Dział News 27 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

27 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Parafrazując słowa Królowej Beyoncé, światem rządzą kobiety, więc to im poświęcone zostanie nasze dzisiejsze muzyczne kalendarium.

1901

Znalezione obrazy dla zapytania marlene dietrich in color

Gdyby żyła, to obchodziła by dziś swoje 117 urodziny. Mowa tu o legendzie kina, ale również i piosenki, jaką była, jest i będzie, Marlena Dietrich. W swoim dorobku, Dietrich ma aż siedem krążków, trzy studyjne, angielskojęzyczny Marlene Dietrich Overseas z roku 1951 oraz niemieckojęzyczne Die neue MarleneMarlene singt Berlin, Berlin z roku 1965, oraz cztery nagrywane na żywo. Jej największym komercyjnym sukcesem była pochodząca z roku 1952 piosenka Too Old To Cut The Mustard, którą miała przyjemność nagrać z amerykańską aktorką oraz wokalistką Rosemary Clooney, która kilka lat później została ciocią aktora George’a Clooney’a. Utwór znalazł się na dwunastym miejscu amerykańskiej listy przebojów. Tak samo jak w przypadku kariery aktorskiej, tak kariera muzyczna legendarnej Niemki skończyła wraz z początkiem lat 70, kiedy to przestała występować w nowych filmowych, czy muzycznych produkcjach. Pomimo tego, Marlena nie zaprzestała występów przed światową publicznością praktycznie do końca swojego życia. Marlena Dietrich zmarła w Paryżu 6 maja 1992 roku, mając dziewięćdziesiąt lat.

1988

Znalezione obrazy dla zapytania hayley williams 2018

Osiemdziesiąt siedem lat później po narodzinach Dietrich, na świat przyszła Hayley Williams, wokalistka amerykańskiego zespołu Paramore. Williams urodziła się w mieście Meridian w stanie Mississippi, by w wieku trzynastu lat przenieść się po rozwodzie swoich rodziców do Franklin w stanie Tennessee. Tam też powstał zespół stworzony przez Hayley w wieku zaledwie czternastu lat, czyli wspomniane Paramore. Od tamtej pory kariera młodziutkiej amerykanki oraz jej bandu nabierała co raz większego pędu. Na debiut kapeli nie trzeba było długo czekać, bo już dwa lata później, czyli w 2005 wydali swój pierwszy krążek pod tytułem All We Know Is Falling. Na kolejny krok, czyli album Riot! czekaliśmy kolejne dwa lata, jednak oczekiwanie okazało się opłacalne, bo płyta osiągnęła komercyjny i artystyczny sukces, a to za sprawą nominacji do nagrody Grammy w kategorii „najlepszy nowy artysta”. Do tej pory, Hayley wraz z zespołem Paramore nagrała łącznie pięć krążków, które zarówno zyskały powszechną aprobatę krytyków oraz widowni. Jak do tej pory największy komercyjny sukces osiągnął utwór w którym Williams wystąpiła wraz z raperem B.o.B. pod tytułem Airplanes, sięgając drugiego miejsca listy Billboard Hot 100.

1980

Znalezione obrazy dla zapytania double fantasy

Na szczycie amerykańskiej listy sprzedaży znalazł się krążek Yoko Ono oraz nieżyjącego już wtedy Johna Lennona pod tytułem Double Fantasy. Krążek zaczął powstawać jeszcze zanim doszło do zamachu na życie brytyjskiego muzyka, przez co nie zawierał żadnych kompozycji pochodzących z poprzednich sesji nagraniowych. Na płycie znalazło się łącznie czternaście utworów, które stworzył zarówno John Lennon jak i Yoko Ono, każdy z nich po siedem. Pomimo umiarkowanie przychylnego przyjęcia przez krytyków, album pozostał na szczycie listy sprzedaży przez całe osiem tygodni, by również otrzymać nagrodę Grammy w 1982 za najlepszy album roku. Dodatkowo, pochodzący z niego singiel (Just Like) Starting Over zdobył pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 dokładnie tego samego dnia co płyta, by pozostać na nim przez łącznie pięć tygodni.

1964

Nie cały tydzień temu, mówiliśmy o ostatnim oficjalnym występie zespołu The Supremes w programie „The Ed Sullivan Show”. Okazuje się, że prawie pięć lat wcześniej, dokładnie w tym samym programie, kobiece trio zadebiutowało na amerykańskim szklanym ekranie. Florence Ballard, Mary Wilson oraz sama Diana Ross wykonały wtedy utwór Come See About Me, który był ich trzecim singlem #1, dopiero zwiastując przyszłą legendę jaką stały się The Supremes.

Popularne