7 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

-

Piątek! Dziś w Kalendarium będzie o urodzinach singer-songwritera z Irlandii, sukcesie Michaela Jacksona na liście przebojów oraz o Rekordzie Guinessa ustanowionym przez 30 Seconds To Mars!

1973

Znalezione obrazy dla zapytania damien rice

Dziś swoje 45, urodziny obchodzi Damien Rice, genialny singer-songwriter z Irlandii, autor takich utworów jak 9 CrimesThe Blower’s Daughter czy Cannonball.

Damien muzycznie zadebiutował w 1991 roku zakładając z kolegami rockowy zespół o nazwie Juniper. Po trzech latach udało im się wydać EPkę, wyjechać w trasę oraz podpisać kontrakt z wytwórnią Polygram, z którą nie potrafił dojść do porozumienia i odszedł z grupy w 1999 roku.

Rice przeprowadził się po tym do Toskanii, gdzie został farmerem, a następnie podróżował po Europie. Całe szczęście nie porzucił w tym czasie muzyki i w 2002 roku wydał solowy album zatytułowany O, który wspiął się na 8. miejsce zestawienie UK Albums i zdobył Shortlist Music Prize.

W 2006 roku ukazał się jego drugi album, 9. Kolejne lata wypełnione były trasami koncertowymi z przystankami na największych europejskich festiwalach, takich jak Glastonbury czy Rock Werchter oraz licznymi współpracami, np. przy płycie Songs for Tibet: The Art of Peace.

W końcu po 8. latach ukazało się jego trzecie wydawnictwo My Favourite Faded Fantasy z singlem I Don’t Want To Change You na czele. Album również był promowany trasą koncertową, a nam nie pozostaje nic innego jak czekać na jego koncert w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=5YXVMCHG-Nk
1991
Podobny obraz

7 grudnia w Stanach Michael Jackson podbił amerykańskie zestawienie Hot 100 singlem Black or White z płyty Dangerous.

Utwór napisany został przez Króla Popu razem z Billem Bottrellem, przyszłym współpracownikiem Sheryl Crow. Do Black or White nagrany został również teledysk, za który odpowiedzialny był John Landis, reżyser, który wcześniej pracował z Jacksonem przy klipie do kawałka Thriller.

Singiel na szczycie listy pozostał przez następne 7 tygodni, a Michael stał się pierwszym artystą, który w latach 70.; 80. i 90. miał przynajmniej jeden kawałek, którym otwierał Hot 100.

https://www.youtube.com/watch?v=pTFE8cirkdQ

2011

Znalezione obrazy dla zapytania 30 second to mars guinness

30 Seconds to Mars w 2011 roku po koncercie w nowojorskim Hammerstein Ballroom trafili do Księgi Rekordów Guinnessaa jako zespół z największą liczbą zagranych koncertów w ramach promocji jednej płyty. Marsi w grudniu 2009 roku wydali album This Is War, a koncert w Nowym Jorku był przystankiem numer 300! Cały przebieg trasy Into the Wild Tour możecie sprawdzić klikając tutaj. Jared Leto z ekipą w Polsce dali 4 koncerty. Raz zagrali w Krakowie, raz w Warszawie, a następnie dwa razy w Łodzi.

https://www.youtube.com/watch?v=Zcps2fJKuAI

Popularne