Kalendarium All About Music 6 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

6 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

W dzisiejszym Kalendarium piszemy o urodzinach dwóch muzycznych legend. Jedną z nich jest król muzyki reggae, który niestety odszedł już kilkanaście lat temu, a drugą wciąż czynny zawodowo artysta, współzałożyciel zespołu Guns N’ Roses. Na sam koniec wspominamy sukces gwiazdy muzyki pop z lat sześćdziesiątych.

1945

nullTej legendy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Robert Nesta Marley, znany wszystkim jako Bob Marley, skończyłby dziś 73 lata. Jamajczyk zasłynął nie tylko jako król muzyki reggae, ale także jako osoba, która spopularyzowała ruch Rastafari.

Karierę muzyczną rozpoczął w 1962 roku od wydania czterech singli: Judge Not, One Cup of Coffee, Do You Still Love Me? i Terror. Rok później wraz z paroma innymi muzykami założył zespół The Wailers i zdobył w nim światową sławę. Po odejściu dwóch członków, grupa zmieniła nazwę na Bob Marley & The Wailers.
Przez całą swoją karierę Bob nagrał mnóstwo utworów, które niejednokrotnie podbijały największe listy przebojów. Do najpopularniejszych należą The Little Birds, Could You Be Loved czy Is This Love.

Marley zmarł 11 maja 1981 roku w Miami. Kilka dni później jego otwartą trumnę wystawiono na Stadionie Narodowym w Kingston, gdzie około 100 tysięcy ludzi oddało hołd muzykowi. Pochowany został w rodzinnej wsi Nine Mile.

Pośmiertnie wydany zbiór największych przebojów Marleya pod tytułem Legend jest po dziś dzień najlepiej sprzedającym się krążkiem z muzyką reggae.

1962

nullInną ważną dla świata muzyki osobą, która obchodzi dziś swoje urodziny, jest William Bruce Rose Jr, czyli Axl Rose, współzałożyciel zespołu Guns N’ Roses.

Axl urodził się i dorastał w Lafayette w stanie Indiana. Od najmłodszych lat szukał ukojenia w muzyce. Udzielał się w kościelnym i szkolnym chórze, śpiewał z rodzeństwem, aż w końcu wraz z znajomymi założył zespół. Jednym z członków był Jeff D. Isbell, znany później jako Izzy Stradlin, z którym w 1985 roku utworzył Guns N’ Roses.

Z GN’R nagrał sześć albumów studyjnych. W 2012 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek zespołu. Muzyka doceniło wiele magazynów muzycznych, w tym Rolling Stone, które umieściło go na 64. miejscu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów.

Axl w 2016 roku wziął udział w trasie Not in This Lifetime… Tour, która była powrotem GN’R w klasycznym składzie. Wyruszył również w trasę z zespołem AC/DC, w którym zastąpił wokalistę Briana Johnsona.
Według ostatnich doniesień biografa AC/DC, fani zespołu doczekają się kolejnej trasy koncertowej oraz albumu z liderem Guns N’ Roses w roli wokalisty.

1988

nullRówno trzydzieści lat temu Dusty Springfield po raz pierwszy od 19 lat pojawiła się w notowaniu Billboard, czyli amerykańskiej listy przebojów. Ten sukces udał jej się za sprawą zespołu Pet Shop Boys i piosenki What Have I Done To Deserve This, na której możemy ją usłyszeć.

Dusty Springfield była największą brytyjską gwiazdą pop lat sześćdziesiątych. Ma na koncie 14 albumów studyjnych, na których znajdowały się takie hity jak I Only Want to Be with You, Son of a Preacher Man czy You Don’t Have To Say You Love.

Zmarła w 1999 roku. W tym samym roku została również wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Podczas gali Hall of Fame, Elton John nazwał ją „najwybitniejszą białą piosenkarką wszech czasów”.

Poprzedni artykułGrimes zapowiada nowy album
Następny artykułDua Lipa wystąpiła w SNL

Najpopularniejsze (48h)