Kalendarium All About Music

30 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

I tak oto dobrnęliśmy prawie do końca miesiąca. Ten przedostatni dzień stycznia przyniósł nam zarówno te wesołe jak i smutne wieści. To właśnie 30 stycznia pewien zespół pierwszy raz wystąpił pod nazwą pocałunku, inny zaś po 8 latach powrócił na scenę, a kolejny wystąpił na niej po raz ostatni. 

1951

 Jednak zanim przejdziemy do występów na scenie, warto wspomnieć o ważnych dla muzyki urodzinach. Dokładnie 67 lat temu w jednym z londyńskich szpitali na świat przyszedł Phil Collins. Artysta już od najmłodszych lat siadał za bębnami, ale także kierował się w stronę aktorstwa. Los sprawił, że pozostawił je dla muzyki i już jako nastolatek nagrał swój pierwszy album, jako perkusista grupy Flaming Youth. Już jako niespełna 20 letni bębniarz, trafił do grupy Genesis… I tam historia z muzyką rozpoczęła się na dobre. Artysta przez te kilkadziesiąt lat grał zarówno jako członek grupy Genesis, jak i tworzył swoją własną ścieżkę muzyczną. Dzięki temu na jego koncie znajdziemy mnóstwo nagród jak np. Grammy, Złote Globy, Nagrodę Akademii Filmowej, czy American Music Awards. Czy dyskografię tego Pana trzeba przedstawiać? Myślę, że każdy z nas zna takie utwory jak Another Day In Paradise, Against All Odds (Take A Look At Me Now) oraz Can’t Stop Loving You.

1969

 Jedni artyści się rodzą, drudzy pozostawiają po sobie ślad w postaci muzyki i opuszczają scenę. Dokładnie taka historia miała miejsce na pewnym dachu. Dachu wytwórni Apple Records należącego do samych The Beatles. Właśnie w tym miejscu po raz ostatni fani mogli podziwiać formację w pełnej krasie. John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr oraz George Harrison postanowili zagrać dla swojej publiczności ostatni raz. Pomysły gdzie ma się odbyć koncert były różne. Na Saharze, na pokładzie oceanicznego liniowca QE2, czy nawet w antycznym teatrze. Legendarna czwórka z Liverpoolu wybrała jednak łatwą ścieżkę. Problem stanowiła wtedy głównie temperatura, która wynosiła 7 stopni Celsjusza. Jak się okazało nawet posterunek policji stojący nieopodal nie był w stanie powstrzymać Brytyjczyków. Koncert został uwieczniony, a jego fragmenty można zobaczyć w filmie Let It Be z 1970 roku i zakończony słowami Lennona: „Chciałbym podziękować w imieniu swoim i całego zespołu, mam nadzieję, że dobrze wypadliśmy na przesłuchaniu”.

1973

Zostając dalej w temacie legend muzyki… Beatlesi pożegnali się z fanami, a grupa KISS przywitała po raz pierwszy swoich. 30 stycznia 1973 roku odbył się pierwszy koncert formacji, dotąd znanej jako Wicked Lester. Nowojorski kwartet, w składzie Paul Stanley, Gene Simmons, Peter Criss oraz Ace Frehley, wystąpił na scenie klubu Popcorn w Queens. Zespół zapłacił właścicielom klubu 50$ za możliwość zagrania dwóch setów tej nocy. Pod sceną stanęło mniej niż 10 osób, jednak to nie powstrzymało grupy przed artystycznym ubarwieniem. Już wtedy muzycy pojawili się na scenie z pomalowanymi twarzami.

 

1974


Rok później na muzyczną scenę powrócił Bob Dylan. Po ośmioletniej przerwie artysta pojawił się w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku. Wtedy też artysta w pełni powrócił na trasę koncertową. Zagrał 40 koncertów w północnej Ameryce. Nadal za jego plecami znajdował się tzw. The Band.

Tags
Show More


Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *