Dział News 5 czerwca w muzyce. Kalendarium All About Music

5 czerwca w muzyce. Kalendarium All About Music

Znalezione obrazy dla zapytania david bowie

Gdyby nie istniało środowisko naturalne, to nie istnielibyśmy i my, wraz z naszą muzyką. Dlatego też w ramach uświadamiania nam wszystkim, że środowisko ma ogromny wpływ na ludzkie życie, ONZ postanowiło w 1972 roku ustanowić tę datę Światowym Dniem Środowiska. Zanim jednak zadbacie choćby o kawałek trawy przed swoim blokiem czy domem, to przeczytajcie nasze muzyczne kalendarium.

1956

Znalezione obrazy dla zapytania kenny g 2017Swoje sześćdziesiąte drugie urodziny obchodzi niejaki Kenneth Bruce „Kenny G” Gorelick, jeden z, jak nie najpopularniejszy instrumentalista na świecie. Dzięki swoim niewyobrażalnym umiejętnościom gry na saksofonie, zyskał nie tylko rozgłos w swoim muzycznym środowisku, ale też wśród zwykłych amerykańskich zjadaczy tostów. Owa popularność przyczyniła się do sprzedaży horrendalnej liczbie albumów w ilości aż 75 milinów egzemplarzy, choć tylko jeden z nich trafił na pierwsze miejsce listy Billboard 200. Do tych najpopularniejszych krążków autorstwa Kenny’iego G zaliczają się Silhouette, Breathless, czy wspomniany zdobywca szczytu amerykańskiej listy sprzedaży, czyli Miracles: The Holiday Album – krążek powstały z okazji Bożego Narodzenia. Poza karierą solową, Kenny G miał przyjemność współpracować nad muzyką takich gwiazd jak Paul McCartney, Elton John, czy Jay-Z, a nawet wystąpił w teledysku Katy Perry do piosenki Last Friday Night (T.G.I.F.) w którym również użyczył swoich muzycznych umiejętności.

2007

Podobny obrazA propos Paula McCartney’a, to jedenaście lat temu światło dziennie ujrzał jego dwudziesty pierwszy krążek pod tytułem Memory Almost Full. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdy nie to, kto go wydał i ja w jaki sposób ów album był promowany. Otóż, nowe dzieło McCartney’a zostało opublikowane pod banderą Hear Music, firmą fonograficzną założoną przez popularną amerykańską sieć kawiarni Starbucks. W związku z tym, w dzień jego premiery w Stanach Zjednoczonych krążek był grany w ówcześnie wszystkich, czyli w ponad 10,000 kawiarniach tej sieci w ponad 29 krajach na całym świecie. Według późniejszych wyliczeń Starbucksa, dzięki tej promocji Memory Almost Full mogło usłyszeć go, choćby przez kilka sekund, nawet 6 milinów klientów tych kawiarni. Ostatecznie krążek zebrał pozytywne recenzje krytyków i uplasował się na trzecim miejscu Billboard 200, sprzedając się ostatecznie w ponad poł milionowym nakładzie.

1964

Znalezione obrazy dla zapytania david bowie 1964Zanim David Bowie stał się „tym” Davidem Bowie, próbował on swoich sił w muzycznym biznesie pod swoim prawdziwym imieniem, czyli David Jones. Dziś mija dokładnie pięćdziesiąt cztery lata od muzycznego debiutu Bowiego pod postacią singla Liza Jane. Co warte wspomnienia, gdy przy współpracy z Leslie’m Connem powstawała ta rock n rollowa kompozycja, David Bowie miał zaledwie siedemnaście lat. Piosenka ówcześnie nie zyskała w należytej uwagi, na którą Bowie musiał poczekać aż do swojego debiutu z 1967 oraz przełomowej dla jego kariery płyty z 1969 na której znalazł się już dziś nieśmiertelny utwór Space Oddity. Liza Jane można posłuchać oczywiście na oryginalnym winylu z roku 1964 wydania, na jego amerykańskiej re-edycji z 1978 oraz na trzeciej płycie kompilacji Nothing Has Changed z 2016.

Popularne