Dział News 6 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

6 maja w muzyce. Kalendarium All About Music

Znalezione obrazy dla zapytania zbigniew wodecki

Dziś, przynajmniej według kalendarza, możecie zjeść wszystko, co sobie tylko zamarzycie. Na śniadanie boczek i kiełbaska, na drugie paczka chipsów i cola, na obiad pizza, na podwieczorek lody, a na kolację coś z pobliskiego baru szybkiej obsługi, w końcu świętujemy międzynarodowy dzień bez diety! Natomiast my, pomiędzy tymi delicjami, proponujemy wam kilka faktów ze świata muzyki. Oto i one!

1950

Znalezione obrazy dla zapytania zbigniew wodeckiGdyby żył, obchodziłby dziś swoje 68 urodziny. Właśnie tego dnia, w Krakowie, na świat przyszedł jeden z najważniejszych i najwybitniejszych wokalistów oraz multiinstrumentalistów polskiej sceny muzycznej, a mianowicie Zbigniew Wodecki. Ten jedyny w swoim rodzaju artysta miał na swoim koncie kilkanaście niezapomnianych kompozycji jak Zacznij od Bacha, czy Z Tobą Chcę Oglądać Świat, choć znany jest też z tych bardziej zabawnych jak Chałupy Welcome To, czy piosenki do serialu animowanego „Pszczółka Maja”. Zbigniew Wodecki nawet w ostatnich latach swojego życia tworzył muzykę i to z równie dużymi sukcesami. Jego krążek pod tytułem 1976: A Space Odyssey nie tylko zyskał aprobatę widowni, ale również i krytyków, dzięki którym otrzymał swoje dwa pierwsze i jedyne Fryderyki, w kategorii album roku pop oraz za utwór roku, pochodzący właśnie z tej płyty, Rzuć To Wszystko Co Złe.

1972

Znalezione obrazy dla zapytania artur rojekTego samego dnia, lecz dwadzieścia dwa lata później, w Mysłowicach urodził się równie wybitny polski wokalista, jakim jest Artur Rojek, założyciel i lider zespołu Myslovitz w latach 1992-2012. Przez ponad dwadzieścia lat, Rojek oraz jego zespół stworzyli aż dziewięć albumów (licząc też anglojęzyczną wersję krążka Korova Milky Bar) i niezliczoną liczbę utworów, które na stałe wpisały się w kanony polskiej muzyki alternatywnej, ale też muzyki pop, jak na przykład Długość Dźwięku Samotności. Co tyczy się solowej kariery Artura Rojka, to ma on na koncie dwa krążki, jeden studyjny, Składam się z ciągłych powtórzeń, oraz album live Artur Rojek: Koncert w NOSPR.

2003

Znalezione obrazy dla zapytania fall out boyDziś swoiste urodziny obchodzi też debiutancki krążek amerykańskiej formacji Fall Out Boy pod tytułem Take This To Your Grave. Ówcześnie, krążek nie zyskał jakiegoś szczególnego zainteresowania, zarówno od publiki, nie zostając notowanym na liście Billboard 200, jak i od krytyków. Ci drudzy zreflektowali się w tym temacie po dziesięciu latach od jego wydania, gdy został określony przez niektórych z nich jako jeden z najlepszych pop punkowych krążków w historii tego gatunku muzyki. Poza tym, niezależny debiut panów z Fall Out Boy w istocie otworzył im później drzwi do zdecydowanie szerszej widowni, przy okazji wydania ich przełomowego krążka, czyli Infinity on High.

 

Popularne