Kalendarium All About Music 30 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

30 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

W przedostatni dzień roku jak zwykle przygotowaliśmy dla Was garść muzycznych ciekawostek. Już dziś z okazji swoich urodzin świętować zacząć mogą dwie wokalistki, a także Beatlesi, którzy kilkadziesiąt lat temu osiągnęli kolejny sukces.

1946

Znalezione obrazy dla zapytania patti smith 2018

Dziś swoje święto obchodzi amerykańska piosenkarka, autorka tekstów oraz poetka, jeden z najważniejszych kobiecych głosów w historii rocka – Patti Smith!

Na rynku muzycznym zadebiutowała razem z zespołem Patti Smith Group, który wspomagał ją podczas nagrań i koncertów, w 1974 roku singlami Hey Joe oraz Piss Factory. Wcześniej artystka zajmowała się pisaniem wierszy i występami w grupie artystycznej.

Rok później ukazał się jej pierwszy longplay zatytułowany Horses, który uważany jest za jeden z najważniejszych albumów w historii amerykańskiego punk rocka. Od tego czasu Smith kontynuowała popularyzację oraz rewolucję tego gatunku. Jej twórczość łączyła bowiem daw dosyć odległe wtedy światy – rocka i poezję.

Artystka aktualnie ma na koncie 11 albumów studyjnych, z czego ostatni ukazał się w 2012 roku. A jeszcze bardziej okazale prezentuje się jej dorobek związany z publikacjami jej poezji.

Twórczość Amerykanki doceniona została przez wielu, na co dowodem może być nagroda National Book Award za książkę Just Kids. W 2007 roku została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame, a dwa lata wcześniej francuski minister kultury odznaczył ją Orderem Sztuki i Literatury.

Smith nadal chętnie koncertuje. Na 2019 rok zapowiedziane ma już kilka koncertów w Stanach oraz w Europie.

1967

HelloGoodbyeUS.jpg

The Beatles 51 lat temu już po raz 15 zdobyli szczyt zestawienia singli w Stanach Zjednoczonych. Utworem, który tym razem otwierał zestawienie nosi tytuł Hello Goodbye. Kawałek pochodzi z albumu Magical Mystery Tour z tego samego roku.
Zasługi za tekst standardowo przypisane zostały duetowi Lennon/McCartney.

Podium na liście singli tego dnia zajmowały jeszcze utwory I Heard It Through The Grapevine od Gladys Knight & the Pips oraz Daydream Beliver autorstwa grupy The Monkees.

1986

Znalezione obrazy dla zapytania ellie goulding 2018

Urodziny świętuje dziś jeszcze jedna wokalistka, przedstawicielka nieco innego gatunku muzycznego. Ellie Goulding kończy 32 lata!

Urodziła się w Wielkiej Brytanii. Na rynku muzycznym zadebiutowała prawie dziesięć lat temu singlem Under the Seets. Jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty Ellie otrzymała nagrodę krytyków podczas gali Brit Awards. Zaraz po tym ukazał się jej debiut, krążek o tytule Lights. Piosenkarka dotarła nim i promującymi go singlami na podium w wielu państwach i szybko stała się mainstreamową gwiazdą.

W 2012 roku wydała drugą płytę. Album Halcyon zadebiutował na 2. miejscu UK Albums Chart i zdobył je po 65. tygodniach. Po piosenki Ellie bardzo chętnie zaczęli sięgać filmowcy. Jej muzykę usłyszeć możemy między innymi w serialach Pamiętniki wampirów i Skins oraz takich filmach jak Niezgodna albo Pięćdziesiąt twarzy Greya.

Piosenkarka w 2014 roku nagrodzona została statuetką British Female Solo Artist na gali Brit Awards, a w grudniu 2015 roku, kilka miesięcy po wydaniu jej ostatniego krążka zatytułowanego Delirium, Ellie otrzymała nagrodę Grammy za singiel Love Me Like You Do.

Popularne