Dział News 30 czerwca w muzyce. Kalendarium All About Music

30 czerwca w muzyce. Kalendarium All About Music

Gdy patrzycie na nocne niebo, możecie czasem zauważyć na nim tak zwane spadające gwiazdy. Wszystkie z nich były kiedyś asteroidami i to właśnie dziś obchodzimy ich międzynarodowe święto. Dlatego też, kiedy znowu je wypatrzycie, pomyślcie życzenie i wpiszcie je potem wraz z datą do swoich kalendarzy. Tymczasem czekając aż się one spełnią, przeczytajcie o innych powodach do świętowania prosto ze świata muzyki.

1973

Znalezione obrazy dla zapytania paul mccartney george harrison

Kiedyś członkowie jednego zespołu, dziś, w roku 1973, rywale na listach przebojów. Tego dnia George Harrison z piosenką Give Me Love (Give Me Peace On Earth), zepchnął z pierwszego miejsca amerykańskiej listy przebojów utwór Paula McCartney’a oraz jego zespołu WingsMy Love. Piosenka Harrisona pochodziła z jego czwartego krążka pod tytułem Living in the Material World, będąc jego jedynym singlem. Co do McCartney’a, to jego kompozycja znalazła się na drugim krążku Wings pod tytułem Red Rose Speedway. Co ciekawe, obydwa krążki znalazły się na pierwszych miejscach listy Billboard 200, lecz w ich rodzinnej Wielkiej Brytanii, nie zdołały zdobyć szczytu tamtejszej listy przebojów.

2001

Podobny obrazInnym osiągnięciem na międzynarodowych listach przebojów był legendarny już dziś kobiecy kwartet, który na potrzeby filmu „Moulin Rouge!” nagrał swoją wersję utworu zespołu Labelle Lady Marmalade. Mowa tutaj oczywiście o Christinie Aguilerze, Lil’ Kim, Myi oraz Pink, które tego dnia skończyły swój jednotygodniowy pobyt na szczycie brytyjskiej listy przebojów, już nigdy na niego nie wracając. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, najbardziej rozpoznawalny motyw muzyczny z filmu Baza Luhrmanna spędził w Stanach Zjednoczonych na pierwszym miejscu ponad pięć tygodni. Ta wyjątkowa interpretacja utworu Lady Marmalade na stałe wpisała się w kanony współczesnej muzyki pop, która wspominana jest do dziś, inspirując kolejne wokalistki do tworzenia swojej wizji idealnego kobiecego kwartetu.

2002

Znalezione obrazy dla zapytania alicja janosz 2017Szesnaście lat temu doszło do finału pierwszej edycji pierwszego takiego talent show w Polsce, jakim był emitowany na antenie Polsatu program Idol. Zwycięzcą, a dokładnie zwyciężczynią została wtedy zaledwie siedemnastoletnia Alicja Janosz. W listopadzie tego samego roku, światło dzienne ujrzał jej debiutancki krążek pod tytułem Ala Janosz, który dotarł do trzeciego miejsca polskiej listy sprzedaży. Miesiąc później, laureatka polskiego Idola miała przyjemność wziąć udział w programie World Idol, w którym zmierzyło się jedenastu zwycięzców lokalnych wersji tego programu, w tym takie gwiazdy współczesnej muzyki, jak Kelly Clarkson, Guy Sebastian, czy Will Young. Janosz zajęła w tym konkursie ostatecznie ósme miejsce. Niestety, jej dalsza kariera nie zaowocowała wielkimi muzycznymi sukcesami, dorabiając się jeszcze tylko dwóch kolejnych albumów, Vintage z 2011 i Retronowa z 2016. Pozostałymi dwoma finalistami programu zostali Ewelina Flinta oraz Szymon Wydra, którzy również mogą poszczycić całkiem owocnymi karierami w naszym kraju.

Popularne