Luty powoli kończy swoją rezydencję na kartkach naszych kalendarzy, co nie znaczy, że nie ma przed nami jeszcze kilku ciekawych historii do opowiedzenia. Zapraszamy was kolejną część naszego muzycznego kalendarium.

1971

Znalezione obrazy dla zapytania janis joplinNiektórzy artyści nie doczekali się sukcesu za swojego życia. Tego dnia, druga i ostatnia studyjna płyta Janis Joplin pod tytułem Pearl zaczęła swój dziewięciotygodniowy pobyt na szczycie amerykańskiej listy Billboard 200. Na krążku, wtedy jeszcze winylowym, znalazło się dziesięć utworów nagrywanych przez Joplin od piątego września, aż do dnia jej śmierci, tj. czwartego października 1970 roku. Chyba najciekawszym utworem na tej płycie, oprócz legendarnych Cry Baby czy Mercedes Benz, jest Buried Alive in the Blues, który trafił na krążek w wersji instrumentalnej, ponieważ Joplin nie zdążyła nagrać do niego wokalu. Po kilku tygodniach, miejsce Pearl na szczycie listy sprzedaży zastąpiła ścieżka dźwiękowa do filmu „Jesus Christ Superstar”.

1991

Znalezione obrazy dla zapytania james brown 1991Ten dzień w historii muzyki okazał się nieco bardziej szczęśliwy dla jednego z ojców współczesnego funku, czyli samego Jamesa Browna. Po odsiedzeniu w State Park Correctional Institute w Karolinie Południowej nieco ponad dwóch lat, z zasądzonych sześciu, wyszedł w końcu na wolność. Wyrok muzyka dotyczył posiadania nielegalnej broni, bycie pod wpływem bliżej nieokreślonych używek oraz obrażanie policjanta podczas zatrzymania. Cztery miesiące pod wyjściu z więzienia, James Brown nagrał swój pięćdziesiąty dziewiąty krążek pod tytułem Love Over-Due.

1977

Znalezione obrazy dla zapytania the clash the clashZapewne równie miło ten dzień wspominają pierwotni członkowie punk rockowego zespołu The Clash. Właśnie dziś mija czterdzieści jeden lat od momentu, gdy londyńska czwórka zakończyła prace nad swoim debiutanckim krążkiem pod tytułem The Clash. Sesje nagraniowe odbywały się w londyński studiu CBS Studios, a cała produkcja albumu zamknęła w budżecie w wysokości zaledwie 4000 funtów. Co ciekawe, okładkę debiutanckiego tworu The Clash zaprojektował Polak, Rosław Szaybo, urodzony w Poznaniu przedstawiciel Polskiej Szkoły Plakatu, specjalizującym się właśnie w okładkach płyt oraz plakatach reklamujących wydarzenia kulturalne.

1984

I na koniec bardziej popkulturowa historia. MTV tego dnia pokazała na swojej antenie reklamę napoju Pepsi z udziałem Króla Popu, Michaela Jacksona. Film promocyjny trwał ponad minutę, a w tle można było usłyszeć piosenkę, która była zmienioną tekstowo wersją utworu Billy Jean. Pierwotni, reklama miała wyglądać zupełnie inaczej. Jednak ze względu na wypadek, do którego doszło dokładnie miesiąc wcześniej, kiedy to przez zbyt dużą pirotechnikę włosy Michaela Jacksona stanęły w płomieniach, postanowiono stworzyć na nieco mniej wybuchowy koncept.

Poprzedni artykułNowa, filmowa piosenka od grupy Afromental
Następny artykułAll About Music Przy Kawie #107