskuje ogromną popularność, zdobywa numer jeden z What Do You Mean? oraz numer dwa przez 7 tygodni z Sorry (póki co, zablokowany przez Adele).„Huragan” Adele

Jednak tytuł powrotu roku nie należy do Justina Biebera. Prawdziwym powrotem roku jest Adele, która wydała najpierw Hello, a później krążek 25. Pobiła prawie wszystkie możliwe rekordy, a oto tylko kilka z nich:

Na chwilę obecną Hello spędza 9. tydzień na szczycie Billboard Hot 100, 25 sprzedało się w ilości 7.1 mlna w Stanach i spędza piąty tydzień na szczycie Billboard 200. Album pokrywa się diamentem w Polsce, przekracza sprzedaż 3 mln w Wielkiej Brytanii i ponad 15 milionów na całym świecie. A to dopiero 9 tygodni od powrotu Adele (premiery singla) i pięć od premiery krążka.

adele-time-2015-2

adele

adele 2015

[pro_ad_display_adzone id=”112511″]

One Direction odchodzą… na przerwę

Po pięciu albumach, kilku wielkich światowych trasach koncertowych One Direction idą na urlop. Przerwa ma trwać około roku, a panowie – Louis, Niall, Harry i Liam – zajmą się tym, na co mają ochotę. Nie będzie to nic, co jest związane z zespołem One Direction. Czy nie będziemy o nich w ogóle nic słyszeć, a może pójdą w kariery solowe? Tego nie wiadomo. Rok 2016 pokaże.

Od razu jak tylko pojawiła się informacja o tej przerwie, porównywano One Direction do ‚N Sync. Zespół ten również zapowiedział przerwę, Justin Timberlake wydał solowy album i… panowie nigdy nie wrócili już jako zespół. Simon Cowell prawdopodobnie nie pozwoli na taki scenariusz, jednak już odejście Zayna zwiastowało, że coś jest nie tak. Co będzie dalej pokaże czas.