Kalendarium All About Music

27 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

Dzisiejsze Kalendarium rozpoczynamy od wspomnienia polskiego muzyka, współzałożyciela zespołu Dżem, który zginął 13 lat temu. Później będziecie mogli przeczytać o wypadku Michaela Jacksona podczas kręcenia reklamy, a na sam koniec o legendarnym utworze Elvisa Presleya.

2005

nullTrzynaście lat temu odszedł Paweł Berger, klawiszowiec, kompozytor oraz współzałożyciel zespołu Dżem. Muzyk zginął w wypadku samochodowym. Do tragedii doszło na autostradzie A4 w okolicach Jaworzna. Zespół wracał wówczas z koncertu w Rzeszowie.

Berger był współautorem kilku bardzo ważnych utworów dla Dżemu. Skomponował muzykę między innymi do takich piosenek jak Dzień, w którym pękło niebo, Sen o Victorii, Modlitwa III czy Tylko ja i ty.

W jego miejsce do składu doszedł Janusz Borzucki, który do dziś występuje w Dżemie.

Dokładnie rok po śmierci muzyka w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się koncert poświęcony zmarłemu artyście. Wydarzenie zostało zarejestrowane na albumie zatytułowanym Pamięci Pawła Bergera. Oprócz tego, w Kaliszu co roku odbywa się Festiwal Muzyczny imienia Pawła Bergera.

1984

nullPodczas kręcenia reklamówki dla firmy Pepsi, Michael Jackson doznał oparzeń trzeciego stopnia z tyłu głowy.

Akcja miała miejsce w Los Angeles Shrine Auditorium. Micheal wraz z zespołem The Jacksons wykonać mieli specjalną wersję utworu Billie Jean. Podczas jednej z prób, efekty specjalne wybuchły zbyt szybko, przez co włosy Króla Popu zajęły się ogniem. Z początku artysta przekonany był, że uczucie gorąca spowodowane jest przez reflektory, dlatego kontynuował swój występ. Całe szczęście na zdarzenie zareagował Miko Borando, jeden z pracowników ochrony Micheala. Jako pierwszy wbiegł na scenę i próbował ugasić ogień z włosów Jacksona, przez co sam doznał oparzeń dłoni.

Muzyk szybko został przetransportowany do szpitala. Podobno przez resztę swojego życia odczuwał ból w miejscu, w którym doznał poparzenia.

Pod groźbą sprawy sądowej, Pepsi zapłaciło Michaelowi 1,5 miliona dolarów odszkodowania. Muzyk przekazał te pieniądze na Centrum Oparzeń Michaela Jacksona, które po wypadku zostało na jego cześć założone w szpitalu, w którym był leczony.

1956

nullKilkadziesiąt lat wstecz, Elvis Presley wydał singiel Heartbreak Hotel. Był to pierwszy utwór wydany przez nową wytwórnię muzyczną Presleya – RCA Records. Piosenka utrzymywała się na szczycie listy Billboard Hot 100 przez siedem tygodni. Była również pierwszą w dorobku artysty, która zyskała miano „złotej” oraz najlepiej sprzedającym się utworem w 1956 roku.

Autorami słów do utworu Heartbreak Hotel byli Tommy Durden oraz Mae Boren Axton. Zainspirowali się artykułem z gazety, w którym opisana była historia samotnego mężczyzny skaczącego z hotelowego okna.

Heartbreak Hotel w 1995 roku został wprowadzony do Grammy Hall of Fame, a dziewięć lat później, w 2004 roku, utwór został sklasyfikowany na 45. miejscu 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Tags
Show More


Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *