Dział News 28 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

28 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

Kolejny miło spędzony dzień na Ziemi, to kolejna świetna okazja do celebracji oraz do snucia kilku niezwykłych muzycznych opowieści. Przy akompaniamencie piszczałek i fujarek świata, które obchodzą dziś swoje święto, zapraszam was na kolejną część historii jednego dnia z dziejów muzyki XX i XXI wieku.

1985

Znalezione obrazy dla zapytania we are the worldChyba niewielu jest takich, co nie znają choćby tytułu tej piosenki. Dokładnie 33 lata temu, w A&M Recording Studios w Los Angeles, został nagrany legendarny We Are The World. W jego nagraniu wzięło udział ponad 40 wykonawców pod wspólną nazwą USA For Africa, wśród których znalazły się takie znamienite nazwiska jak Lionel Richie, Tina TurnerCyndi LauperDionne Warwick, Diana Ross, The Pointer Sisters, czy Michael Jackson oraz jego bracia z The Jacksons 5. Wszystkie dochody pochodzące ze sprzedaży singla zostały przeznaczone na pomoc humanitarną dla Etiopii oraz Sudanu. Szacuje się, że We Are The World zarobił na siebie w ciągu roku od dnia jego wydania, czyli 7 marca tego samego roku, około 50 milinów dolarów, co dziś stanowi w przybliżeniu blisko 112 milionów dolarów.

1978

Znalezione obrazy dla zapytania rumours fleetwood macRzecz jasna historia muzyki to nie tylko spektakularne sukcesy pojedynczych utworów. The Fleetwood Mac nie tylko cieszył się z właśnie zdobytej nagrody Grammy za najlepszy album zeszłego roku, czyli Rumours, ale i zdobycia szczytu zarówno amerykańskiej, jak i brytyjskiej listy sprzedaży właśnie z tym krążkiem. Owa płyta była siódmą w dorobku zespołu i została gorąco przyjęta, tak samo przez słuchaczy, jak i krytyków. Ostatecznie, Rumors sprzedało się w ponad 45 milionach egzemplarzy na całym świecie, w tym ponad trzech milionach w samej Wielkiej Brytanii, gdzie utrzymywał się na liście sprzedaży przez ponad 680 tygodni, co daje nam około dwanaście lat nieustannej sprzedaży.

1968

Jim Morrison 1968 Las VegasNierzadko z sukcesem przychodzi też porażka, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Jim Morrison, legendarny wokalista równie legendarnej grupy The Doors, zaliczył tamtego dnia w późnych godzinach wieczornych lub wczesnych godzin porannych (źródła wahają się co do dokładnej godziny) swoje kolejne aresztowanie. W jednym z klubów dla dorosłych w Las Vegas, Morrison wdał się w bójkę z bramkarzami owego przybytku, po tym jak miał palić papierosa w sposób sugerujący, że jest to joint. W wyniku tego wydarzenia, wokalista The Doors z krwawiącą raną na czole został zatrzymany i oskarżony o publiczne pijaństwo oraz włóczęgostwo.

Najpopularniejsze (48h)