Dział News 9 marca w muzyce. Kalendarium All About Music

9 marca w muzyce. Kalendarium All About Music

„Hey Mr. DJ, put a record on, I wanna dance with my baby.” Tak zapewne będzie mówić znakomita większość z was, gdy będziecie dziś obchodzić światowy dzień didżeja. I chociaż tym razem o żadnym didżeju nie wspomnimy, to i tak mamy dla was kilka równie interesujących opowieści z historii muzycznych dziejów.

1997

Znalezione obrazy dla zapytania The Notorious B.I.G.Ponad dwadzieścia lat temu doszło do jednej z najbardziej głośnych zbrodni dokonanej na osobistości świata muzyki. W Los Angeles z powodu odniesionych ran postrzałowych, w wieku zaledwie 24 lat zmarł raper The Notorious B.I.G. znany również jako Biggie Smalls. Do dziś sprawa zabójstwa amerykańskiego muzyka została niewyjaśniona, a motywy oraz sam jego zabójca, pozostają nieznane. Według wielu spiskowych teorii, powstałych na przestrzeni tych kilkunastu lat, to Sean Combs (a.k.a. Puff Daddy, Puffy, P. Diddy, Diddy, Brother LoveLove) miał stać za zabójstwem swojego muzycznego konkurenta, by wylansować się na tym czynie jako prawdziwy gangsta raper. The Notorious B.I.G. pozostawił po sobie artystyczny dorobek w postaci dwóch albumów oraz kilkunastu niedokończonych utworów, które złożyły się na kolejne dwa, już pośmiertne krążki.

1987

Podobny obrazSwoje trzydzieste pierwsze urodziny obchodzi dziś piąta płyta grupy U2 pod tytułem The Joshua Tree. Krążek powstawał równy rok (od stycznia 1986 do stycznia 1987 roku), a do jego powstania przyczynili się nie tylko członkowie grupy, ale też takie znamienitości świata muzyki jak Daniel Lanois i Brian Eno, którzy odpowiadali za jego produkcję. Album zawiera jedenaście piosenek, a wśród nich takie nieśmiertelne już dziś przeboje jak With or Without You, I Still Haven’t Found What I’m Looking For, czy Where the Streets Have No Name. The Joshua Tree stał się w roku swojej premiery najszybciej sprzedającym w historii brytyjskiej fonografii i pierwszym, który przekroczył magiczną granicę miliona egzemplarzy. Płyta zdobyła też pierwsze miejsca w takich krajach jak Austria, Kanada, Francja, Niemcy, Nowa Zelania, czy USA i do dziś jest najlepiej ocenianym dziełem grupy U2.

1991

Piosenka Should I Stay Or Should I Go autorstwa zespołu The Clash skończyła swój pierwszy tydzień spędzony na pierwszym miejscu brytyjskiej liście przebojów. Sprawcą tego sukcesu nie okazała się być sama grupa, lecz reklama marki Levi’s z tego samego roku, która wykorzystała w swojej reklamie właśnie ten kawałek. Co ważne, utwór miał swoją oryginalną premierę dziewięć lat wcześniej, czyli w 1982, gdzie znalazł się na piątym albumie The Clash, czyli Combat Rock. Wtedy utwór Should I Stay Or Should I Go zdobył zaledwie 17 miejsce. Na fali popularności owej reklamy spodni, piosenka The Clash zyskała drugie życie, została ponownie wydana jako singiel i stała się ich pierwszym i jedynym przebojem numerem jeden w ich muzycznej karierze, która skończyła się dokładnie pięć lat wcześniej.

Najpopularniejsze (48h)