Dział News 3 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

3 lutego w muzyce. Kalendarium All About Music

Jeśli szukacie dzisiaj powodów do świętowania, to z przyjemnością śpieszymy wam z pomocą! Możecie uczcić 58 rocznicę powstania pewnej wytwórni muzycznej. Również dzisiaj można wznieść toast na cześć drugiego albumu niejakich ‘cepelinów’ lub piątego albumu ‘dajerów’. Warto też upamiętnić dzień, w którym pierwszy raz w historii, Wielką Brytanią zawładnęła Irlandka, a pomogła jej w tym Australijka i grupa Belgów.

1960

Zaczniemy od wcześniej wspomnianej solenizantki, która powoli zbliża się do wieku emerytalnego, ale nadal prężnie funkcjonuje na amerykańskim rynku muzycznym. Mowa tu o wytwórni muzycznej Reprise Records, która została utworzona przez Franka Sinatrę 3 lutego 1960 roku. Instytucja została powołana do życia, głównie z potrzeby większej swobody artystycznej, którą piosenkarz wtedy odczuwał. Reprise Records już w 1963 roku, ze względu na problemy finansowe, została sprzedana grupie muzycznej Warner, zarządzanej przez Warner Bros. Records. Sinatra pewnie nie spodziewał się, że wytwórnia przetrwa próbę czasu, a tym bardziej, że będą z nią związani m.in. Michael BubléEric ClaptonGreen Day, Josh Groban czy Elsa z Krainy Lodu (Indina Menzel).  Poniżej zamieszczamy jeden z utworów, które pojawiły się na pierwszym albumie wydanym przez Reprise Records, jakim był krążek Sinatry Ring-a-Ding-Ding! . Płyta miała być wydawnictwem bez ‚ckliwych’ ballad, z którymi artysta często jest kojarzony.  Stąd pierwsze dzieło wytwórni, składało się wyłącznie z żywych swingowych numerów.

1970

Zgrabnie przeskakujemy do kolejnej dekady XX wieku, by świętować triumfy grupy Led Zeppelin. 48 lat temu zespół ze swoim drugim albumem studyjnym, Led Zeppelin II, znajdował się w ścisłym albumowym Top 20 po obu stronach oceanu. Po tym, jak królował na nich, na pierwszym miejscu. W samej Wielkiej Brytanii album spędził na liście 138 tygodni. Płyta uznawana jest przez wielu twórców i krytyków, jako jedno z najważniejszych, i najbardziej wpływowych wydawnictw w historii rock’a. Led Zeppelin II nagrywany był przez pierwszą połowę 1969 roku w różnych lokalizacjach (zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Ameryce Płn.). Opisywany jest jako ‚najcięższy’ z całej twórczości formacji. 15 listopada 1999 roku album pokrył się 12-krotną platyną. Warto wspomnieć, że utworem otwierającym Led Zeppelin II  jest Whole Lotta Love. Uznawany za jeden z najlepszych numerów gitarowych (miejsce 3 wg Magazynu Q na liście 100 Greatest Guitar Tracks) i pierwszy przebój zespołu. Co więcej był to jedyny utwór ‚cepelinów’, który znałazł się w Stanach, w pierwszej dziesiątce notowań.

1986

Przechodzimy do drugiej połowy lat 80tych, a tu czeka na nas kolejna kultowa pozycja. Brothers in Arms, piąty album studyjny Dire Straits, 32 lata temu znajdował się na szczytach zestawień w Wielkiej Brytanii. Przez 10 tygodni był nieustępliwy, dlatego stał się 7 najlepiej sprzedającą się płytą w historii Anglii. W Stanach spędził prawie tyle samo czasu (9 tyg.) na tej samej pozycji, na liście Billboard 200. Natomiast to w Australii pobił największy rekord – 34 tygodnie na podium. Z kolejnych ciekawostek: był to pierwszy album, który już w przedsprzedaży otrzymał status platyny w Wielkiej Brytanii. Brothers in Arms było jednym z pierwszych rock’owych wydawnictw, które ukazały się na płycie CD.  Każda kompozycja z tej płyty jest fantastyczna, a wszystkie razem idealnie się uzupełniają i scalają ze sobą. Mogłabym wypisywać jeszcze więcej interesujących faktów, czy statystyk, ale postanowiłam na koniec odwołać się do „naszego podwórka”, a mianowicie do Trójkowego Topu Wszech Czasów. Pierwsze notowanie odbyło się 1994 r. i już wtedy na miejscu 3 pojawiło się tytułowe Brothers in Arms. Wówczas zostało ono pokonane przez Bohemian Rhapsody (2 miejsce) i Stairway to Heaven (1 miejsce). Wszyscy miłośnicy zestawienia wiedzą, że te 3 utwory niezmiennie pojawiają się w pierwszej trójce, czasem zamieniając się miejscami albo okazjonalnie ustępując miejsca U2, Deep Purple, czy Pink Floyd. ALE nie zmienia to faktu, że to właśnie Brothers in Arms  pojawiło się najczęściej na podium, jak i na pierwszej pozycji listy. Przez ostatnie 6 lat jedynie w zeszłym roku oddał laur Bohemian Rhapsody.  Na koniec przewrotnie odsyłam nie do tytułowych braci, a do mojego kochanego Walk Of Life, które jak nic innego potrafi podnieść mnie na duchu zawsze i wszędzie. Także idealnie sprawdza się na sobotnich domówkach, tak tylko podrzucam.

1990

 Zakończymy dzisiaj w wielkim stylu z historią przewrotu w Wielkiej Brytanii. Otóż 3 lutego 1990 roku, pierwszy raz w dziejach brytyjskich notowań, w top 3 nie znalazł się żaden utwór brytyjskiego, bądź amerykańskiego zespołu/artysty. Kto zatem znajdował się w pierwszej trójce? Kolejno Irlandia, Australia i Belgia, czyli: Sinead O’Connor (z jej największym przebojem Nothing Compares 2 U – napisanym przez Prince’a), Kylie Minogue (Tears On My Pillow) i Technotronic (Get Up).  Jeśli chodzi o to zestawienie pod względem imprezowym, to pierwsze dwa numery świetnie sprawdzą się w formie podkładu do tańców wolnych, a Get Up na pewno skutecznie rozkręci towarzystwo. Poniżej można podejrzeć kilka kocich ruchów na sobotni wieczór.

 

Antonina Tuckahttps://antonina-tucka.tumblr.com/
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Damski odpowiednik Baby ('Baby Driver') - nie rozstaje się ze swoimi słuchawkami. Na co dzień uwielbia kadrować rzeczywistość. Jest AF - Anonimową Filmocholiczką. Wychowana na Dire Straits, Pink Floyd, U2, The Police. Oddana twórczości Cohen'a. Fanka OneRepublic, Mumford&Sons, Alabama Shakes, Imagine Dragons, Passenger, The Lumineers, Emeli Sandé, Alicii Keys, Selah Sue, a nawet Harry'ego Styles'a. Kocha muzykę przez pop, reggae, funk, soul, rock po jazz i muzykę klasyczną.

Najpopularniejsze (48h)