Kolejny dzień kwietnia okazuje się, nie był zbyt wesoły dla świata muzyki. Właśnie wtedy świat obiegły wiadomości na temat dwóch pożegnań. Jednak, żeby nie mówić tylko o smutnych informacjach, zapewniamy, że mieszkańcy Chin mogli tego dnia przejść się na legendarny koncert.

2010

Ten dzień nie był szczęśliwy dla całej grupy Sex Pistols. W wieku 64 lat zmarł menedżer zespołu Malcolm McLaren. Był on związany z wieloma dziedzinami showbiznesu i nie tylko. Zajmował się publicystyką, ale także był projektantem mody. Co ciekawe w latach ’60, w towarzystwie projektantki Vivienne Westwood otworzył nawet sklep odzieżowy Let It Rock. Był to dość nietypowy sklep, gdyż sprzedawana w nim była odzież erotyczna. Wykorzystywali w niej również subkulturę punku, którą promował sam McLaren. 1975 roku zdecydował się zostać menadżerem grupy The Strand. Ta nazwa może nikomu nic nie mówi, jednak później grupa ewoluowała, jednocześnie zmieniając nazwę na Sex Pistols. Współpraca wiodła im się niesamowicie dobrze, jednak po pewnym okresie czasu, między zespołem, a Malcolmem doszło do konfliktu. Kooperacja zakończyła się w sądzie, a McLaren musiał zrzec się praw do nazwy Sex Pistols. Po tym wydarzeniu nadal pracował jako menadżer kilku innych zespołów, a także angażował się w prace nad produkcjami filmowymi i telewizyjnymi. Zmarł w Szwajcarii po walce z nowotworem złośliwym.

 

2006

Ósmy dzień kwietnia był natomiast szczęśliwy dla fanów grupy The Rolling Stones, którzy zamieszkiwali Chiny. Właśnie tego dnia odbył się pierwszy w całej karierze, koncert grupy w tym kraju. Wydarzenie miało miejsce w Szanghaju i zgromadziło 8 tysięcy widzów. Duża część publiczności była jednak złożona z obcokrajowców. Dlaczego dopiero kilkanaście lat temu grupa po raz pierwszy pojawiła się w Chinach? Tutejszym władzom ciężko było dopuścić do publicznego koncertu zespół, którego teksty nie do końca zgadzają się z miejscową kulturą. Dlatego też występ odbył się pod pewnym warunkiem. Z setlisty musiały zniknąć takie utwory jak: Brown Sugar, Beast of Burden, Let’s Spend the Night Together, Honky Tonk Women oraz Rough Justice. Zespół swój pierwszy koncert w Chinach planował już w 2003 roku, jednak wtedy został on odwołany. Powodem była epidemia wirusa o nazwie SARS, która dotknęła wtedy ten kraj.

1994

Kilka dni temu pisaliśmy o kolejnej nieprzyjemnej informacji związanej ze śmiercią. Tym razem dotyczyła ona Kurta Cobaina, frontmana Nirvany. Sama śmierć miała miejsce 5 kwietnia, jednak to dopiero trzy dni później, czyli dokładnie 24 lata temu, zostało znalezione ciało artysty. Tą niemiłą informację przekazał wtedy elektryk, który przyszedł do mieszkania zamontować system alarmowy. Cobain zamieszkujący wtedy w Seattle prawdopodobnie strzelił sobie w głowę, tym samym popełniając samobójstwo. Dopiero kilka lat później światło dzienne ujrzały zdjęcia z miejsca śmierci, na których można zobaczyć w jakich złych, a właściwie nieludzkich, warunkach żył wtedy Cobain.