Dział NewsKalendarium All About Music

26 stycznia w muzyce. Kalendarium All About Music

W Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji, a na świecie Światowy Dzień Celnictwa. Imieniny obchodzą Andrzej, Leon i Paula. A co ważnego działo się w muzyce?

2014

Cztery lata temu odbyła się coroczna najważniejsza gala muzyczna roku. 56. edycja rozdania nagród Grammy przeszła do historii jako tak, którą po raz trzeci poprowadził LL Cool J, oraz której data została przeniesiona ze względy na Zimowe Igrzyska w Soczi. Najwięcej nagród powędrowało do Daft Punk (pięć), cztery powędrowały do Macklemore’a i Ryana Lewisa. Najważniejsze statuetki otrzymali także Lorde, Justin Timberlake czy Bruno Mars.

Na gali wystąpi Beyonce z Jayem Z, Lorde, Katy Perry, Taylor Swift, Pink, Kendrick Lamar, Imagine Dragons czy Daft Punk.

2013

Rok wcześniej świetną passę sukcesów Bruno Marsa przerywa Macklemore & Ryan Lewis. 26 stycznia 2013 ostatni tydzień na szczycie listy Billboard Hot 100 pojawia się Locked Out Of Heaven, by tydzień później ustąpić Thrift Shop.

Utwór Bruno Marsa spędził w sumie sześć tygodni na szczycie, stając się przy tym jednym z jego największych dotychczas przebojów. Piosenka promował jego drugi studyjny album Unorthodox Jukebox, który przyniósł mu później także drugi numer jeden – When I Was Your Man. Utwór spore sukcesy odnosił także w Wielkiej Brytanii,  Polsce,  Meksyku czy na Węgrzech.

1970

Cofnijmy się w czasie o 48 lat. Wówczas dzień też przeszedł do historii za sprawą Johna Lennona. Wokalista napisał i nagrał w jeden dzień utwór Insta Karma, co wówczas dla Beatlesów nie było spotykane, aby tego samego dnia umieścić utwór na taśmie.

Nagrałem ją rano na fortepianie, poszedłem do biura i zaśpiewałem ją wiele razy. Powiedziałem sobie: Do diabła, zróbmy to! Zarezerwowaliśmy studio, a Phil wszedł i powiedział” Jak chcesz to zrobić?”, Odpowiedziałem „Wiesz, coś w stylu lat 50.” I zrobiliśmy to.

Piosenka ostatecznie została wydana jako singiel 6. lutego w Wielkiej Brytanii i trzynaście dni później w Stanach Zjednoczonych.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also

Close