Dział News 31 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

31 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Ostatni dzień roku 2018. Co to był za rok – długi, ciężki, pracowity, choć przepełniony fantastyczną muzyką. Zanim jednak ruszycie w szaleńcze tany, sprawdźcie co takiego wydarzyło się w muzycznym świecie w finałowych dwudziestu czterech godzinach roku.

1948

Znalezione obrazy dla zapytania donna summer

W amerykańskim mieście Boston urodziła się największa gwiazda muzyki disco, Donna Summer. Jak wiele ważnych dla świata wokalistek zza wielkiej wody, mała LaDonna zaczynała od występów w kościele, by w kolejnych latach udzielać się w szkolnych przedstawieniach. Los młodej Summer przywiódł ją aż do Europy, do Monachium, by wpierw wystąpić w niemieckojęzycznej wersji musialu „Hair”, a potem poznać się w 1973 ze swoim najważniejszym współpracownikiem, czyli Giorgio Moroderem. Na owoce ich wspólnej pracy nie trzeba było czekać zbyt długo, bo już rok później Summer wydała swój debiutancki krążek Lady of the Night. Jednak na sukces młodej wokalistce przyszło czekać jeszcze rok, kiedy to w świat wypuściła zapowiadający jej drugi krążek singiel Love to Love You Baby. Utwór wspiął się na drugie miejsce listy Billboard Hot 100, by ostatecznie znaleźć się na 41 miejscu listy podsumowującej cały rok 1976. Przez następne lata Donna Summer stworzyła wraz z Moroderem oraz Petem Bellottem takie nieśmiertelne hity jak I Feel Love, Last Dance, Hot Stuff, czy Bad Girls, które należą do klasyki muzyki disco. Dodatkowo, Summer ma na swoim kącie aż siedemnaście studyjnych albumów, pięć statuetek Grammy oraz miejsce w legendarnej Rock & Roll Hall of Fame. Donna Summer zmarła na raka płuc 17 maja 2012 roku, mając zaledwie 62 lata.

1972

Znalezione obrazy dla zapytania dick clark

Dokładnie czterdzieści sześć lat temu doszło do pierwszego w historii amerykańskiej telewizji koncertu sylwestrowego pod tytułem „New Year’s Rockin’ Eve”. Pomysłodawcą tego wydarzania był jego wieloletni prowadzący, czyli Dick Clark, osobowość radiowa oraz telewizyjna. Przez następne lata pozycja Clarka, na tyle wzrosła, że założył swoją firmę produkcyjną, Dick Clark Productions, która jest odpowiedzialna za oprawę telewizyjną takich wydarzeń jak Złote Globy, „American Music Awards”, czy właśnie „New Year’s Rockin’ Eve”. Dick Clark prowadził swój sylwestrowy program nieprzerwanie przez kolejne czterdzieści lat, by po raz ostatni zasiąść za jego sterami w 2011 roku. Cztery miesiące później, zmarł na zawał serca w wieku osiemdziesięciu dwóch lat.

2016

Podczas 45 edycji wspomnianego wcześniej „New Year’s Rockin’ Eve” doszło do jednego z najdziwniejszych występów w historii muzyki oraz telewizji XXI wieku, którego uczestniczką była Mariah Carey. Podczas wykonywania swoich utworów, Emotions oraz We Belong Together, doszło do poważnych problemów z odsłuchem wokalistki, które sądząc po zachowaniu Carey uniemożliwiało jej śpiewanie. Niezadowolenie artystki było na tyle widoczne, że nawet nie próbowała śpiewać, za to na bieżąco komentowała jak się aktualne czuje. Odbiór publiczności wobec zachowania wokalistki był na tyle negatywny, że nie miała innego wyjścia, jak wystąpić w przyszłorocznej edycji „New Year’s Rockin’ Eve”. Na nasze szczęście, w 2017 obyło się bez żadnych poważniejszych problemów, choć i tak Mariah Carey nie porzuciła swojego gwiazdorskiego charakterku.

Popularne