Dział News 25 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

25 listopada w muzyce. Kalendarium All About Music

Witajcie w ostatnią niedzielę listopada! Obchodzimy dzisiaj wiele świąt, między innymi Dzień Kolejarza, więc jeżeli wybieracie się w tym dniu w podróż pociągiem, może zaskoczycie kogoś życząc mu wszystkiego dobrego z okazji jego święta. Jako, że większość z Was ma dzień wolny, kolejna odsłona naszego kalendarium jest odrobinę dłuższa, bo tak dużo ciekawostek mamy dzisiaj dla Was, że aż trudno było nam wybrać. Przeczytajcie koniecznie!

1969
John Lennon zwrócił królowej Elżbiecie II odznaczenie Imperium Brytyjskiego – był to wyraz protestu przeciwko zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w konflikty w Biafrze i Wietnamie.

1984
36 brytyjskich artystów, występujących wspólnie pod szyldem Band Aid, nagrało charytatywnie utwór Do they know it’s Christmas? – cały dochód ze sprzedaży singla przeznaczono na pomoc głodującym w Afryce. Irlandzkiego piosenkarza Boba Geldofa poruszył obejrzany w 1984 roku film dokumentalny stacji BBC na temat głodu panującego w Etiopii. Wraz z frontmanem zespołu Ultravox – Midgem Urem napisali tekst piosenki namawiającej do pomocy głodującym Etiopczykom. Geldof czas antenowy swojego wywiadu w radiu BBC Radio 1 poświęcił na ogłoszenie idei powstania piosenki charytatywnej i przekonanie do niej mediów i artystów.

https://www.youtube.com/watch?v=bjQzJAKxTrE

1992
Na ekrany kin na całym świecie wchodzi film Bodyguard, w którym obok Kevina Costnera główną rolę zagrała Whitney Houston. Na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu powstał cover utworu I will always love you, który w oryginale wykonuje Dolly Parton, jednak to właśnie wersja Huston przyniosła piosence tak wielką popularność.

https://www.youtube.com/watch?v=3JWTaaS7LdU

 

1996
W szwajcarskim Montreux odsłonięta została rzeźba przedstawiająca Freddiego Mercurego w jego charakterystycznej pozie. Postać muzyka zwrócona jest twarzą w stronę Jeziora Genewskiego. Autorką rzeźby jest Czeszka, Irena Sedlecká. W uroczystości odsłonięcia udział wzięli m.in. ojciec Freddiego czy muzycy z zespołu, Brian May i Roger Taylor.

2013
Grupa One Direction wydała swój trzeci studyjny album zatytułowany Midnight Memories. Krążek zadebiutował na pierwszej pozycji notowania Billboard 200, dzięki czemu One Direction stało się pierwszym zespołem, którego trzy kolejne albumy debiutowały na szczycie notowania. Longplay w wersji deluxe zawiera 18 utworów, w tym jedne z największych hitów boysbandu, m.in. You & I, Story of my life czy Best song ever.

https://www.youtube.com/watch?v=W-TE_Ys4iwM

Popularne